Czym zajmuje się starosta na weselu?
Kumpel poprosił cię o pełnienie obowiązków starosty na weselu, od razu się zgodziłeś, ale właściwie nie wiesz z czym to się wiąże? Z tego wpisu dowiesz się – czym zajmuje się starosta na weselu?!
Starosta na weselu – kto to jest?
Od razu rozwiewamy najczęściej powstające wątpliwości na temat tego – kto może być starostą na weselu? Starostą na weselu może, ale nie musi być świadek! Prawą ręką Pana Młodego w tym szczególnym dniu, będącą jego tzw. „plecami” i zajmującą się sprawami logistycznymi – powinna być osoba zorganizowana, energiczna, komunikatywna. Ktoś kto jest duszą towarzystwa, a jednocześnie ma wszystko pod kontrolą.
Sama postać starosty i starościny, obok świadków, wywodzi się z polskiej tradycji ludowej.
Czym zajmuje się starosta na weselu?
Starosta to takie logistyczne zaplecze Pary Młodej. Dba o prawidłowy przebieg całej uroczystości weselnej, począwszy od koordynacji przy lokowaniu przybyłych przy stole, na pożegnaniu ostatnich gości skończywszy. Służy pomocą Młodej Parze. Jest wszędzie tam, gdzie w danym momencie nie może być Pan Młody, który podczas wesela zajmuje się świeżo poślubioną żoną i celebruje to wraz z zaproszonymi gośćmi.
Podobnie jak Pan Młody – starosta powinien zachować trzeźwość, a przy tym świetnie się bawić i… bawić innych. Rozkręcać zabawę na parkiecie, obtańcowywać ciotki i koleżanki Młodych, czuwać nad przebiegiem oczepin. Powinien pełnić też funkcje reprezentacyjne!
Przeczytaj też: „W co się ubrać na wesele… kumpla?”.
Ale to nie wszystko. Starosta winien rzucać okiem to tu, to tam i w razie potrzeby – działać. Koordynować wydawanie ciepłych posiłków, deserów i zakąsek o czasie, w razie potrzeby wydawać dyspozycje, ale także z najwyższą starannością dbać o to, by wódki nie zabrakło na stołach, a kieliszki były pełne!
Co mówi starosta na weselu?
Dawniej rolą starosty było wygłoszenie przemowy. Dziś funkcja ta jest raczej symboliczna i nierzadko kończy się na pilnowaniu tego, by nie skończył się alkohol. Za przemówienie najczęściej odpowiada świadek, jednak wszystko zależy od ustaleń z Młodą Parą. Jeśli jednak dostąpisz zaszczytu powiedzenia kilku słów – zawrzyj w nich najlepsze życzenia, zabawną anegdotę z wyczuciem smaku, taką która rozśmieszy i Młodych i gości, no i oczywiście – wznieś toast!