Przewodnik po kurtkach męskich: kurtka szwedka!
Znana nam kurtka szwedka zaprojektowana została z myślą o funkcjonalności. Jako robocza, prosta „marynarka” bez podszewki i zbędnych ozdobników!
Kurtka szwedka – nieco zagmatwana historia!
Początkowo była ona przeznaczona do użytku managerów hal produkcyjnych. To właśnie dlatego wyróżniała się dużymi, skośnymi, pojemnymi kieszeniami zapinanymi na guziki, a także dość ciężką, sztywną tkaniną. Ta miała zapewniać ochronę, praktyczność i dostosowanie do użytku przemysłowego. Tutaj każdy detal „marynarki” musiał być użyteczny, ale też nie generował dodatkowych kosztów. Stąd kurtka szwedka cechuje się minimalistycznym designem i prostym szyciem.
Ten klasyczny model zapinany na metalowy suwak, ze stójką i z elastycznymi ściągaczami w talli oraz na rękawach, funkcjonuje w Polsce również jako kurtka wiatrówka lub harringtonka. Choć geneza powstania tego drugiego typu różni się od historii klasycznej szwedki i uznaje się ją za bardziej trafną… Popularna kurtka harringtonka zaistniała prawdopodobnie w latach 30-tych XX wieku. Miała służyć golfistom, chroniąc ich przed deszczem oraz wiatrem i zapewniając jednocześnie swobodę ruchów w czasie gry. Kieszenie miały zaś służyć do podręcznego przechowywania piłeczek.
Niezależnie od zamysłu, w wyniku którego kurtka szwedka dostępna jest we współczesnej formie – to właśnie od golfistów zaczęła się jej popularyzacja na masową skalę. Kultowy model Baracuta G9 nosiły też gwiazdy amerykańskiego świata kultury. Wśród nich piosenkarze i aktorzy. M. in. Elvis Presley, Frank Sinatra, Christopher Reeve, a w ostatnich latach Daniel Creig….
Przeczytaj też: „Przewodnik po kurtkach męskich: kurtka Harrington!”.
Szwedka – ponadczasowy, uniwersalny model!
Kurtka szwedka to dziś model lekki, zapewniający komfort użytkowania. Wykonana jest najczęściej z bawełny, z nylonu, czasem z ortalionu. Mniej powszechne są modele skórzane. Kurtka sięga bioder.
Jest praktyczna i doskonale nadaje się na wiosenną pogodę, bo skutecznie ochrania przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak nie tylko dostosowanie do kapryśnej aury akcentuje jej najlepsze cechy. Model ten jest przede wszystkim bardzo uniwersalny i w stylizacji… nie gra pierwszych skrzypiec. To jeden z najbardziej ponadczasowych typów wśród kurtek przejściowych. Stanowi dodatek do męskiego outfitu, a nie jego główny element. Dzięki temu – można tę kurtkę męską łączyć z rozmaitymi ubraniami, mając pewność, że będzie do nich doskonale pasować. Nadaje się zarówno do noszenia do sportowych spodni z tkaniny dresowej, spodni jeansowych i joggerów. Ściągacz przy pasie, z którego linią się pokrywa – świetnie podkreśla atuty sylwetki szczupłych mężczyzn.