Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

Co warto wiedzieć o kurtkach softshell?

Jak nosić dekolt V-neck w stylizacjach?

Co warto wiedzieć o kurtkach softshell?

Wybierając okrycie wierzchnie, warto brać pod uwagę nie tylko wygląd kurtki czy płaszcza, ale przede wszystkim właściwości i funkcje, jakie ma spełniać. O ile klasyczny płaszcz męski będzie niezastąpiony przy wyjątkowych okazjach, tak na co dzień znacznie lepiej sprawdzają się praktyczne i wygodne kurtki. Ich wybór wcale przy tym nie kończy się na ciepłych parkach, sportowych kurtkach pikowanych czy modnych ostatnio bomberkach czy pilotkach. Prawdziwym hitem w ofercie wielu marek odzieżowych są kurtki typu softshell.

Softshell – co to znaczy?

Żeby dobrze wytłumaczyć, co kryje się pod nazwą "softshell", trzeba odwołać się również do jej przeciwieństwa. Tzw. "hardshell" to określenie dla ubrania składającego się z trzech warstw: termoaktywnej bielizny, polarowej warstwy docieplającej i kurtki z membraną na wierzch. Taki zestaw miał zapewnić pełną ochronę przed wiatrem, deszczem, zimnem, a jednocześnie oddychać i dzięki temu zapewniać wysoki komfort noszenia nawet przy większym wysiłku fizycznym. Ubranie typu hardshell zazwyczaj dobrze się sprawdza jako odzież sportowa, turystyczna i do wspinaczki. Pełna ochrona przed niekorzystną pogodą nie jest jednak zawsze potrzebna.
W dobrej jakości kurtkach znacznie ważniejsze niż nieprzemakalność są ochrona przed wiatrem i izolacja termiczna. A ponieważ stosowanie nieprzemakalnych materiałów negatywnie wpływa na oddychalność kurtki, tak ważną przy wszystkich aktywnościach fizycznych, stworzono świetną alternatywę dla kurtki membranowej – kurtkę softshell (hard – z angielskiego; mocny, twardy; soft – ang. miękki, delikatny). Początkowo kurtki softshell miały być pozbawione membrany i dzięki temu zapewniać przede wszystkim wysoką oddychalność i chronić przed wiatrem. Z czasem jednak zaczęły pojawiać się również kurtki softshell z membraną, chroniące również przed deszczem i odpowiednie na chłodniejsze miesiące. Typowa kurtka softshell jest wykańczana od wewnątrz polarem, a warstwę wierzchnią stanowi w niej dobrej jakości poliester, który jak pancerz ma chronić przed wiatrem. W sprzedaży sporo jest również modeli kurtek, w których pomiędzy warstwami poliestrową i polarową jest jeszcze membrana, która ma zapewniać optymalną ochronę przed niekorzystną pogodą. Kurtek hardshell i softshell nie powinno traktować się zamiennie. Pierwsze nie sprawdzą się przy wyższych temperaturach, drugie z kolei nie nadają się na ulewne deszcze. Świetnie się za to uzupełniają i obowiązkowo oba typu kurtek powinny znaleźć się w szafie każdego amatora sportów i wycieczek w góry.

Kiedy przydaje się kurtka softshell?

Kurtki softshell to świetny wybór przede wszystkim dla osób aktywnych. Znakomicie sprawdzają się jednak jako kurtki codzienne i to w dodatku przez caly rok. Wiosną i jesienią softshelle doceniają przede wszystkim biegacze, fani jazdy na rowerze, miłośnicy nordic walkingu. Będą niezastąpione w górach, w czasie urlopu, a codziennym stylizacjom dodadzą sportowego luzu. Jesienią, a nawet zimą cienkie softshelle warto zastąpić na ich cieplejsze odpowiedniki z grubszą warstwą polaru i membraną. Będą dobrze chronić przed wiatrem i lekkim deszczem, a przy słonecznej pogodzie dobrze spiszą się nawet na nartach. Wybierając kurtkę softshell, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na właściwości takie jak oddychalność. Dobrze jest też ocenić je wizualnie. Kurtka softshell na cieplejsze miesiące w roku powinna być dopasowana. Jeśli ma być wykorzystywana również zimą, przyda się model bardziej obszerny, pod który zmieści się dodatkowa warstwa docieplająca.
W kurtkach tego typu bardzo ważny jest kaptur, odpinany lub nie. Ważna jest też ilość i typ kieszeni. Bardzo praktyczne są kieszonki na piersi, zapinane na zamek, tzw. kieszenie napoleońskie. Nieocenione są też pojemne kieszenie boczne i kieszenie wewnętrzne. Warto zwrócić również uwagę na detale, które dodatkowo zwiększają komfort noszenia. Zwłaszcza w wietrzne dni nie do przecenienia są dodatkowe regulacje na dole i przy rękawach, które dodatkowo chronią przed zimnem. Praktyczne są ocieplacze na ręce albo dodatkowe wykończenie rękawów z otworem na kciuk, które uniemożliwiają zsunięcie się rękawów przy podnoszeniu rąk albo innych aktywnościach. Dobrze sprawdza się też wysoka stójka, przydatne są również niewielkie materiałowe osłonki na brodę, które dobrze chronią przed zetknięciem się zamka ze skórą. Warto też dobrze przyjrzeć się budowie samego kaptura. Najczęściej spotkać można kaptury z regulacją 2D lub 3D. Pierwsza pozwala wyregulować kaptur w płaszczyźnie pionowej, wokół twarzy. Regulacja 3D z kolei zapewnia dodatkową regulację w płaszczyźnie poziomej, wokół szyi (przydaje się zwłaszcza przy wspinaczce). Popularne jest też stosowanie dodatkowej regulacji kaptura z tyłu głowy.

Jak wykorzystać kurtkę softshell w stylizacjach?

Kurtki softshell można nosić na wiele sposobów. Najlepiej sprawdzają się w stylizacjach typowo sportowych. W cieplejsze, a nawet chłodne dni zazwyczaj wystarczy kurtkę softshell ubrać na bawełnianą koszulkę z krótkim rękawem lub longsleeve i zestawić z wygodnymi spodniami sportowymi albo jeansami. W zimne dni outfit dobrze jest uzupełnić o dodatkową warstwę docieplającą. Może to być bluza, sweter albo ciepły polar.
Warto pamiętać, że tworząc outfit z kurtką softshell, dobrze jest patrzeć nie tylko na fasony ubrań, ale i kolory. Kurtki softshell, nawet te w stonowanych kolorach, mają zazwyczaj barwne detale, które dodają stylówce energii i sportowego charakteru. Można też postawić na softshelle w intensywnych kolorach jak zieleń, czerwień czy różne odcienie niebieskiego i zestawiać je z ubraniami czarnymi i szarymi.

pixel