Czapka z daszkiem - niezbędny dodatek!
Czapka z daszkiem jest tak mocno ugruntowana w amerykańskiej kulturze, że można by ją nazwać narodowym nakryciem głowy Ameryki!
Kultowa bejsbolówka (przyjmijmy tę ogólną nazwę) składa się z miękkiego nakrycia głowy i ze sztywnego daszka, skutecznie chroniącego oczy przed słońcem. Dość często jest ona regulowana z tyłu za pomocą plastikowego zapięcia, gumki albo rzepa.
Jak to się zaczęło?
Otóż czapeczka z daszkiem służyła początkowo jako osłona przeciwsłoneczna dla zawodników na boisku bejsbolowym. Ale dość szybko, na swoje potrzeby, zaadaptowali ją reklamodawcy i politycy, a także „gwiazdy”, które chciały poruszać się w tłumie „incognito”. Jednak inspiracją prowadzącą do stworzenia tego modelu były inne czapki, np. myśliwskie „jeleniówki” spopularyzowane ilustracjami do Sherlocka Holmesa, a także dżokejki, wojskowe czapki „pillbox„, fedory oraz czapki marynarskie.
Bejsboliści nosili rozmaite (twarde i miękkie) czapki, na co wskazuje przewodnik po nakryciach głowy dla tych sportowców „Spalding” z 1888 roku. Bejsbolówka jaką znamy zaczęła kształtować się dopiero na przełomie wieków. Najpierw pojawiły się charakterystyczne otwory wentylacyjne, a w 1901 roku – logo (Detroit Tigers). Z biegiem lat daszek stawał się mocniejszy, a już w wieku XX czapka stała się swoistym, mobilnym billboardem. Weszła też wówczas do powszechnego użytku, a przyczyniła się do tego drużyna amatorska The Brooklin Excelsiors, krążąca z trasą po Stanach Zjednoczonych – właśnie w czapkach. Inne zespoły i ich kibice też zapragnęli mieć taki gadżet, który dzięki kolorystyce i logotypowi wyróżni dany klub i jeszcze mocniej będzie można się z nim identyfikować.
To wszystko sprawiło, że czapki z daszkami zaczęły spełniać więcej funkcji niż tylko te ochronne. Od lat 50-tych ubiegłego wieku zaczęto postrzegać je inaczej i na ogromną skalę wykorzystywać ich potencjał poza boiskiem! Za pomocą czapki fani mogli okazywać wsparcie dla swoich drużyn, nie tylko podczas meczu, ale i na co dzień. Oczywiście rozmaite firmy zauważyły w nich też możliwości promocyjne dla swoich działalności. W latach 70-tych i 80-tych XX wieku modne stały się czapki trucker, bejsbolówki noszono „na słońce” wobec czego zatarła się też ich identyfikacja w kontekście płci. Czapeczki były dla wszystkich, a korzystać zaczęły z nich medialne osobowości, gwiazdy telewizji i kina. Rozbudzone zainteresowanie tym akcesorium sprawiło, że tej modowej kuli śnieżnej nie dało się już zatrzymać!
Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez ludzi w czapeczkach! Baseballówka na plażę, na lokalne boisko, jako świetny dodatek do stylizacji! Weszły one do głównego nurtu i zostaną już na zawsze. Podobnie jak T-shirty z nadrukami – czapki z daszkami są też nośnikiem informacji, idei, swoistym manifestem własnej ekspresji.
Czapeczki z daszkiem to symbole popkultury! A nawet więcej! Bo ich styl przekracza wszelkie granice! Jedni noszą je nieco przekornie, podkreślając czy to przynależność czy też hołd dla klasy robotniczej. Inni zaś paradują w modelach luksusowych, przygotowanych przez dizajnerów dla miłośników wysokiej mody. Czapki bejsbolowe mogą sygnalizować status, ale są tak przystępne i ponadczasowe, że z pewnością wpisują się w leksykon nowoczesnego stylu.
Czapki z daszkiem Męskie- najmodniejsze modele!
Choć potocznie wszystkie nazywamy bejsbolówkami, to tak naprawdę czapki z daszkiem, w zależności od konstrukcji i zastosowania – odróżniają się od siebie specyficznym wyglądem i oryginalnym nazewnictwem. Wśród nich m. in.:
- Bejsbolówki! Mają twardy, zaokrąglony daszek. Niektórzy dodatkowo „łamią” go w zależności od upodobań. Samo nakrycie głowy wykonane jest z miękkiej, bawełnianej tkaniny, z tyłu głowy znajduje się manualna regulacja (plastikowy pasek, gumka, rzep).
- Trucker Hat! To zwieńczony guzikiem bardzo charakterystyczny „oddychający” model, składający się z klinów w kształcie trójkąta (najczęściej z siatki) i z lekkiej pianki z przodu. Jej sztywność sprawia, że czapeczka ta jest stosunkowo wysoka. Jest też regulowana, a upowszechnili ją… kierowcy ciężarówek! Świetnie spisuje się jako czapka z daszkiem z nadrukiem, dlatego zawsze była uznawana za tą, która ma ogromny potencjał reklamowy! W stylizacjach model ten jest dość trudny, ale możesz zainspirować się choćby stylem Astona Kutchera i z pewnością trafisz w dziesiątkę!
- Full Cap! Ultra modna, doceniania szczególnie przez kulturę uliczną. Pełna czapeczka z płaskim daszkiem bez regulacji rozmiaru, którą rozpropagowali muzycy hiphopowi w latach 90-tych. W związku z tym, że stosunkowo trudno ją dopasować – poleca się kupować mniejszy model, a szerokość osiągać „na kolanie”.
- Snapback! Siostra czapki full cap, różni się od niej tym, że ma regulację (plastikowy pasek z zatrzaskami) i wycięcie nad karkiem w kształcie półksiężyca. Głęboka, z prostym daszkiem i wyższym przednim panelem. Uniwersalna, nadaje się dla każdego. Świetnie prezentuje się noszona tyłem na przód, czyli jako czapka z daszkiem do tyłu. Jeśli szukasz klasyki – to jest to!
CzapkA z daszkiem a sport!
Z racji pochodzenia – mocno kojarzy się ze sportem, a na pewno z luźnym sportowym stylem. Świetnie wpisuje się w nurt alhleisure, którego założeniem jest noszenie ubrań sportowych na co dzień. Szczególnie, że ma wiele odsłon i niesamowicie podkręca rozmaite stylizacje. Jednak oczywistością jest, że nieustannie warto jest wykorzystywać je po prostu jako element stylizacji w czasie uprawiania sportów.
Np. uniwersalna bejsbolówka sprawdza się świetnie jako czapka z daszkiem do biegania. Szczególnie gdy robi się coraz cieplej, a promienie słoneczne choć miłe, są nieco uciążliwe – ten model jest alternatywą dla czapki z dzianiny. Z kolei, gdy na zewnątrz robi się gorąco – czapki chronią przed niekorzystnym działaniem słońca. Nie bez powodu na kortach są one nieodzownym elementem stroju tenisistów! W czasie wszelkich aktywności na zewnątrz czapki z daszkiem chronią przed udarami, poparzeniami, uszkodzeniem wzroku. Wykorzystują je rowerzyści, kajakarze i amatorzy różnych innych dyscyplin. Również tych o mniejszej intensywności wydatkowania energii, gdy np. czapkę zabieramy na plażę
Jak nosić bejsbolówkę?
- Jednokolorowy model, np. czarny świetnie wpisze się w twój styl, jeśli cenisz sobie minimalizm.
- Jeśli chcesz, aby twoja czapka wpisywała się w nurt elegancki – zdecyduj się na materiał sztruksowy albo zamsz. Będzie fitować z wąskimi chinosami i lekką kurtką lub z przejściowym płaszczem.
- Latem staraj się, by kolorystyka czapki współgrała z innym elementem odzieży.
- Gdybyś dwie dekady temu powiedział komuś, że czapki z daszkami będzie można łączyć z garniturami – twój rozmówca mógłby się zakrztusić ze śmiechu. Tymczasem klasyczny model o wyrafinowanej strukturze, korespondujący z blezerem pod marynarką i z trampkami jest niczym znak czasów…
- Moda uliczna kocha czapeczki! 5-panelowy model zestawiony z jeansami i z bluzą z kapturem, albo z T-shirtem – klasyk estetyki streetwear’u.
- Pamiętaj! Każda czapka z daszkiem powinna dobrze przylegać do głowy! Musi być osadzona tak, byś nie ganiał za nią na wietrze, ale czerwona kreska na czole twojego wyglądu też nie podkręci! Ma leżeć idealnie!
- Stylizacje stylowe – wybierz model prosty, minimalistyczny. Na plażę – postaw na efektowność!
- Klasyczna czapka pasuje do wielu elementów garderoby!
Czapka z daszkiem to obecnie podstawowy dodatek do męskich stylizacji, który to nie raz nie dwa wręcz je determinuje. Wpływ celebrytów, jak np. Jay-Z, gwiazd kryjących się pod daszkami przed fleszami paparazzich, a nawet projektantów wysokiej mody sprawił, że łatwo to zrozumieć! Do tego mnogość wariantów ponadczasowego niezbędnika!
Przeczytaj też: „Jak dbać o czapkę z daszkiem?”.