Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

Leksykon mody

JS Bin

Leksykon mody Denley od A do Z

Moda kryje w sobie wiele tajemnic. Ale dla nas to nie jest czarna magia. Odsłonimy przed Tobą wszystkie sekrety dobrego stylu. U nas znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię definicje i pojęcia jakie funkcjonują w świecie fashion, lifestyl'u i blogosfery modowej.

Czym jest poszetka? Skąd wzięła się kurtka husky? W czym tkwi fenomen kultowych chinosów? Wystarczy, że otworzysz nasz stale aktualizowany leksykon mody Denley.pl by dowiedzieć się, jakie trendy będą obowiązywać w najbliższym sezonie, jaki must have powinien zagościć w Twojej szafie by wyglądać inspirująco, stylowo i ponadczasowo. Pod każdą literą kryją się terminy i nazwy, dzięki którym wprowadzimy Cię na backstage mody casual, street, elegant, sport&active. Dzięki temu będziesz dokonywać świadomych wyborów przy kreowaniu swojego indywidualnego gustu.

Inspiruj się codziennie i zaglądaj tu ponieważ leksykon jest regularnie uzupełniany.

Baggy

Jeansy o bardzo charakterystycznym kroju z obniżonym krokiem. Kojarzone głównie z raperami i hip-hopowcami spodnie baggy stały się bardzo popularne na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Właśnie wtedy zaczął je promować MC Hammer i pokazywać styl życia rapera. Pierwsze spodnie baggy były bardzo obszerne, a ich krok bardzo mocno obniżony. Krojowi spodnie zawdzięczają też nazwę – baggy pochodzi od słowa bag, oznaczającego torbę lub worek. Spodnie baggy to w wolnym tłumaczeniu spodnie workowate i bardzo luźne. Współczesne spodnie baggy mają zmodyfikowany krój. Ich nogawki są już znacznie węższe niż pierwotnie, krok umieszczony jest już trochę wyżej, a przy kostkach są zazwyczaj ściągacze, które najlepiej wyglądają w towarzystwie butów o wyższej cholewce. Spodnie baggy to dziś nieodłączny element wyluzowanego streetowego stylu. Najlepiej komponują się z tank topami, koszulkami z modnym nadrukiem i streetowymi dodatkami.

Baletki

Miękkie, nieusztywniane, płócienne lub skórzane buty przeznaczone do treningu i tańca klasycznego w balecie. Mają charakterystyczną, dwudzielną podeszwę, dobrze przylegają do stopy, zamiast troczków (wstążek) mają najczęściej gumkę.

Baleriny

Damskie buty wzorowane na lekkich baletkach. Mają płaską podeszwę i zgrabny, zaokrąglony nosek. Balerinki doskonale sprawdzają się jako obuwie codzienne, z powodzeniem można je wykorzystać również w elegantszych stylizacjach.

Biker boots

Buty motocyklowe, drapieżne i szalenie stylowe buty inspirowane stylem ubierania członków gangów motocyklowych. Mają solidną podeszwę, dłuższą cholewkę za kostkę, są sznurowane lub zapinane na zamek, mogą być dodatkowo zdobione paskami i ćwiekami. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, buty motocyklowe wcale nie muszą nadawać się do jazdy na motorze, ale z powodzeniem sprawdzą się w efektownych miejskich stylizacjach. Buty tego typu polubili mężczyźni i kobiety, którzy chcą się wyróżniać.

Biletówka

Niewielka kieszonka umieszczana na wysokości prawego biodra, niegdyś, jak sugeruje nazwa, przeznaczona była do przechowywania biletów kolejowych.

Bluza z kapturem

Klasyk w modzie sportowej swoje początki ma w … fabrykach mrożonek. Ciepłe, wyposażone w kaptur bluzy doskonale chroniły przed chłodem i były bardzo wygodne. Ich szybka ekspansja poza fabryki była więc tylko kwestią czasu. Współczesne bluzy z kapturem przybierają różne formy. Dostępne są w wersji wkładanej przez głowę lub zapinanej na zamek, ze ściągaczami lub bez, najczęściej z praktycznymi kieszeniami. Tak samo dobrze spisują się w mieście, na urlopie, siłowni, a nawet w czasie leniuchowania w domowym zaciszu. Bluza z kapturem na ogromny potencjał stylizacyjny – można nosić ją z jeansami, chinosami, szortami, spodniami dresowymi, T-shirtem albo tank topem. Dziwacznie będzie wyglądać jedynie z eleganckim garniturem, ale już w zestawieniu z casualową marynarką ze sztruksu może złożyć się na nietuzinkowy outfit.

Bojówki

Charakterystyczne spodnie męskie o wojskowym rodowodzie. Efektowny krój doceniano początkowo za jego funkcjonalności. Bojówki mają szerokie nogawki, które zwężają się na końcach i duże boczne kieszenie zapinane zazwyczaj na napy albo guziki. Obszerny krój miał chronić przed wychłodzeniem i zapewniać swobodę ruchów. Węższy dół z kolei miał ułatwiać wkładanie nogawek w cholewki butów. To, co jednak przydatne w koszarach i na poligonie, niekoniecznie jest niezbędne w codziennej modzie. Oryginalny krój bojówek w cywilu docenia się nie tyle za funkcjonalność, co za walory estetyczne. Spodnie z kieszeniami pokochali heavymetalowcy, buntownicy i miłośnicy ulicznej mody, którzy tak samo cenią wygodę i prostotę, ale lubią też zabawę modą. Bojówki szyte są najczęściej z mocnych, wytrzymałych i przewiewnych materiałów, mają najróżniejsze kolory od moro po róż, dostępne są w wersji z długa lub krótką nogawką.

Bomberka (Bomber jacket)

Krótka kurtka przejściowa z charakterystycznymi ściągaczami przy rękawach, szyi i w pasie. Jej pierwowzorem była kurtka pilotka noszona przez lotników. W odróżnieniu od pilotki szyta jest jednak z lżejszych materiałów, ma mniejsze kieszenie, a kołnierz jest zredukowany do stójki.

Bosmanka (kurtka dwurzędowa)

Popularna dwurzędówka znana jest też pod nazwą bosmanka i, podobnie jak wiele elementów męskiej garderoby, wywodzi się z wojska, a konkretnie – z marynarki wojennej. Znaki charakterystyczne bosmanki to zapięcie na 2 rzędy guzików, 2 kieszenie z przodu, duże klapy i wysoki kołnierz. Ta najbardziej klasyczna bosmanka ma granatowy kolor i jest doskonałą propozycją na chłodniejsze dni w roku. Wygodna i bardzo stylowa dwurzędówka idealnie wpisuje się w styl casual i smart casual.

Botki

Buty damskie z cholewką kończącą się na wysokości kostki. Botki mogą być płaskie albo mieć obcas różnej wysokości. Producenci oferują botki zazwyczaj w wersji na zimę, botki znakomicie sprawdzają się również wiosną i jesienią.

Brustasza

Mała kieszonka znajdująca się na piersi marynarki męskiej. Wykorzystywana do umieszczania w niej poszetki – niewielkich rozmiarów chusteczki ozdobnej składanej na różne sposoby. Powszechnym błędem jest mylenie brutaszy z butonierką.

Budrysówka

Dłuższa kurtka wykonana z grubej wełny. Typowe dla budrysówką są stójkowy kołnierz, duży kaptur, 2 kieszenie i zapięcie na charakterystyczne duże drewniane kołki na sznurkach. Budrysówki wywodzą się z wojska – w czasie I wojny światowej nosili je brytyjscy żołnierze przebywający na okrętach na dalekiej północy. Typowe dla budrysówki kołki miały ułatwić zapinanie i rozpinanie kurtki nawet w grubych rękawicach. Dziś są już bardziej ozdobą, a budrysówka, podobnie jak bosmanka, jest jednym z najbardziej stylowych męskich okryć wierzchnich na najzimniejsze miesiące w roku.

Butonierka

Niewielki otwór (zamarkowany bądź przycięty) w klapie męskiej marynarki, przeznaczony do noszenia w nim małego kwiatka (najczęściej goździka) lub miniatury odznaki. Butonierka często mylona jest z brutaszą – kieszonką umiejscowioną na piersi marynarki.

Button down

Koszulę button down wyróżnia od innych specjalny krój miękkiego kołnierzyka przypiętego guziczkami.

Została ona spopularyzowana przez amerykańską firmę Brooks Brothers, po tym jak jeden z jej właścicieli, podczas angielskiego meczu polo, zainspirował się nietypowymi, przmocowanymi do koszuli kołnierzykami zawodników.

Koszula typu Botton Down na stałe weszła do kanonu mody męskiej na całym świecie, doskonale sprawdzając się w stylizacjach casual i semi-formal.

Buty żeglarskie

Najlepsza alternatywa dla mokasynów i już nieodłączny element casualowych i smart casualowych stylizacji. Jak sama nazwa wskazuje, buty żeglarskie pojawiły się najpierw na pokładach okrętów, ale szybko zeszły na ląd i podbiły już wszystkie kontynenty. Typowe dla butów żeglarskich są solidna, antypoślizgowa podeszwa, niska cholewka, sznurowanie i rzemienie oplatające cholewkę. Buty żeglarskie są bardzo wygodne, fantastycznie sprawdzają się wiosną i latem, tworzą elegancki duet z chinosami i lnianymi spodniami. Wciąż doceniają je przede wszystkim panowie, ale fason coraz częściej uwodzi też panie.

Cesarski kołnierzyk

Rodzaj kołnierzyka stosowanego w koszulach frakowych, to wysoki, sztywny, stojący kołnierzyk stójkowy.

Chinosy

Te spodnie to wyjątkowo stylowa alternatywa dla jeansów i nieodłączny element stylu smart casual i casual. Chinosy perfekcyjnie łączą w sobie funkcjonalność, komfort noszenia i elegancję. Są uwielbiane przez Amerykanów, popularne w Europie, coraz chętniej wybierane w Polsce. Chinosy to spodnie o charakterystycznym kroju. Typowe dla niego są 4 kieszenie – 2 wpuszczane z tyłu i 2 skośne z przodu oraz prosta nogawka z zaprasowanym kantem albo bez. I oczywiście materiał. Chinosy szyte są najczęściej z miękkiej i wytrzymałej bawełny, ale coraz częściej spotkać można się z chinosami ze sztruksu albo nawet lnu. Jako pierwsi chinosy docenili amerykańscy żołnierze. Luźne, jasne i wygodne spodnie przywieźli ze sobą z Filipin i zaczęli upowszechniać na amerykańskich uczelniach i ulicach. Nazwa spodni ma związek z ich pochodzeniem – pierwsze chinosy szyto w Chinach. Do spopularyzowania tego wyjątkowego modelu przyczynili się miłośnicy luźnej elegancji, ale i topowe odzieżowe marki. Chinosy promowali już w latach 40. XX wieku Bracia Brooks, model upodobał też sobie Ralpf Lauren. Dziś chinosy produkowane są we wszystkich możliwych kolorach i są jednym z najchętniej wybieranych fasonów męskich spodni.

Cholewka

Górna część buta osłaniająca łydki, niskie, sięgające do kostki cholewki typowe są dla półbutów.

Czapka z daszkiem

Popularna bejsbolówka, niepozorna, a jednak bez problemu podbiła ulicę i wdarła się na salony. Jej początki w XIX wieku były skromne, a finezyjny dziś daszek wykonywano początkowo z tektury. Pierwsze bejsbolówki miały chronić sportowców – przed słońcem, wiatrem i zacinającym deszczem. Potem trafiły w ręce nowojorczyków i zyskały zupełnie nowy wygląd. Pojawiły się na nich napisy, kolory i rysunki nawiązujące do barw bejsbolowych drużyn. Masowa produkcja czapeczek z daszkiem zaczęła się jednak dopiero w połowie XX wieku. Wygląd bejsbolówek przez dekady prawie się nie zmienił. Pojawiły się za to funkcjonalne zapięcie z regulacją szerokości i nowe materiały, które zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza nawet w upalne dni. Bejsbolówki już dawno nie kojarzą się tylko z boiskami. Polubiły je dzieci, nastolatki, doceniają panowie i panie. Nie rozstają się z nimi raperzy, muzycy i celebryci. To ciekawy i wyrazisty element letnich stylizacji w stylu casualowym i streetwearowym.

Derby (Angielki)

Męskie buty wizytowe z otwartą przyszwą, językiem i sznurowaniem.

Espadryle

Fenomen wśród butów. Płaskie, luźne, wygodne, z charakterystyczną plecioną podeszwą doskonale nadają się na ciepłe dni i są zaskakująco stylowe. Espadryle fantastycznie sprawdzają się z casualowych i smart casualowych stylizacjach, równie efektownie wyglądają z chinosami i lnianymi spodniami jak i z szortami. Ten wakacyjny fason przed laty promował Yves Saint Laurent, w latach 80. zwrócił na niego uwagę Don Johnson – dobrał espadryle do jasnych spodni, T-shirtu i marynarki i stworzył niesamowity outfit policjanta z Miami, który z przyjemnością kopiowali panowie na całym świecie. Obecnie espadryle są tak samo popularne wśród mężczyzn i kobiet.

Field jacket (kurtka polowa)

To bardzo popularny fason casualowej kurtki. Jej wyróżniki to stójkowy kołnierz i 4 duże kieszenie z przodu. Kaptur kurtki polowej można zwinąć w kieszeń na kołnierzu. Ten bardzo lubiany i praktyczny model ma wojskowy rodowód. Pierwszą kurtkę polową zaprojektowano dla amerykańskich żołnierzy w 1965 roku. Ten najsłynniejszy model to M-65 – wygodny, praktyczny, ładnie dopasowujący się do sylwetki. Fason tak się spodobał, że z poligonów szybko trafił na duży ekran i był noszony przez największych twardzieli w historii kina. Polowa kurtka to niezawodna propozycja na chłodniejsze dni, dostępna w różnych kolorach i wariantach i idealne dopełnienie codziennych stylizacji.

Flanelowa koszula

Nieformalna, luźna, ciepła koszula doskonała na co dzień. Flanelowa koszula w kratę to przede wszystkim stały element casualowych stylizacji. Ma niesamowity potencjał i dostępna jest w przeróżnych wariantach kolorystycznych. Świetnie wygląda pod luźną marynarką z sezonowych materiałów. Kapitalnie prezentuje się z T-shirtem i jeansami. Woody Allen chętnie sięga po kraciaste koszule z flaneli na co dzień. Ten ponadczasowy model szczególnie upodobał też sobie Kurt Cobain. Legendarny lider Nirvany dodał kraciastym koszulom pazura i tworzył z nimi efektowne, grunge'owe stylizacje.

Flek

Przyklejany do obcasa element, który ma zapobiec jego ścieraniu. Fleki są wykonywane z metalu albo gumy, najczęściej są mocowane na bolec.

Glany

Ciężkie buty skórzane najczęściej w czarnym kolorze, z cholewką zakrywającą kostki lub sięgającą nawet do kolan. Często mają dodatkowe wzmocnienie z blachy przy palcach. Kolorowe sznurowadła mają wyróżniać z tłumu, informować o muzycznych upodobaniach albo politycznych przekonaniach. Glany to stały element ubioru przedstawicieli różnych subkultur (punków, gotów, skinheadów).

Guzik

W męskich marynarkach spotkać można zapięcie na jeden, dwa lub trzy guziki. Za najbardziej eleganckie uchodzą marynarki zapinane na jeden guzik. W stojącej pozycji w marynarkach z dwoma lub trzema guzikami najlepiej jest zapinać środkowy lub górny i środkowy guzik. W marynarkach można spotkać się też z tzw. zapięciem na 2,5 guzika. Oznacza to, że górny guzik znajduje się tuż pod wyłogiem marynarki i nie zapina się go. Tego typu zapięcie spotkać można najczęściej we włoskich marynarkach.

Haftka

Dodatek krawiecki. Rodzaj zapinki składającej się z haczyka i uszka. Detal służący do zapinania odzieży, np. spodni.

Hai

Rodzaj kołnierzyka. Znany też pod nazwą spread. Podobnie jak w kołnierzyku włoskim wyłogi są szeroko rozstawione, ale trochę dłuższe. Kołnierzyk typu spread najlepiej wygląda w duecie z krawatem, pasuje przede wszystkim panom o szczupłej twarzy.

Haremki

Rodzaj luźnych, szerokich, bufiastych i przewiewnych spodni noszonych głównie latem. Znane również jako szarawary i alladynki. Wygodne, wykonane z lekkiego materiału spodnie nie ograniczające ruchu, dla których inspiracją były elementy strojów pochodzących z krajów orientalnych.

Haute Couture

Termin chroniony przez przepisy prawa, tzw. wysokie krawiectwo przeznaczone dla elit. Charakterystyczne dla domów, m. in. Diora czy Givenchy. Luksusowe, wyspecjalizowane krawiectwo zajmujące się szyciem wyrafinowanych, oryginalnych ubrań na miarę, pod zamówienie konkretnego klienta. Tutaj pojedyncze egzemplarze mogą być tworzone miesiącami, wyróżnia je jakość materiałów i detali, a także brak ograniczeń finansowych czy w inwencji twórczej projektanta.

HRH

Rodzaj kołnierzyka przy koszulach frakowych, to rozwiązanie pośrednie między kołnierzykiem wykładanym i stójkowym, HRH (w ang. oznacza „Jego Wysokość”) swoją nazwę zawdzięcza księciu Edwardowi VII – to właśnie dla niego zaprojektowano ten kołnierzyk.

Husky

Pikowana kurtka Husky to nieodzowny element współczesnego stylu metropolitarnego. Ciepła, lekka, funkcjonalna - łączy w sobie zalety płaszcza i marynarki, sprawdzając się idealnie w okresach przejściowych. Klasyczna, kurtka, stanowiąca ponadczasowe okrycie wierzchnie wykończona jest charakterystycznym skośnym ściegiem Chevron, a jej wyściółka to zbrojony i sprężony poliester. Dzięki temu idealnie sprawdza się w podróżach. Można ją bowiem złożyć w kostkę, a następnie ubrać bez konieczności prasowania.

Kultową kurtkę husky wymyślił w 1965 roku Sir Stephen Gulyas, emerytowany pułkownik amerykańskiego lotnictwa zajmujący się w pracy zawodowej produkcją odzieży dla sił powietrznych. Gdy wraz z żoną Edną osiedlił się w Tostock – angielskiej wsi w hrabstwie Suffolk uznał, że przydałaby mu się kurtka, która skutecznie ochroni go przed chodem i wiatrem, a jednocześnie sprawdzi się podczas łowienia ryb i polowań. Zaprojektował dla siebie wygodne okrycie, które nazwał imieniem rasy psa polarnego, towarzyszącego mu w codziennych, ulubionych czynnościach.

Kurtki pikowane szybko stały się fenomenem wśród brytyjskich monarchów uprawiających charakterystyczne dla nich sporty jak jazda konna czy łowiectwo, a dziś jednoznacznie kojarzą się z angielskim stylem.

Dzięki prostocie, wygodzie i elegancji kurki husky na zawsze weszły do kanonu modu codziennej i dziś święci triumfy wśród amatorów stylu casual. Tego rodzaju kurtkę można założyć nawet do mniej oficjalnych garniturów.

Indoor

Rodzaj kołnierzyka, którego wyłogi są zapinane na ukryte guziczki, pętelki są umieszczone po wewnętrznej stronie wyłogów. Tego typu kołnierzyk znany jest też pod nazwami button-under albo hidden-button. Ładnie leży i eksponuje węzeł krawata.

Japonki

Lekkie sandały lub klapki, z dwoma elastycznymi paskami przymocowanymi do podeszwy na wysokości palucha i długiego palca. Paski łączą się ze soba, układają się w kształt litery Y, wykonwane są z różnych materiałów (od skóry, przez gumę po tworzywa sztuczne). Japonki znane były już w czasach starożytnych, popularność zawdzięczają Amerykanom, którzy przywieźli je z Japonii po II wojnie światowej. Początkowo traktowane były jako damskie lub męskie obuwie plażowe. Obecnie coraz częściej są elementem mody codziennej.

Jazzówki

Płaskie męskie buty tak samo sprawdzające się w casualowych i bardziej formalnych okazjach. Skąd nazwa? Oczywiście od pierwszych użytkowników. Jazzówki stworzono z myślą o tancerzach jazzowych, jednak okazały się tak zgrabne i wygodne, że szybko pozazdrościli im ich nawet ci, którzy nie przepadają za jazzem. Typowe dla jazzówek są płaski obcas, sznurowanie i mięciutka podeszwa. Jazzówki występują w podstawowej palecie kolorystycznej. Najbardziej popularne są modele białe, czarne, beżowe albo szare wykonane z zamszu albo skóry, w wersji lakierowanej, matowej lub z lekkim połyskiem.

Jeansy

Najpopularniejsze i najbardziej demokratyczne spodnie świata. Uwielbiane przez kobiety, noszone przez mężczyzn, doceniane przez osoby w każdym wieku, niezależnie od płci, przynależności rasowej, narodowości, a nawet stanu portfela. Nazwa jeansy wywodzi się z Francji i pochodzi od słów Blue de Gênes, używanych na oznaczenie koloru – błękitu genewskiego. Inne określenie jeansów – denim – również ma francuski rodowód i pochodzi od miejscowości Nîmes, w której na dużą skalą produkowano jeansowy materiał. Ogromną popularność jeansy zdobyły jednak za oceanem i zawdzięczają ją poszukiwaczom złota. Potrzebowali oni spodni mocnych, wygodnych i odpornych na przetarcia. Jeansy właśnie takie były. Produkcję jeansów na dużą skalę rozpoczął Levi Strauss w 1853 roku. Flagowym produktem w jego ofercie były niebieskie spodnie zapinane na guziki, z pięcioma kieszeniami, z charakterystycznymi przeszyciami i nitami, które miały jeszcze bardziej wzmocnić spodnie. Wytrzymałe i wygodne spodnie szybko polubili żeglarze, robotnicy, a nawet przedstawiciele kryminalnego półświatka. Przez lata jeansy zmieniały się. Na zmianę poszerzała się i zwężała ich nogawka, obniżał i podnosił stan. Bardzo rozrosła się też paleta kolorystyczna dostępnych modeli. Dziś jeansy to już must have w szafie każdego bez wyjątku i niezawodna baza w codziennych stylizacjach.

Joggery

Wygodne, praktyczne i jednocześnie bardzo efektowne spodnie. Chociaż nazwa kojarzy się z treningami i przede wszystkim bieganiem, to joggery stały się już jednym z popularniejszych fasonów w streetowych i casualowych stylizacjach. Typowe dla tego modelu są ściągacze na zakończeniu nogawek i wygodna regulacja sznurkiem zamiast tradycyjnego zapięcia. Joggery szyte są tak samo z denimu i z bawełny, dostępne są w różnych kolorach, z ozdobnymi kieszeniami, przeszyciami, nadrukami i aplikacjami. Fason doceniają tak samo kobiety i mężczyźni, którzy w modzie szukają kompromisu między wygodą a świetnym wyglądem.

Kalosze (Gumowce)

Buty z gumy mające chronić stopę przed zamoczenie. Początkowo kalosze były obuwiem zakładanym na buty, obecnie najbardziej popularne są długie kalosze z cholewką sięgającą do kolana. Spotkać można również gumofilce – odmianę kaloszy z gumową stopą i podeszwą oraz filcową cholewą.

Kent

Klasyczny, prosty i najpopularniejszy model kołnierzyka. Jego wyłogi mogą być różnej długości, nie są szeroko rozstawione. W najbardziej klasycznych kentach końce kołnierzyków są między pierwszym a drugim guzikiem koszuli, od jakiegoś czasu modne są też tzw. małe kenty ze znacznie mniejszymi wyłogami. Klasyczny kent jest idealny dla panów o szerokiej twarzy, doskonale sprawdza się w codziennych, biznesowych i wieczorowych stylizacjach, fantastycznie prezentuje się z krawatem.

Kieszeń prosta cięta

Najbardziej popularny typ kieszeni w męskich marynarkach, cięta, prosta kieszeń pojawia się w wersji z patką (w bardziej sportowych i casualowych marynarkach) lub bez (bardziej oficjalna wersja), proste cięte kieszenie umieszcza się zazwyczaj na wysokości dolnego guzika marynarki.

Kieszeń skośna cięta

Kieszeń umieszczona na skos, pojawiła się najpierw w marynarkach do jazdy konnej, a jej skośne położenie znacznie ułatwiało dostęp do kieszeni w czasie jazdy. Marynarki ze skośnymi kieszeniami uważane są za mniej formalne.

Klapki

Lekkie buty bez pięty, w których stopy trzyma zazwyczaj pasek przymocowany do podeszwy na wysokości śródstopia. Klapki często mają odkryte palce, pasek może być różnej szerokości, wykonany z tworzywa sztucznego albo skóry.

Klubowy kołnierzyk

Kołnierzyk najchętniej wybierany przez włoskich i angielskich biznesmenów. Typowe są dla niego zaokrąglone wyłogi, które świetnie łagodzą rysy twarzy. Kołnierzyk klubowy bardzo efektownie wygląda pod marynarką i z krawatem, sprawdza się w biznesowych stylizacjach. Biały kołnierzyk klubowy przy niebieskich koszulach bywa nazywany też kołnierzykiem położnej.

Kołnierzyk z zaokrąglonym rogiem

Odmiana klasycznego kołnierzyka z zaokrąglonymi wyłogami, jest najchętniej wybierany, sprawdza się w codziennych stylizacjach, łagodzi rysy twarzy.

Koturny

Buty na bardzo wysokich obcasach. W starożytności nosili je greccy aktorzy, żeby byli lepiej widoczni ze sceny, obecnie bardzo popularne buty wśród kobiet.

Kozaki

Ciepłe, zimowe buty damskie z wysoką, sięgającą nawet do kolana cholewką. Są wykonywane ze skóry licowej, weluru albo tworzyw syntetycznych, kitóre świetnie imitują te materiały.

Kozerka

Miejsce, w którym klapa marynarki łączy się z jej kołnierzem. Przybiera różne kształty i ułożona jest pod różnymi kątami. W klapach otwartych, między klapą i kołnierzem najbardziej zalecany jest kąt zbliżony do prostego. Najmodniejsze są obecnie kozerki wysokie, równoległe do linii ramion, klapa w takich marynarkach jest wydłużona i poszerza optycznie klatkę piersiową.

Kowbojki

Buty jeszcze w XIX i XX wieku typowe dla kowbojów – praktyczne i wygodne doskonale sprawdzały się przy codziennych pracach, ułatwiały jazdę konną, były wytrzymałe i tworzyły ciekawy harmonijny look z kraciastą koszulą i jeansami. Dziś próżno szukać modeli z ostrogami, ale klasyczny kowbojski fason pozostaje niezmienny. Charakterystyczne buty z zaostrzonym noskiem, obcasem i z dłuższą cholewką wykorzystywane są często w streetowych i casualowych stylizacjach, sprawiają, że outfit jest bardziej drapieżny, oryginalny i wyrazisty. Podobnie jak buty motocyklowe, kowbojki chętnie wdziewają na swoje stopy tak samo panie, jak i panowie.

Lordsy

Najkrócej o tych butach można powiedzieć, że to skrzyżowanie kapci ze stylowymi płaskimi butami. Mix efektowny, wygodny, a w ostatnich sezonach bardzo modny. Wsuwane lordsy znane są też jako loafersy albo slipersy i są ciekawą alternatywą dla mokasynów i butów żeglarskich. W zależności od modelu mogą mieć grubszą lub cieńszą podeszwę z gumy, wierzch wykonany jest najczęściej z miękkich i przewiewnych materiałów tekstylnych, które fantastycznie sprawdzają się zwłaszcza latem. Lekko casualowe i sportowe, zaskakująco wygodne lordsy śpiewająco spisują się w casualowych stylizacjach, możesz je nosić z chinosami, szortami albo jeansami. Najlepiej na bosą stopę i koniecznie z podwiniętą nogawką. Lordsy to również coraz bardziej popularny fason butów wśród kobiet. Fantastycznie sprawdzają się przede wszystkim w swobodnych stylizacjach na ciepłe dni.

Łamany kołnierzyk

Spotkać go można w koszulach do smokingów i fraków, obowiązkowo trzeba go nosić z białą muchą, pod żadnym pozorem nie można do niego wybierać krawata. Kołnierzyk tego typu jest wysoki, stójka posiada 2 łamane skrzydełka, występuje tylko w białych eleganckich koszulach do smokingu albo fraku.

Maklerka

Znana też jako koszula maklerska albo koszula Winchester. Uwielbiana przez maklerów giełdowych, stała bywalczyni WallStreet. Typowe dla niej są białe mankiety i kołnierzyk typu kent i kontrastujący z nimi korpus. Ta najsłynniejsza, niebieska maklerka została wypromowana przez Michaela Douglasa. W łagodniejszej, bardziej stonowanej wersji model sprawdza się nawet przy bardziej formalnych stylizacjach. Najlepiej wygląda z krawatem.

Mokasyny

Wygodne, miękkie, przewiewne i bardzo stylowe płaskie buty damskie lub męskie. Idealne na co dzień. W sam raz na wiele bardziej formalnych okazji. Ich pierwowzór nosili rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej. Szyte z jednego kawałka skóry mokasyny spodobały się jednak tak bardzo białym kolonizatorom, że szybko zapoczątkowali modę na nie na całym świecie. Z czasem mokasyny zyskały mocniejszą skórzaną albo gumową podeszwę, ale nie straciły pierwotnego uroku. Najefektowniej wyglądają z chinosami albo wąskimi spodniami z podwiniętą nogawką. Ale niezmiennie pozostają na wojennej ścieżce ze skarpetkami w każdej postaci. Mokasyny najlepiej jest nosić na gołą stopę.

Motylkowy kołnierzyk

Odmiana łamanego kołnierzyka stosowanego w koszulach frakowych. W kołnierzyku motylkowym rogi są łamane i mają zaokrąglone końce.

Nakładana kieszeń

Naszywana kieszeń. Najczęściej pojawia się w nieformalnych i sportowych marynarkach z sezonowych materiałów. Rzadko występuje w wersji z patką, doskonale sprawdza się w marynarkach o luźniejszym kroju, z których można stworzyć fantastyczne, casualowe stylizacje.

Notch lapel

Inaczej klapy otwarte, najpopularniejszy rodzaj klap spotykanych w męskich marynarkach, doskonale sprawdzają się w casualowym stylu.

Obcas

Element buta o wysokości co najmniej 0,5 cm przymocowany do podeszwy. W butach męskich obcasy są niskie i proste. Przy obuwiu dla kobiet bardzo popularne są wysokie obcasy zwężające się ku dołowi, tzw. szpilki.

Oficerki

Skórzane z buty z wysoką cholewką przeznaczone do jazdy konnej. Mają sztywną podeszwę bez bieżnika, która pozwala na wygodne ułożenie stopy w strzemieniu lub wysunięcie jej w razie upadku. Obok skórzanych oficerek spotkać można również oficerki z tworzyw sztucznych, np. z gumy. Są mniej wygodne, ale za to nieprzemakalne i nie sprawiają problemów przy pielęgnacji. Eleganckie, skórzane oficerki to również stały element wojskowego stroju paradnego. Wzorowane na oficerkach buty doskonale spisują się jako buty zimowe.

Oksfordy

Płaskie, sznurowane męskie buty z niską cholewką. Uniwersalny model, który można ubrać do wszystkiego. Sprawdzają się na co dzień, w pracy, wszędzie tam gdzie obowiązuje sztywny dress code, a nawet przy specjalnych okazjach jak ślub. Oksfordy stworzono na przełomie XVIII i XIX stulecia z myślą o profesorach prestiżowej uczelni w Oksfordzie. Buty spodobały się jednak tak bardzo, że błyskawicznie uznano je za klasyczny fason. Lata mijają, ale oksfordy praktycznie się nie zmieniają. Najbardziej popularne są w wersji klasycznej, bez zdobień, ale niektórzy producenci regularnie przedstawiają coraz to nowsze interpretacje tego modelu z ażurowymi zdobieniami, w różnych wersjach kolorystycznych, wykonane z różnych odmian skóry.

Pantofle

Wygodne i miękkie, eleganckie półbuty z niską cholewką, na obcasie lub płaskie.

Parka

Jedna z najbardziej popularnych zimowych kurtek, a zarazem kolejny model, który został stworzony na potrzeby amerykańskiego wojska. Klasyczne parki szyte były z solidnego bawełnianego płótna i dodatkowo posiadały wełnianą wyściółkę, która miała chronić przed zimnem. Typowa parka ma długość do linii pośladków, posiada kaptur obszyty na brzegach futerkiem i dodatkowo sznurek w pasie. Model okazał się na tyle praktyczny, że w parkach zaczęli chodzić cywile, a kurtka doczekała się wielu modyfikacji i sprzedawana jest w różnych wersjach kolorystycznych.

Patka

Klapka, która zakrywa kieszeń, pełni funkcję ozdobną, ale zapobiega też mało estetycznemu rozchylaniu się kieszeni.

Peak lapel

Inaczej klapy zamknięte lub w szpic, wyglądają bardziej oficjalnie niż klapy otwarte, są od nich masywniejsze. Fantastycznie sprawdzają się w tweedowych marynarkach, nieco mniej formalnie, ale wcale nie mniej efektownie prezentują się w kraciastych marynarkach.

Piccadilly

Inaczej kołnierzyk na spinkę. Jest bardzo elegancki, szczyt jego popularności przypada na lata 20. ubiegłego stulecia, na nowo spopularyzował go Leonardo DiCaprio w ekranizacji „Wielkiego Gatsby'ego”. Kołnierzyk piccadilly posiada spinkę w kształcie przypominającą sztangę, która pięknie unosi wiązanie krawata i łączy wyłogi kołnierzyka. Spinka ma odkręcane bolce, które przykręca się po obu stronach kołnierzyka. Kołnierzyk Piccadilly najefektowniej wygląda z wąskimi krawatami z delikatniejszych materiałów.

Pilotka

Krótka skórzana kurtka z kołnierzykiem, dwoma dużymi kieszeniami i ściągaczami to popularna pilotka. Stworzono ją na początku lat 30. ubiegłego stulecia specjalnie dla amerykańskich lotników, a model znany jako A2 do dziś jest inspiracją dla wielu projektantów. Pierwsze pilotki szyto ze skóry fok lub koni, później zastąpiła je bydlęca i kozia skóra. Miały prosty krój, kryty zamek i naramienniki. Z czasem pojawiały się modyfikacje tego klasycznego modelu. Drugi kultowy model kurtki – G1 – z charakterystycznym futrzanym kołnierzykiem stał się jeszcze bardziej popularny niż jego poprzedniczka. Duża w tym zasługa Toma Cruise'a, który właśnie tę kurtkę nosił w hitowym filmie „Top Gun”. Klasyczna pilotka ma brązowy kolor, ale doczekała się wielu modyfikacji – w różnych kolorach, z kołnierzem stójkowym, mniej lub bardziej subtelnymi detalami.

Podeszwa

Twarda, spodnia część butów, która ma przede wszystkim chronić przed ślizganiem się i zapewnić odpowiednią termoizolację.

Pointy

Rodzaj baletek z charakterystycznym, twardym szpicem, który pozwala tancerce stanąć na czubkach palców. Pointy wykonywane są kartonu, gipsu, a całość powleka się satyną. Podeszwa point jest skórzana. Do podtrzymania stopy służą dodatkowo gumki albo wstążki.

Polo

Ten bardzo popularny dziś model koszulki ma swoje korzenie w modzie sportowej i zrodził się z tęsknoty za wygodą. Jeszcze w XIX wieku tenisiści ubierali na kort klasyczne koszule, w których cierpliwie podwijali rękawy. Przełom nastąpił w latach 20. XX stulecia. W 1926 roku Rene Lacoste – ceniony na świecie tenisista – odważnie zaprezentował na prestiżowym turnieju US Open koszulkę własnego projektu. Bawełniana koszulka z krótkim rękawem, miękkim kołnierzykiem zapinanym na guziki najpierw szokowała, ale szybko zaczęła budzić pożądanie. Lacoste założył firmę odzieżową, a już pod koniec lat 30. sprzedawał rocznie 300 tysięcy koszulek polo.

Eleganckie i wygodne koszulki polo w latach 50. stały się ważnym elementem stylu preppy i chętnie nosili je młodzi i stylowi ludzie z zamożnych rodzin.

Polówki do dziś cieszą się ogromną popularnością. A chociaż produkowane są już we wszystkich kolorach i pojawiają się coraz to nowe ich wersje, to klasyczny fason nie zmienia się od lat. To wciąż prosta koszulka z krótkim rękawem, miękkim kołnierzykiem i 2-3 guzikami przy szyi.

Poszetka

To niewielka kwadratowa chusteczka wkładana do brustaszy, czyli górnej kieszeni marynarki męskiej. Choć jej geneza sięga czasów starożytnych, a poszetka była popularna w latach 60-tych XX wieku – do kanonu mody weszła dopiero niedawno, wraz z globalną popularyzacją amerykańskiego serialu „Mad Men”, którego akcja jest osadzona w tamtych czasach. Świetnie harmonizuje ze strojem formalnym i casualowym, nadając wyglądowi ekspresji, elegancji i ekstrawagancji.

Półbuty

Buty damskie lub męskie z niską cholewką (sięgającą do kostki). Mogą być sznurowane albo wsuwane, spotkać można modele na obcasie lub bez obcasa.

Prêt-à-porter

„Gotowe do noszenia”. Przeciwieństwo haute couture. Moda tworzona dla mas. Kolekcje ubrań o ustandaryzowanych rozmiarach, dostępne w sklepach, powielane w toku seryjnej produkcji.

Przyszwa

Część cholewki buta, która zakrywa stopę. Jest przyszyta do podeszwy.

Sandały

Rodzaj otwartych butów, które składają się z podeszwy oraz rzemyków i pasków, które trzymają buty na stopach.

Shawl collar

Kołnierz szalowy, typowy dla smokingów, najczęściej wykonany z satynowego materiału, który ładnie kontrastuje z pozostałymi elementami marynarki.

Sneakersy

Sportowe buty, bez których trudno już nawet sobie wyobrazić typowo streetwearowy outfit. Oryginalny wariant klasycznych trampków i tenisówek – z grubszą lub cieńszą podeszwą, w ciekawych kolorach, z wzorem lub bez, z dłuższą, sięgającą za kostkę cholewką. Sznurowane, choć coraz częściej spotkać się można z modelami zapinanymi na wygodne rzepy. Sneakersy produkowane są we wszystkich najmodniejszych kolorach, najlepiej wyglądają w duecie ze sportowymi, streetowymi spodniami albo rurkami. Uwielbiane przez nastolatków, równie chętnie zakładane przez dorosłych panów, którzy lubią modnie wyglądać.

Stębnowanie

Pojęcie funkcjonuje również jako stebnowanie. Ozdobny ścieg pojawiający się na brzegach klap i patkach.

Stójka

Kołnierzyk dla odważnych i pewnych siebie panów. Jest zupełnie pozbawiony wyłogów i bardzo modny w codziennych i nieformalnych stylizacjach. Stójki mogą mieć różną wysokość – niskie mają około 2cm, stójki wysokie – nawet 4 cm. Pasuje w szczególności panom o proporcjonalnej szyi.

Szlic

Rozcięcie z tyłu męskiej marynarki, pojawiło się w początkowo w angielskim marynarkach jeździeckich. Obecnie najczęściej w marynarkach spotkać można jeden lub dwa szlice. Rozcięcia pojawiają się nawet w smokingach, zwiększając komfort noszenia.

Szpilki

Najbardziej popularne buty dla kobiet. Ich znakiem rozpoznawczym są smukłe, wysokie obcasy. Pierwsze szpilki damskie powstały w XIX stuleciu, a za ich twórcę uznaje się fizyka Olbrechta Kliczkę. Współczesne szpilki mają nawet kilkunastocentymetrowe obcasy, wyjątkową popularnością cieszą się również szpilki na platformie, które pozwalają dodatkowo zyskać jeszcze kilka centymetrów wzrostu.

Sztyblety

Wygodne buty z wyższą, sięgającą za kostkę cholewką i niewielkim obcasem. W wersji klasycznej nie mają zdobień, zamków ani pasków, a wkładanie na stopę umożliwiają elastyczne wstawki po obu stronach buta. Sztyblety stworzono dla miłośników jazdy konnej, ale okazały się tak efektowne i wygodne, że bardzo szybko model zaliczono do grupy obuwia codziennego. Sztyblety doskonale sprawdzają się w okresie przejściowym, wiosną i jesienią i są niezawodne w casualowych stylizacjach, chociaż w latach 60. ubiegłego wieku panowie z The Beatles udowodnili, że równie dobrze wyglądają z garniturem. Dziś noszone są chętnie przez panie i panów, trendsetterów i zwolenników prostoty i klasyki w modzie.

Tab

Inaczej kołnierzyk patkowy, doceniany przede wszystkim przez koneserów mody, bardzo popularny przed II wojną światową, później noszony przez arystokratów i polityków. W 2012 roku, tuż po premierze filmu Skyfall” modę na niego na nowo zapoczątkował James Bond, a raczej Daniel Craig. Kołnierzyk patkowy przypomina klasyczny kent, ale dzięki patkom nad najwyższym guzikiem wyłogi idealnie przylegają do krawata i tworzą dla niego piękną oprawę. Kołnierzyk tab świetnie eksponuje i podtrzymuje krawat, perfekcyjnie sprawdza się w biznesowych, codziennych i wieczorowych stylizacjach.

Tank top

Prosta i przewiewna bawełniana koszulka bez rękawów. Tank top to uniwersalny element garderoby. Typowe dla niego są większy dekolt niż w klasycznych koszulkach, cienkie ramiona, starannie wycięte pachy i luźny, lekko dopasowany krój. Tank top jest niezastąpiony głównie latem. Doskonale sprawdza się na treningu, świetnie prezentuje się w streetwearowych stylizacjach. Dobrze wygląda pod marynarką, niedbale zapiętą casualową koszulą a przede wszystkim w duecie z samymi tylko spodniami. Gładki albo z nadrukiem, w mocnych albo stonowanych kolorach tank top świetnie eksponuje linię ramion i subtelnie podkreśla sylwetkę.

Tenisówki

Płócienne, sznurowane buty z niską cholewką i gumową podeszwą idealne do uprawiania sportów.

Trampki

Sportowe, sznurowane buty na gumowej podeszwie, z wysoką, płócienną cholewką za kostkę. Pierwsze trampki zostały stworzone z myślą o koszykarzach na przełomie XIX i XX wieku, z czasem stały się ulubionym obuwiem nastolatków, buntowników i muzyków i na stałe zagościły w ofercie wielu producentów butów.

Trencz

Najsłynniejszy płaszcz, który od kilku sezonów święci triumfy w modzie damskiej, został zaprojektowany dla brytyjskich żołnierzy. Miał być lżejszym okryciem wierzchnim, które zastąpi grube i ciężkie płaszcze. Model uszyto z nieprzemakalnej gabardyny, która jednak przepuszcza powietrze. Samo słowo trencz oznacza okopy i nawiązuje do przeznaczenia płaszcza. Inne typowe wyznaczniki tego modelu to dwurzędowe zapięcie na 5 par guzików, masywny kołnierz, naramienniki, klapa po prawej stronie i paski – w pasie i na zakończeniu rękawów. Kultowy trencz stworzył Thomas Burberry, ale projekt spodobał się tak bardzo, że już po II wojnie światowej zrobił ogromną karierę wśród cywilów. Ambasadorami tego wyjątkowego płaszcza byli m.in. Humprey Bogart i Audrey Hepburn – ponadczasowe ikony stylu. Najbardziej klasyczny trencz ma beżowy kolor, ale projektanci przedstawiają regularnie coraz to nowe interpretacje tego wyjątkowego płaszcza. Trencze są właściwie uniwersalne. Doskonale sprawdzają się w modzie codziennej, sportowej i przy bardziej formalnych stylizacjach.

T-shirt

T-shirt to chyba najpopularniejszy element garderoby tak samo w męskich i kobiecych szafach. Nazwę zawdzięcza krojowi. To prosta bawełniana koszulka z krótkimi rękawami, która po rozłożeniu kształtem przypomina literę „T”. T-shirt przeszedł jednak długą drogę, zanim trafił na sam szczyt. Jak wiele praktycznych ubrań, ma swoje korzenie w modzie wojskowej. Początkowo T-shirt był elementem bielizny żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej. Bardzo szybko docenili go również i cywile. T-shirt najpierw przejęli sportowcy, po nich studenci, potem nieśmiało zaczęła nosić go ulica. Prawdziwy boom na T-shirty przypada jednak na lata 50. i 60. Bożyszcze nastolatek i ikony ówczesnej mody – James Dean i Marlon Brando pokazali, że T-shirt można nosić na co dzień – pod kurtką, z jeansami i trampkami. Mniej więcej wtedy wynaleziony został też plastizol – nowoczesny atrament, który pozwalał na tworzenie trwałych i kolorowych nadruków na koszulkach. Odtąd na gładkich do niedawna T-shirtach zaczęły pojawiać się grafiki i napisy promujące polityków, firmy, slogany i wartości. T-shirt stał się symbolem buntu, młodości i luzu. W latach 70. T-shirty pokochali przedstawiciele pokolenia dzieci kwiatów. Od tego czasu proste bawełniane koszulki nie tracą na popularności i z przyjemnością noszą je wszyscy bez wyjątku – kobiety, mężczyźni, nastolatki i dzieci.

Vichy (koszula)

Najbardziej klasyczna koszula w kratę. Proste linie przecinające się w pionie i poziomie pod kątem prostym składają się na efektowny, dynamiczny, ale jednak harmonijny wzór. Nazwę krata Vichy zawdzięcza francuskiej miejscowości, słynącej z produkcji tekstyliów domowych i zastawy stołowej w charakterystyczną, biało-niebieską kratę. Spotkać można się też z nazwą krata Gingham. To ten sam wzór, którego nazwa nawiązuje do malezyjskiego ośrodka słynącego z wyrobu tekstyliów. Koszula w kratę vichy to bardzo efektowna, ponadczasowa propozycja, idealnie wpisująca się w styl casual. Najlepiej wygląda z chinosami, sportowymi marynarkami. Dobrze prezentuje się z jeansami i spodniami z krótką nogawką. Świetnie ożywia look, dodaje nonszalancji i luzu. Chociaż sama krata się nie zmienia, to pojawia się w coraz to nowych zestawach kolorystycznych – granatowej, czerwonej, różowej, zielonej. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w cieplejsze dni.

Winchester

Kołnierzyk zwany również maklerskim, jest biały, spotkać go można w kolorowych koszulach z białymi mankietami, doskonale sprawdza się w biznesowych stylizacjach.

Włoski kołnierzyk

Znany jest też pod nazwą cutaway, tzn. odcięty, w języku niemieckim bywa nazywany rekinowym, a we włoskim – kołnierzykiem francuskim; typowe dla niego są krótkie i szeroko rozstawione wyłogi, jest typowy dla koszul biznesowych, najlepiej prezentuje się z dużym krawatem i pod marynarką, pasuje szczególnie panom o pociągłej twarzy.

Wysoki łamany kołnierzyk

Znany też jako frakowy. Kołnierzyk stosowany w eleganckich, białych koszulach frakowych, to sztywny kołnierzyk stójkowy ze złamanymi rogami.

pixel