Czy wiskoza oddycha? Co warto o niej wiedzieć?
W przemyśle odzieżowym przeważają trzy podstawowe materiały, z których ubrania kupujemy najczęściej. Są to wszystkim znane: bawełna, poliester oraz wiskoza. Większość z nich nie występuje w ubraniach w czystej, stuprocentowej postaci (choć zdarza się), często możemy je spotkać z domieszkami elastanu, który powoduje, że ubrania są rozciągliwe i dopasowują się do sylwetki, dzięki czemu są także wygodniejsze i praktyczniejsze w użytkowaniu. Poniższy artykuł poświęcimy wiskozie, która zajmuje trzecie miejsce w rankingu popularności tkanin i dzianin, z których produkuje się odzież. Jeśli interesują Cię zagadnienia: wiskoza z czego jest, czy wiskoza jest przewiewna, wiskoza co to za włókno oraz czy wiskoza jest dobra na lato, to dobrze trafiłeś. Zapraszamy do zapoznania się z właściwościami wiskozy, materiału który obok bawełny oraz poliestru wybierany jest najchętniej.
Co to jest wiskoza i jak powstaje?
Jeśli zastanawiasz się, wiskoza jakie to włókno, to odpowiedź nie będzie do końca jednoznaczna. Dlaczego? Ponieważ materiał ten jest zaliczany do włókien sztucznych, ale wytwarzany jest z naturalnych surowców. Wiskoza bowiem powstaje z celulozy, a konkretnie pulpy drzewnej, którą pozyskuje się najczęściej z buku, sosny lub świerku. Jest ona jednakże poddawana wielokrotnej i dość skomplikowanej obróbce chemicznej, przez to materiał jakim jest wiskoza uznawany jest za włókno sztuczne. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki temu, że jest wytwarzany z naturalnej substancji ma sporo właściwości podobnych do naturalnych tkanin, jak bawełna. Wiskozie zdecydowanie bliżej do bawełny, niż do poliestru i to jest jej ogromna zaleta. Jeśli zastanawiasz się, czy wiskoza jest przewiewna, to odpowiedź brzmi tak! Wiskoza przepuszcza powietrze, co czyni ją materiałem idealnym na lato. Wytwarza się z niej między innymi lekkie i przewiewne, letnie sukienki damskie oraz cienkie koszule męskie.
Zalety i wady wiskozy jako tkaniny odzieżowej
Wiskoza ma zdecydowanie więcej zalet aniżeli wad. Jest bardzo wygodna w użytkowaniu, przede wszystkim dlatego, że nie gniecie się i można ją prać wielokrotnie oraz nie trzeba jej prasować. Wiskoza to materiał bardzo wytrzymały i trwały, bluzki, czy sukienki z wiskozy mogą służyć Ci przez kilka sezonów i wciąż wyglądać jak nowe. Niektóre marynarki męskie oraz spodnie wizytowe męskie mogą mieć w swoim składzie bardzo dużą domieszkę wiskozy, sięgającą nawet pięćdziesięciu procent, dzięki czemu ubrania te mogą być przewiewne i świetnie sprawdzą się w upalne dni. Warto sięgać po wiskozę latem, nie będziesz się w niej pocić, tak jak mogłoby to się zdarzyć w przypadku poliestru, który nie przepuszcza powietrza.
Czy wiskoza oddycha?
Wiesz już, czy wiskoza jest dobra na lato, teraz pora zgłębić zagadnienie dlaczego tak jest. Wiskoza jest materiałem wytwarzanym z roślin podobnie jak len, więc właściwości będzie miała podobne. Zaletą wiskozy jest jednak to, że w odróżnieniu od lnu, jej włókna są delikatne i nie tak sztywne, a więc można z niej szyć więcej rodzajów odzieży. Miękka wiskoza świetnie nadaje się także na ubranka dla dzieci, dzięki temu, że jest także podatna na barwienie i nakładanie printów, można ją znaleźć praktycznie w każdym możliwym kolorze i wzorze.
Jak pielęgnować ubrania z wiskozy?
Warto zapamiętać, że wiskozę dobrze jest pielęgnować w dość delikatny sposób, ale nie aż tak delikatnie jak bawełnę. Przyjmij zasadę, że wiskoza to tkanina będąca pomiędzy bawełną, a poliestrem jeśli chodzi o jej pielęgnację. Nie należy zatem narażać jej na zbyt wysokie temperatury, ale podczas prania wiskozy nie trzeba także być tak bardzo ostrożnym jak w przypadku naturalnych włókien takich jak jedwab, kaszmir czy bawełna. Wiskoza nie gniecie się tak bardzo jak poliester, jednakże gdyby wymagała prasowania po praniu, należy prasować ją przy użyciu niższej temperatury. Aby całkowicie wykluczyć element użycia żelazka w przypadku wiskozy, należy suszyć ją na płasko, rozwieszoną na suszarce, lub rozłożoną na gładkiej, czystej powierzchni.