- Strona główna
- Dress Code – jak ubierać się na różne okazje?
Dress Code – jak ubierać się na różne okazje?
Poradniki
Dress Code – jak ubierać się na różne okazje?
Dress Code – podstawowe pojęcia
Moda zmienia się na naszych oczach praktycznie co sezon. Trendy trendami, ale w wielu sytuacjach warto pamiętać o zasadach ubioru. Dzień w pracy, spotkanie biznesowe, rozmowa kwalifikacyjna, egzamin, spotkanie rodzinne czy bankiet rządzą się swoimi prawami i zazwyczaj skutecznie opierają się sezonowym trendom. By zaprezentować się na nich możliwie najlepiej, warto rozszyfrować podstawowe terminy dress code'u i przygotować odpowiednie stylizacje na mniej i bardziej formalne okazje.
Męskie stylizacje na nieformalne okazje
Najnowsze trendy zdecydowanie najlepiej jest przemycać w casualowych, streetowych i sportowych outfitach. Swobodne, modne zestawy w ciekawych kolorach znakomicie sprawdzają się przy nieformalnych okazjach, są idealne na urlop, weekend, spotkanie w gronie znajomych. Trendy warto śledzić, uzupełniać nimi swój look, ale dobrze jest też zaprzyjaźnić się z klasyką w modzie męskiej, która znakomicie sprawdza się w pracy i przy wszystkich formalnych okazjach.
Wygodnie i stylowo w pracy
Pozornie najbardziej zbliżone do codziennych stylizacji na luzie są zestawy smart casualowe i biznes casualowe. Kłopot na pewno może sprawić stworzenie zestawu na tzw. casual Friday. Chociaż we wszystkich tych pojęciach pojawia się słowo 'casual' nie znaczy to, że można pozwolić sobie na pełną dowolność. Tworząc zestaw, lepiej jest od razu zapomnieć o jeansach, krótkich spodenkach albo koszulkach z nadrukami. Można już za to zrezygnować z garnituru i zastąpić go mniej formalnym zestawem koordynowanym (spodnie + marynarka). W takich zestawach nie jest też wymagany krawat, a koszulę w pastelowym kolorze śmiało można nosić pod marynarką i z poluźnionym kołnierzykiem. W zestawach smart casualowych i na „luźne piątki” można wykorzystać również klasyczne koszulki polo, ale wciąż niedopuszczalne są koszule z krótkim rękawem, których nie należy łączyć z marynarką. W chłodniejsze dni z kolei dobrze sprawdzą się golfy albo swetry w serek.
W stylizacjach smart casualowych, biznes casualowych i przy okazji casual Friday warto pomyśleć też o klasycznych dodatkach jak skórzany pasek, elegancki zegarek na skórzanym pasku, z butów najlepiej jest wybierać klasyczne półbuty zamiast bardzo modnych butów sportowych, które trendsetterzy zestawiają również z garniturami.
Zdecydowanie bardziej konserwatywny jest już strój biznesowy. Obowiązuje zazwyczaj pracowników korporacji, banków oraz osoby na wysokich stanowiskach. Strój biznesowy to również podstawa przy ważnych spotkaniach i podczas rozmów o pracę. Stworzenie nienagannej stylizacji biznesowej nie jest jednak aż tak trudne. Podstawa to oczywiście garnitur męski (w kolorze szarym, granatowym, grafitowym), do którego należy dodać gładką koszulę w stonowanym kolorze, krawat, półbuty, a look ewentualnie uzupełnić dodatkami.
Od white tie po semi-formal - stylizacje na specjalne okazje
Odpowiedni ubiór do pracy to podstawa przy budowaniu własnego wizerunku. Warto też być zawsze przygotowanym na specjalne okazje. Uroczyste kolacje, bankiety, bale, gale czy śluby wymagają odpowiedniej oprawy i ubioru. Zazwyczaj wiele potrafi już zdradzić samo zaproszenie na taką uroczystość. Istotna jest godzina wydarzenia, a wskazówki dotyczące ubioru umieszcza się zwykle w lewym dolnym rogu zaproszenia. Te podstawowe terminy, które warto znać to: semi-formal, coctail attire, creative black tie, black tie optional, black tie invited, black tie, white tie oraz ultra formal.
Stylizacje tworzone zgodnie z zasadami white tie albo ultra formal to najbardziej eleganckie zestawy, na które obowiązkowo składają się frak, spodnie bez mankietów z lampasami, kamizelka, biała koszula z mankietem na spinki i łamanym kołnierzykiem oraz biała mucha. Do stylizacji dobrać należy eleganckie lakierki w czarnym kolorze.
Pod pojęciem Black tie kryje się elegancki strój wieczorowy. Jest on mniej formalny od stylizacji z frakiem, ale wciąż bardzo elegancki. Do takiego zestawu najlepiej jest wybierać białą koszulę i czarną muchę, do kompletu warto dodać pas, kamizelkę, eleganckie marynarkę i spodnie albo smoking. Odpowiednie do zestawów wieczorowych są czarne, galowe buty. Tworząc wieczorny zestaw, lepiej jest unikać mocnych kolorów. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się klasyczne, czarno-białe zestawy.
Jeszcze mniej formalne są zestawy oznaczone jako black tie optional i black tie invited.
Przy takich okazjach można ubrać smoking, ale dopuszczalne jest również ubranie ciemnego garnituru. Z kolei oznaczenie creative black tie oznacza, że wieczorowy zestaw można urozmaicić. W takich sytuacjach klasyczne fasony warto jest łączyć z nietypowymi kolorami, np. ubrać błękitną koszulę zamiast białej.
Określenia semi-formal i coctail attire oznaczają natomiast, że na bankiet, wystawę, wernisaż, spotkanie czy uroczystą kolację najlepiej jest ubrać ciemny garnitur, koszulę, krawat i eleganckie buty.