Alternatywka! Młodzieżowe słowo roku a moda!
Nie dalej jak kilka dni temu, nasz kraj obiegła wiadomość, że oto właśnie – młodzieżowym słowem roku została „Alternatywka”. Tym samym zastąpiła ona ubiegłorocznego zwycięzcę, jakim był… „dzban”.
Obok alternatywki pojawiły się jeszcze dwa inne, popularne wśród nastolatków słowa: „Jesieniara” i „Eluwina”. Jesieniara to dziewczyna uwielbiająca jesień, manifestująca to strojem w jej kolorach i fotkami na Insta, gdzie rządzi kocyk, kubek herbaty i lampki. Z kolei eluwina to nowe elo!
Alternatywka! Co to znaczy?
Jak sama podstawa wskazuje – chodzi o coś alternatywnego. W tym konkretnym przypadku o dziewczynę, która stawia na alternatywną modę, słucha alternatywnej muzyki, a nawet zachowuje się alternatywnie. Ale rzecz dotyczy również chłopaków. Bo męskimi odpowiednikami alternatywki są „Alternatyw” i „Alternator”.
Choć żyjemy w czasach, gdzie silnie kultywuje się indywidualizm, to mówi się, że świat opanował jednocześnie atak klonów W tym kontekście „alternatywka” jawi się jako osoba niezależna. Skoncentrowana na byciu sobą, nie podążająca za schematami. Jest to ktoś, kto wyróżnia się stylem bycia i ubierania się.
Jednocześnie, tak naprawdę – ona też wpisuje się w pewien nurt. Inaczej nie powstałoby określenie opisujące grupę postaci wyróżniających się na tle innych. Otóż alternatywkę kojarzy się z konkretnymi grupami kulturowymi. Właściwie można podpiąć tego typu osoby pod kolejną subkulturę.
Alternatywki wywodzą się z autorytetu pewnych postaci. Chodzi m. in. o współczesną gwiazdę popu Billie Eilish i o nieżyjącego już rapera Lil Peep’a będącego przedstawicielem emo rapu. Artystów tych na pewno łączy przekaz zawarty w ich twórczości, skupiający się na problemach młodych ludzi, rozczarowaniach, na depresji, która nie omija żadnej grupy wiekowej. Na tym co w młodych życiach smutne, a nie beztroskie.
Alternatywka w modzie!
Styl alternatywek jest nieco melancholijny. Łączy się z odniesieniami do wizerunku, jaki prezentowały gwiazdy alternatywnego rocka z lat 80-tych (Kurt Cobain, Nirvana), a później emo.
Dziewczyny nie utożsamiające się z ogólnymi trendami decydują się często na specyficzny makijaż, kolorową fryzurę, kolczyki w różnych miejscach. Stawiają zwykle na ciemne ubrania. Faceci zaś lubują się w ciemnych jeansach, noszą flanelowe koszule, outsiderskie bomberki i skóry.
Jest w tym wszystkim rockowy sznyt, co nie znaczy, że tylko smutny. Zagwozdki egzystencjalne pojawiają się na każdym etapie życia i można je manifestować. Jednak jasnym stronom młodzieńczej niefrasobliwości i szaleństwu – nadal nie należy mówić nie! Wszak życie jest piękne!