Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

Czy dzieci powinny mieć zwierzęta?

2019-12-11
Czy dzieci powinny mieć zwierzęta?

Okres świąteczny, wolny czas, wyjątkowa i rodzinna atmosfera, chęć obdarowywania… to tylko niektóre czynniki sprawiające, że w grudniu częściej myśli się o posiadaniu zwierzaków, niż w pozostałych miesiącach w roku. Niejeden szkrab znajdzie puchatą kulkę pod choinką. Tylko czy dzieci powinny mieć zwierzęta?

Odpowiedź może być tylko jedna! Jak najbardziej tak! Przy czym warto przemyśleć wcześniej gruntownie – wszystkie za i przeciw. Decydując się na posiadanie wymarzonego podopiecznego trzeba wziąć za niego pełną odpowiedzialność! I choć kot, psiak lub inne żyjątko mają być „dla dziecka” – to dorośli muszą mieć tę pewność, że rodzina poradzi sobie z nowymi obowiązkami.

Czy dzieci powinny mieć zwierzęta? 7 powodów na tak! 

  1. Istnieje mnóstwo pozytywnych stron wychowywania się dzieci w towarzystwie milusińskich. Przede wszystkim – wspomniana wyżej nauka odpowiedzialności. Oczywiście biorą ją na siebie przede wszystkim rodzice – sprowadzając zwierzaczka do domu. Jednak przy zwierzętach dzieci wspaniale uczą się troski o innych, opieki, wykazywania zainteresowania. Możliwość rozwijania empatii z pewnością zaprocentuje!
  2. Dziecko wdraża się do konsekwentności i obowiązkowości. Kotka trzeba nakarmić i nalać mu wody. Z pieskiem trzeba wyjść na spacer – i to o każdej porze roku! To oczywiście rozwija również inne kompetencje. Trzeba włożyć odpowiednie ubrania na takie wyjście, a na zewnątrz można pobiegać lub zaznać innej formy ruchu z kudłatym towarzyszem. Same plusy!
  3. Posiadanie zwierzaka to również spotkanie z dyscypliną, możliwość zaznania jej smaku. Np. karmienie zwierząt zawsze o tej samej porze to świetne ćwiczenie regularności, wytrwałości i podejmowania się długoterminowych zobowiązań.
  4. Zastanawiając się nad tym, czy dzieci powinny mieć zwierzęta – warto pamiętać nie tylko o pozytywnych efektach zaznawania trudów Dorastanie w towarzystwie braci mniejszych ma przede wszystkim zalety! Dziecko opiekujące się pupilem – może być z siebie dumne! Osiągając sukcesy na tym polu – nabiera pewności siebie.
  5. Badania wykazują, że wychowywanie się w towarzystwie zwierząt korzystnie wpływa na budowanie odporności i zmniejsza ryzyko zapadnięcia na alergię.
  6. Dzieci i zwierzęta łączy niesamowita relacja. Możliwość zaznawania wspólnego ruchu i zabawy z pieskiem jest nieoceniona! Wspaniale buduje więzi! Przytulanie się do zwierzaka, spędzanie z nim czasu wycisza, relaksuje, pozytywnie wpływa na nastrój. Jednocześnie – niweluje stres!
  7. Zwierzakowi się współczuje, rozumie i się go kocha! A on bezinteresownie tę miłość odwzajemnia. To niepowtarzalne, piękne uczucie!
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
pixel