Bezpieczne wakacje! Z dzieckiem w górach!

2019-07-24
Bezpieczne wakacje! Z dzieckiem w górach!

Wakacje w górach to świetna opcja dla rodzin lubiących aktywne spędzanie czasu wolnego, przebywanie na świeżym powietrzu i niezapomniane widoki! 

To również dobry sposób na pogłębianie więzi rodzinnych i tworzenie wyjątkowych wspomnień. Bliski kontakt z otaczającą nas przyrodą, wspólne przygody (jak np. zdobycie szczytu, a po drodze pokonanie wielu przeszkód) i dobra zabawa –  sprzyjają budowaniu fajnych relacji między rodzicami a dziećmi!

Warto jednak wiedzieć, że w górach może być bardzo niebezpiecznie! Dlatego do takiego wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować, a w czasie górskich wakacji – przestrzegać zasad!

Bezpieczne wakacje z dzieckiem w górach! O czym trzeba pamiętać? 

Bezpieczne wakacje z dzieckiem w górach
W górach ubieramy się warstwowo! Ciepłą bluzę trzeba mieć w zanadrzu! Denley Kids

Przede wszystkim – o pogodzie!

Choćby przed wyjściem w góry było najpiękniej – słonecznie, bezwietrznie – pogoda może zmienić się dosłownie w kilka minut!

Latem w górach, często mają miejsce gwałtowne wyładowania atmosferyczne z towarzyszącymi silnymi ulewami. Równie zdradliwy może być również wiatr, który szczególnie w wysokich partiach gór może być tak silny, że doprowadza do wyziębień. Z kolei słońce stwarza ryzyko odwodnienia i oparzeń słonecznych, dlatego na głowie bezwzględnie należy mieć chustę lub czapkę. Niebezpieczna może być też mgła, dlatego nigdy nie schodzimy ze szlaku. Poza wyznaczoną trasą, w czasie mgły – można stracić orientację i zwyczajnie zgubić drogę!

Zmienność pogody, którą nie zawsze da się przewidzieć powoduje, że w czasie wędrówek trzeba przestrzegać reguł!

  • Zawsze należy sprawdzać pogodę przed wyjściem w góry!
  • Zabieramy ze sobą naładowane telefony komórkowe (nr GOPR 601 100 300 lub 985), lokalizatory i mapę okolicy.
  • Każda trasa powinna być skrupulatnie zaplanowana! Mówimy dokąd się wybieramy (trasa i planowana godzina powrotu), wychodzimy w godzinach porannych (tak, aby w drodze powrotnej nie zastał nas mrok). I mierzymy siły na zamiary! Szczególnie dzieci muszą mieć na tyle energii, aby dać radę dotrzeć do celu i wrócić!
  • W miarę możliwości należy pozyskać wiedzę nt. punktów, w których można schronić się na szlaku w razie nagłego załamania pogody (schroniska, szałasy, leśniczówki).
  • Należy poruszać się wyznaczonymi trasami! Jeżeli szlak nie jest popularny, a rzadko uczęszczany przez innych turystów lub trudny – wybieramy się na wędrówkę wyłącznie z doświadczonymi osobami!
  • Bezwzględnie należy zaopatrzyć rodzinę w odpowiednie, wygodne obuwie i ubrania! Ranki i wieczory są zazwyczaj chłodne, w ciągu dnia potrafi być naprawdę gorąco! Dlatego najlepiej ubierać siebie i dzieci warstwowo (koszulka, bluza, kurtka), czyli na tzw. „cebulkę”! Trzeba mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, w górach sprawdza się też odzież specjalistyczna.
  • W plecak pakujemy prowiant (jedzenie z dużą zawartością węglowodanów, woda) i mogący przydać się ekwipunek turysty (apteczka, latarka, zapałki, zapasowe ubrania).
  • Należy zabezpieczyć się też przed insektami (środki przeciw kleszczom), a także uważać na żmije i dzikie zwierzęta.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
pixel