Co zrobić, żeby sweter nie gryzł? Jak prać ciepłe swetry?
Zima nie odpuszcza, za oknem wciąż królują niskie temperatury, dlatego swetry wciąż są jednymi z najchętniej wybieranych części garderoby. Na rynku odzieżowym można znaleźć bardzo duży wybór swetrów, wykonanych z różnej jakości tkanin, zarówno z naturalnej wełny, kaszmiru, jak i z akrylu i poliestru. To, jakie swetry wybierzesz zależy od wielu czynników, między innymi od tego, jak duży masz budżet, należy pamiętać, że swetry wykonane z naturalnej tkaniny, na przykład wełny pozyskiwanej z sierści wielbłądów, owiec, czy alpak będą sporo droższe od tych wykonanych ze sztucznych materiałów. Wybór zależy także od tego, jak wrażliwa na tego typu tkaniny jest Twoja skóra, nie każdy bowiem może nosić wełnę, gdyż dla niektórych wełniane ubrania są bardzo nieprzyjemne w dotyku, szorstkie i gryzą. Istnieją jednak na to sposoby. Co zrobić żeby wełna nie gryzła? Jak zmiękczyć wełnę oraz jaki sposób na drapiący sweter jest najlepszy. Przekonaj się czytając poniższy poradnik.
Gryzący sweter — dlaczego swetry gryzą?
Jak powszechnie wiadomo, wełna to materiał pochodzenia naturalnego, pozyskiwany z sierści zwierząt, najczęściej owiec. Jednakże nie tylko, pozyskuje się ją także z alpak, kóz, wielbłądów, lam, czy królików. I w tym właśnie tkwi sekret tego, czy i dlaczego niektóre pochodzące od zwierząt wełny gryzą. Zastanawiasz się, dlaczego wełna gryzie? Zależy to przede wszystkim od poziomu grubości i szorstkości włókien, z jakich jest wykonana. To, czy sweter wykonany z naturalnych włókien będzie gryzł i drapał czy nie, zależy między innymi od tego, z sierści jakiego zwierzęcia został wykonany. Jedne włókna zwierzęcych sierści będą bowiem grube i szorstkie, inne cienkie i miękkie. Zależy to głównie od tego, z jakiego regionu świata i klimatu pochodzi dane zwierzę. Jeśli wełnę pozyskuje się z owiec żyjących w niskich temperaturach wysoko w górach, będzie ona owszem bardzo ciepła, ale także twarda, gruba i szorstka, gdyż tak natura przystosowała dane zwierzę do życia w ciężkich warunkach.
Jakie rodzaje wełen znamy? Swetry, z jakiego materiału wybierać, aby nie gryzły?
Wełna pozyskiwana z owiec najczęściej jest tą gryzącą. A jakie są inne? Na przykład delikatny kaszmir oraz moher pozyskuje się z sierści kóz, których sierść jest zdecydowanie cieńsza i bardziej miękka od tej owczej. Wełnę zwaną angorą natomiast pozyskuje się z okrywy włosowej królików, która jest jeszcze bardziej miękka i przyjemna dla ludzkich receptorów czuciowych. Która z wełen jest najmilsza, a przez to najrzadziej spotykana i najdroższa? To wełna pozyskiwana z wielbłądów zwana camelem. Odzież z niej wykonana osiąga zawrotne ceny, nawet rzędu kilku tysięcy złotych. To zdecydowanie odzież premium.
Co zakładać pod gryzący sweter?
Niektóre osoby są bardzo czułe na drapanie swetrów, inne nie mają z tym aż tak dużego problemu. Ciężko stwierdzić, z czego to wynika, niektóre osoby mogą być także uczulone na naturalne włókna wełny i nie móc ich nosić w ogóle. Osoby wrażliwe na gryzienie swetrów nie muszą rezygnować z ich noszenia, wystarczy że odpowiednio dobiorą bieliznę, która będzie zakładana pod wełniane swetry. Warto sięgać po bieliznę i odzież przylegającą do ciała, najlepiej aby była to odzież z długim rękawem, obcisła i wykonana również z włókien naturalnych, jak bawełna czy ewentualnie wiskoza. Pod swetry męskie i swetry damskie można zatem nosić na przykład bawełniane longsleevy.
Co zrobić, żeby sweter nie gryzł — pranie swetra
Wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie: co zrobić gdy sweter gryzie? Zamiast zakładać coś pod sweter możesz spróbować także pielęgnować go w taki sposób, aby go zmiękczyć. Wszystkie gryzące ubrania da się jakoś ujarzmić, jednak trzeba to robić umiejętnie, aby ich nie zniszczyć. Na rynku, w dobrych drogeriach internetowych i stacjonarnych znajdziesz specjalnie do tego dedykowane preparaty, których celem jest zmiękczenie swetrów. Pamiętaj jednak, aby skrupulatnie przeczytać etykietę takiego preparatu i stosować go tylko i wyłącznie do tkanin o, których na niej mowa. I jakich środkach mowa? Są to najczęściej płyny i balsamy do prania i płukania odzieży wełnianej. Bardzo często są to płyny z lanoliną, która odpowiedzialna jest właśnie za zmiękczanie naturalnych włókien.
Czy warto używać specjalnych detergentów do prania gryzących swetrów?
Jeśli nie chcesz ryzykować zniszczenia swoich ulubionych swetrów, najlepiej używać do prania sprawdzonych i przeznaczonych właśnie do danych tkanin preparatów. Używaj ich zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. W jaki sposób wyprać taki sweter, aby przestał drapać? Najlepiej wyprać sweter ręcznie, w misce, w dużej ilości chłodnej wody z odpowiednią ilością zalecanego preparatu. Sweter należy delikatnie ugniatać, aby lanolina weszła w jego włókna i miała szansę je wygładzić i zmiękczyć. Jeśli nie lubisz prać ręcznie, możesz spróbować wykonać ten zabieg przy pomocy pralki automatycznej, ale wówczas nie ma pewności, że powiedzie się on tak dobrze jak piorąc ręcznie. Jeśli nie chcesz wydawać większych kwot na specjalne środki do zmiękczania wełny, możesz spróbować wyprać sweter w roztworze letniej wody i Twojej… odżywki do włosów! Jeśli używasz takiej po myciu głowy do zmiękczenia swoich włosów, to wypróbuj ją także do zmiękczania swetra. W większości przypadków powinno to pomóc.
Co zrobić, żeby sweter nie gryzł — suszenie swetra
Suszenie swetra, podobnie jak jego pranie oraz dbanie o niego na co dzień, poprzez na przykład odpowiednie przechowywanie (nigdy nie na wieszaku w szafie!), ma ogromny wpływ na to, czy ostatecznie będzie on drapał, czy nie. Pamiętaj, aby swetrów nigdy nie suszyć w pozycji wiszącej, pionowej. Nigdy nie wieszaj swetrów na wieszakach, szczególnie mokrych swetrów, gdyż mogą się rozciągnąć. Swetry powinno się suszyć na płasko, leżące najlepiej na przedmiocie, który przepuszcza powietrze, jak na przykład… suszarka na pranie. Nie wieszaj go jednak, a rozkładaj na płasko na suszarce. Nigdy nie pozostawiaj mokrych ani wilgotnych swetrów w pobliżu źródła ciepła, jak piec, czy kaloryfer, zbyt duża temperatura sprawi, że włókna swetra się skurczą oraz wysuszą prawie na wiór, przez co będzie on jeszcze bardziej szorstki, a więc osiągniesz odwrotny efekt i w rezultacie sweter będzie gryzł bardziej.