3 sposoby na detoks
Bez względu na porę roku, nasz organizm atakują toksyny. T biorą się z zanieczyszczonego powietrza i są wynikiem palenia papierosów, spożywania nadmiernej ilości alkoholu, stresu czy pośpiechu. Choć organizm sam potrafi je wydalać, to jeśli jest ich zbyt dużo, zaczynają się problemy. M.in. zły stan skóry i paznokci, ciągłe przemęczenie, problemy z koncentracją, zasypianiem i trawieniem. Aby temu zapobiec, warto raz na jakiś czas zastosować detoks, czyli gruntowne oczyszczanie organizmu z toksyn. Szczególnie przyda Ci się to zimą. Wtedy, gdy nasz metabolizm jest wolniejszy i sami mniej się ruszamy, a po świętach i zabawie sylwestrowej przybyło nam kilka zbędnych kilogramów.
1. Jednodniowy detoks
Detoks, który trwa jeden dzień to ekspresowy sposób na szybkie pozbycie się toksyn ze swojego organizmu. Trzeba jednak wcześniej odpowiednio się do tego przygotować, aby drastyczna zmiana sposobu jedzenia nie wpłynęła na Ciebie negatywnie. Wystarczy minimum na 3 dni przed oczyszczaniem odstawić alkohol, kofeinę, papierosy, cukier, białą mąkę, mleko, czerwone mięso i jajka. Sam detoks należy przeprowadzić w dzień wolny od pracy. Tego rodzaj oczyszczanie polega na spożywaniu przez cały dzień produktów, które pomagają usuwać toksyny i nie przyczyniają się do tworzenia nowych. Pamiętaj też, żeby koniecznie w trakcie detoksu pić dużo wody mineralnej, minimum 2 litry przez cały dzień. Do wyboru masz kilka wariantów jednodniowego detoksu, wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada:
- dzień warzywno-owocowy polega na jedzeniu wyłącznie warzyw i owoców w różnej postaci, np. gotowanych, grillowanych, surowych czy w postaci smoothies, o łącznej wadze ok. 2 kg (przez cały dzień);
- dzień na sokach owocowych związany jest z piciem 5 szklanek soków, koniecznie świeżo wyciskanych, a nie z kartonu;
- dzień na płynach polega na tym, aby spożywać wyłącznie płynne posiłki. Nie muszą to być wyłącznie soki oraz herbatki owocowe i ziołowe, ale też tradycyjne zupy i zupy kremy oraz smoothies warzywno-owocowe.
2. Trzydniowy detoks
Trzydniowy detoks, podobnie jak jednodniowy, również wymaga odpowiedniego przygotowania na kilka dni przed rozpoczęciem oczyszczania i picia dużej ilości wody mineralnej w trakcie jego trwania. Polega też na odstawieniu szkodliwych produktów i spożywaniu wyłącznie takich posiłków, które przyspieszają metabolizm i pomagają usunąć toksyny. Tym razem jednak oczyszczanie rozłożone jest na 3 dni. Poniżej zamieszczamy przykładowy jadłospis na ten czas:
Dzień pierwszy:
- śniadanie: sałatka albo smoothies owocowe, które składa się z ½ jabłka, ½ szklanki truskawek (mogą być mrożone) oraz 1 pomarańczy. Dodatkowo można wypić szklankę zielonej herbaty (koniecznie bez cukru);
- II śniadanie: kubek zupy warzywnej (bez śmietany i mąki) lub sałatka warzywna (bez żadnego sosu);
- obiad: 85 gramów makaronu pełnoziarnistego z sosem pomidorowym i dużą ilością ziół oraz przypraw. Sos najlepiej przygotować samodzielnie, np. z pomidorów z puszki albo przecieru pomidorowego (nie koncentratu), do którego wystarczy dodać odpowiednie przyprawy podkręcające metabolizm i ułatwiające trawienie, m.in.: bazylię, majeranek, kurkumę, curry, papryczkę chilli, czosnek granulowany (lub wyciśnięty świeży ząbek);
- kolacja: koktajl z ulubionych warzyw albo surowe warzywa do pochrupania, np. marchewka i seler naciowy.
Przez wszystkie 3 dni posiłki powinny wyglądać podobnie. Na śniadanie należy jeść jak najwięcej owoców w różnej postaci. Na II śniadanie warto zjeść warzywa, na obiad unikać mięsa (poza rybami), a na kolację zjeść kolejną porcję warzyw. Ważne jest przy tym to, aby nie jeść owoców po godz. 16, ponieważ wieczorem cukry, które są w nich zawarte, odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Trzeba także aby pamiętać o piciu dużej ilości płynów: wody, herbatek ziołowych i owocowych, koniecznie bez cukru!
3. Detoks kaszą jaglaną
Detoks jaglany jest bardzo zdrowy i korzystny dla naszego organizmu, ponieważ nie tylko oczyszcza go z toksyn, ale też dostarcza bardzo dużo składników odżywczych i nie zawiera glutenu. Dlatego kaszę jaglaną mogą jeść praktycznie wszyscy (istnieje tylko kilka określonych przypadków, w których kasza jaglana jest niewskazana, np. przy chorobie Hashimoto). W przypadku tej metody oczyszczania organizmu istnieją 2 najpopularniejsze warianty:
- detoks przez 1 lub 2 dni – nie wymaga wcześniejszego przygotowania organizmu. Wystarczy tylko przez ten czas jeść samą ugotowaną kaszę jaglaną (1/2 kg na dzień, w porcjach co 2-3 godziny) lub przygotowywać posiłki na jej bazie, np. krupnik, kaszę z owocami, warzywami itp.;
- detoks przez 12 dni – przez pierwsze 2 dni należy jeść tylko zupę z kaszy jaglanej, a przez kolejne, aż do końca detoksu, można jeść kaszę jaglaną w różnych formach. Np. z owocami lub warzywami (z jabłkiem, z grillowanymi warzywami, z zapiekaną papryką itp.). Przed wprowadzeniem tego detoksu, 2 tygodnie wcześniej, należy przestać jeść słodycze, fast foody, pić alkohol, palić papierosy, a także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu wodą oraz herbatami owocowymi i ziołowymi. W trakcie oczyszczania organizmu kaszą jaglaną, każdy dzień rozpoczynaj od wypicia szklanki ciepłej, przegotowanej wody oraz kleiku z siemienia lnianego.
W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na posiłki z kaszy jaglanej, które mogą być w formie obiadu, ale też na słodko. W rzeczywistości ich przygotowanie nie jest skomplikowane i nie wymaga poświęcenia zbyt wiele czasu. Dlatego szybko nauczysz się nowej diety, która przez kilka lub kilkanaście dni pozwoli Ci wrócić do formy i zdrowo rozpocząć nowy rok. Pamiętaj też, że detoks to sposób na oczyszczanie organizmu nie tylko w trakcie i tuż po zimie, ale przez cały rok. Nie przesadzaj jednak z częstością, ponieważ skuteczny detoks wystarczy przeprowadzić kilka razy do roku. Po świętach, na przełomie zimy i wiosny, przed zimą oraz zawsze wtedy, kiedy poczujesz duży spadek energii i zaobserwujesz pogorszenie stanu Twojej skóry, włosów, paznokci i inne objawy, które świadczą o zanieczyszczeniu organizmu toksynami.