5 płaszczy, które przetrwały próbę czasu
Przed zimą dla wielu facetów zagwozdką staje się wybór płaszcza. Pierwszego lub kolejnego. Rynek oferuje mnóstwo wzorów, ale jeśli chcesz mieć pewność, że z wyborem trafisz w dziesiątkę – postaw na model spójny z Twoim stylem życia i ponadczasowy!
Zapoznaj się z poniższym zestawieniem i dowiedz się, jaki rodzaj płaszcza, wśród pozycji kultowych, będzie idealny dla Ciebie.
Sięgający do uda, a spopularyzowany przez… wilki morskie. Został zaprojektowany, by chronić marynarzy przed chłodem morza. Charakteryzuje się dwoma rzędami guzików i szerokim kołnierzem sztormowym. Początkowo płaszcze tego rodzaju wykonywane były z ciężkiej i szorstkiej wełny, dziś z wielu komfortowych i różnobarwnych materiałów.
Istotną zaletą jest uniwersalizm. Zarzucając taki płaszcz do jeansów i T-shirta można nadać wyglądowi nonszalancji, niefrasobliwego wyrafinowania. Równie dobrze komponuje się z koszulą button-down (więcej tutaj: Button Down czyli potrzeba matką wynalazku) i casualowymi spodniami.
Jeśli dopiero zaczynasz swą przygodę z płaszczami – dwurzędówka to doskonały wybór. Uniwersalny, nieśmiertelny i ciepły.
Ten rodzaj przeciwdeszczowego męskiego płaszcza to ikona stylu klasycznego. Jego historia mówi, że miał służyć do ochrony przed wiatrem, deszczem i wilgocią w czasie, gdy brytyjscy żołnierze przebywali w okopach na froncie podczas I wojny światowej. Model zaprojektował Thomas Burberry, a współcześni mu trendsetterzy szybko podchwycili militarną „modę”. Płaszcz spodobał się też Paniom i dzięki popularyzacji przez współczesne gwiazdy Hollywod – Humphrey’a Bogarta i Audrey Hepburn szybko wdarł się na salony przenikając do kultury masowej.
Trencz stanowi świetną alternatywę dla grubych płaszczy z wełny, a jego najbardziej charakterystyczne cechy to dwa rzędy guzików, pagony, będące spuścizną po czasach, w których płaszcz służył wojsku i pasek. To kolejna propozycja okrycia wierzchniego, która wygląda dobrze zarówno w wydaniu eleganckim (garnitur dzienny) jak i nieformalnym (jeansy, kardigan). Kupując ten prosty, solidny płaszcz możesz mieć pewność, że posłuży przez długie lata.
Płaszcz elegancki, podkreślający sylwetkę, sprawdzający się najlepiej w połączeniu ze stylizacjami w wydaniu formalnym. Najczęściej wykonany jest z dobrej jakości wełny, zabezpieczającej właściciela przed mało przyjemnymi warunkami atmosferycznymi.
Choć zdarzają się dyplomatki dwurzędowe to oryginalna konstrukcja tego płaszcza zawiera jednorzędowe zamknięcia, kołnierz revers, kieszenie z klapką i ściągaczem oraz kieszeń na piersi.
Płaszcz samochodowy czyli car coat. No mało dźwięczna nazwa, ale już piszę skąd się wzięła. Otóż płaszcz ten miał za zadanie służyć kierowcom podczas jazdy niezadaszonym samochodem. A było to dawno, dawno temu…
Taka była jego rola, a dziś jawi nam się jako uniwersalny, prosty, krótki płaszcz, który z założenia ma być ciepły, wygodny i doskonały do noszenia na co dzień. Oczywiście nadal pozostaje on komfortowym rozwiązaniem dla mężczyzn spędzających dużo czasu za kółkiem. Jest stosunkowo krótki, dopasowany, ale rozszerzający się ku dołowi przez co daje maksymalną swobodę ruchu. No i nie pobrudzi się przy wsiadaniu do mechanicznego rumaka. Prosty kołnierz, dwie kieszenie, zapinany na zamek lub guziki – to jego typowe cechy. Każdej stylizacji nada stylowego minimalizmu.
Świetnie wpisuje się w styl smart casual, stanowi połączenie klasycznego stylu z nowoczesnymi elementami. Jest to płaszcz bardzo ciepły, dość obszerny, zapewnia swobodę ruchów, ma kaptur i stójkę chroniącą przed wiatrem. Ale najprędzej poznasz go po charakterystycznych kołkach przystosowanych do zapinania i odpinania nawet w grubych, zimowych rękawicach.
O historii tego płaszcza możecie dowiedzieć się więcej z odrębnego wpisu „Budrysówka – miejski smart casual…”. Polecam! Bardzo interesująca lektura! To płaszcz uniwersalny i ponadczasowy.
Mam nadzieję, że powyższy przewodnik pomoże Wam wybrać dla siebie model idealny!
[adrotate banner=”7″]