Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

12 niesamowitych ciekawostek olimpijskich!

2016-10-07
12 niesamowitych ciekawostek olimpijskich!

„Rio 2016” to miejsce, gdzie spotka się 10 500 zawodników, pochodzących z 216 krajów świata. Po raz pierwszy w historii igrzysk weźmie w nich udział Kosowo i Sudan Południowy. Zapowiadają się spore emocje, tym bardziej, że w imprezie zobaczymy 244 polskich sportowców!

Tymczasem mam dla Was…

12 niesamowitych ciekawostek olimpijskich!

1 Pierwsza dyskwalifikacja zespołu na igrzyskach olimpijskich miała miejsce w 1968 roku w Meksyku. A to za sprawą roztrzęsionego, szwedzkiego pięcioboisty nowoczesnego  Hansa-Gunnara Liljenwalla. Chłopak wypił za dużo piwa aby ukoić nerwy przed strzelaniem z pistoletu. I się porobiło…

Albert_Meyer_5_Olympia_1896
Źródło: Wikipedia / Albert Meyer – Own scan from „1896 Athen. The pictures of the first Olympiad”, Brandenburgisches Verlagshaus, 1996

2 Pierwszym zwycięzcą maratonu w historii olimpiady nowożytnej był Grek Spiridon „Spiros” Louis. Zanim wziął udział w tych zmaganiach – był prostym pasterzem, który rozwoził też wodę. Louis zdobył złoto w 1896 roku w Atenach i został bohaterem narodowym. Zresztą do dziś występuje. Na znaczkach Spiros, na trasie 40-kilometrowego maratonu zasłabł, a wtedy wszedł do przydrożnej tawerny, strzelił sobie szklankę wina i jajko na twardo i tak „wzmocniony” – wygrał bieg po złoto.

3 Bokser z Afryki – Thomas Hamilton – Brown też sobie pojadł, ale nie wyszło mu to na dobre i w przeciwieństwie do Louisa nie poprowadził defilady ceremonii zamknięcia igrzysk – prędzej zamknął się w sobie. po tym co mu się przytrafiło… W 1936 przegrał walkę eliminacyjną, a ból porażki postanowił załagodzić sowitym posiłkiem. W czasie gdy on się napychał, sędziowie doszli do wniosku, że jednak wygrał na punkty. Niestety był już za ciężki by stanąć do walki w kolejnym pojedynku…

 

4 Najstarszym w historii medalistą olimpijskim był Oskar Swahn ze Szwecji. W 1920 roku zdobył on srebrny medal w strzelectwie. Miał wtedy zaledwie… 72 lata. Był on również najstarszym zawodnikiem w historii igrzysk.

5 Ranga i doniosłość sztafety olimpijskiej sugeruje, że przekazywanie znicza olimpijskiego to starożytna tradycja zapoczątkowana przez Greków w 776 p.n.e. Tymczasem jest ona jednym z symboli olimpiady dopiero od 1936 i w zamyśle była narzędziem propagandowym Trzeciej Rzeszy. Wiedzieliście?

6 W roku 1908 olimpiada została przeniesiona w Rzymu do Londynu z powodu wybuchu Wezuwiusza.

7 W latach 1900 – 1920 jedną z konkurencji igrzysk było przeciąganie liny. W 1900 roku, w połączonej drużynie Danii i Szwecji zabrakło zawodnika. Do teamu dołączył duński dziennikarz Edgar Aaybe i Skandynawowie (lekko przeciągając strunę) wyjechali z olimpiady ze złotem w kieszeni.

8 Na trasie wyścigu kolarskiego igrzysk olimpijskich, odbywających się w Antwerpii w 1920 roku był sobie… przejazd kolejowy. Goniący musieli przerwać wyścig na 4 minuty żeby przepuścić pociąg. Odjazd!

Depositphotos_71073581_m-20159 Jedni przepuszczają pociągi a inni kaczki. W 1928 Henry Peace, australijski wioślarz zdobył tak dużą przewagę nad konkurentami, że w drodze po złoto przepuścił przepływające kaczuchy. Pewnie w rzeczywistości miał przy sobie kamienie, chciał się pozbyć balastu i stąd ta legenda o puszczaniu kaczek na wodzie.

10 Olimpiadzie w St. Louis w 1924 towarzyszył upał nie do wytrzymania. Na trasie maratonu biegowego zawodnicy padali jak muchy i trzeba ich było znosić. Tymczasem na metę wbiegł świeży jak rosa na łące bławatków – Amerykanin Fred Lorz. Nic dziwnego, że tryskał energią. Okazało się, że 17 km trasy pokonał jako pasażer napotkanego na drodze auta.

11 Złote medale olimpijskie nie są wykonane ze złota. Jest to jedynie srebro pokryte złotem. Czyli można gryźć.

12 Na fladze każdego kraju na świecie występuje co najmniej jeden kolor znajdujący się na fladze olimpijskiej.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2016
pixel