Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

Motyw moro w modzie męskiej

2016-09-22
Motyw moro w modzie męskiej

styl_03Rzesze jego sympatyków powodują, że systematycznie przyczaja się w kolejnych kolekcjach mody męskiej i nigdy nie wypada z obiegu. Moro po prostu jest.

Czym jest MORO? Nazwa ta stanowi skrót od „materiał odzieżowy roboczo-ochronny” i dotyczy określonego wzoru kamuflażu w barwach ochronnych. W latach 70-tych i później była używana przez polskie zakłady odzieżowe szyjące mundury dla służb militarnych.

Określanie słowem „moro” wszystkich deseni kamuflujących na odzieży… jest powszechnym błędem. Termin ten dotyczy bowiem wariantów kolorystycznych konkretnej struktury produkowanej w PRL-u. Uogólnienie weszło jednak na stałe do kanonu nazw określających pewien układ różnokolorowych plam na odzieży. Błąd nie błąd – moro to moro.

Jak wiele elementów męskiej garderoby – ubrania z charakterystycznymi plamami, cętkami czy innymi wzorami pełniącymi funkcje ochronną mają swoją historię. Po raz pierwszy, na masową skalę, kamuflaż „na polu bitwy” zaczęli stosować Francuzi. Ci, w czasie I Wojny Światowej wyruszyli do walki w dostojnych, okazałych czerwonych spodniach i czapkach będąc dla wroga łatwym celem…

Niestety uczyli się na błędach. Warto dodać, że „kamuflować” zaczęli uzdolnieni artyści malujący strategiczne obiekty stacjonarne, a dopiero później pomysł wykorzystano do farbowania żołnierskiej odzieży.

IMG_2826_denlDo współczesnej mody motyw (camouflage) wszedł wraz z rozwojem subkultur muzycznych (punk-rockowcy, hip-hopowcy). Styl militarny przeżył jednak boom wraz z zaproponowaniem użytkowym przez japońskich designerów i przedstawicieli streetwearu.

Układ różnokolorowych plam wykorzystywany nie tylko w warunkach ekstremalnych, ale po prostu w zwykłej miejskiej dżungli doczekał się w ostatnim dziesięcioleciu wielu odmian. Choć kamuflaż zaprojektowano by ukryć człowieka wśród otaczającej go przyrody to w przestrzeni miejskiej bardzo się wyróżnia.

Zieleń, czerń i niebieski to najczęściej stosowane kolory w ubraniach z deseniem moro. Dziś wykorzystywane nie tylko na charakterystycznych dla stylu kurtkach czy spodniach, ale także na bluzach, koszulach, swetrach, butach i innych elementach garderoby.

Kreatorzy mody proponują całą gamę kolorystyczną i rozmaite wzorce doskonałe dla pasjonatów aktywnego stylu życia, wielbicieli sportów ekstremalnych, przedstawicieli współczesnej mody miejskiej i wszystkich tych, którzy „w zakamuflowany sposób” chcą podkreślić swój indywidualizm.

 

[adrotate banner=”26″]

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel