Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

Jak dobrać kołnierzyk do kształtu twarzy?

2018-09-08
Jak dobrać kołnierzyk do kształtu twarzy?
koszula męska denley
Koszula męska_Denley.pl

Dawniej kołnierzyki były doczepiane do koszul. Miało to dwie zalety: po pierwsze – kołnierzyki z wzorem można było wymieniać na inne, zupełnie zmieniając styl koszuli. Po drugie – odczepiany kołnierzyk można było wyprać, nie „narażając” na ten zabieg samej koszuli.

Dziś kołnierzyk jest stałym elementem koszuli, tworzącym z nią zwartą całość. Nie da się go wymienić, więc tym bardziej należy zastanowić się wnikliwie nad tym – jak dobrać kołnierzyk do kształtu twarzy?!

Jak mierzyć obwód kołnierzyka? 

Obwód kołnierzyka najlepiej mierzyć pod tzw. „jabłkiem Adama” – odczytując miarę w miejscu gdzie zapina się guzik. Prawidłowo dobrany kołnierzyk umożliwi swobodne wsunięcie między niego a szyję jednego lub dwóch palców. Dobieramy odpowiednio również wg. swoich preferencji – w zależności od tego czy kołnierzyk w koszuli ma być luźniejszy, czy ciaśniejszy.

Miękkie czy twarde kołnierzyki?

Wybór warto uzależnić od okoliczności. Miękkie kołnierzyki są mniej formalne. Występują w koszulach o sportowo – wypoczynkowym przeznaczeniu. W dobrych jakościowo, eleganckich koszulach kołnierze są usztywniane fiszbinami, najczęściej z cienkiego, sztywnego plastiku. Jeżeli są wyjmowane świadczy to o wysokiej jakości wykonania i dbałości o szczegóły.

jak dobrać kołnierzyk do kształtu twarzy
Rodzaje kołnierzyków_Denley.pl
Jak dobrać kołnierzyk do kształtu twarzy?

Bardzo ważne jest to, by dobrać kołnierzyk do kształtu twarzy.
Tutaj „parametry” są bardzo podobne do tych, które uwzględnia się przy wyborze idealnych okularów. Pionowe linie wydłużają twarz, poziome ją poszerzają. Wszystko sprowadza się tu do kształtu „wyłogów” czyli końcówek kołnierzyka, które są najbardziej eksponowaną jego częścią. Przyjrzyjmy się temu bliżej…

  • Dla mężczyzny o twarzy szczupłej, pociągłej i o wąskiej szyi – wyłogi kołnierzyka powinny być krótsze i bardziej od siebie oddalone. To wszystkie typy „cutaway”, czyli nr  4, 5 i 6.
  • Szeroki kołnierzyk jest polecany szczególnie dla mężczyzn o długiej szyi, bo optycznie ją skraca.
  • Najbardziej rozłożysty jest model „cutaway” (rozcięty), zwany również „włoskim”, a z kolei włosi nazywają go „francuskim”. Jego wyłogi  znajdują się w dużej odległości od siebie. Ten typ dobrze wygląda do koszul biznesowych, jednak bez fiszbiny (usztywnienia) – pasuje również do koszul mniej formalnych, casualowych. Szeroki kołnierz umożliwia lepsze trzymanie się krawata i jego ekspozycję.
  • Dla mężczyzn o szczupłych twarzach odpowiednie będą również kołnierzyki z podwyższoną stójką z dwoma guzikami  – nr 9.
  • Dla panów o okrągłej i pulchnej twarzy i krótkiej szyi, wyłogi kołnierzyka powinny być do siebie bardziej zbliżone.
    Mężczyźni ci dobrze wyglądają w koszuli z tradycyjnym wąskim kołnierzykiem (np. kent nr 1), z dłuższymi wyłogami (nr 1, 2, 3) albo z małym kołnierzem z zaokrąglonymi wyłogami (nr 8).

Nie zawsze mamy czas na zastanawianie się nad tym, jak dobrać kołnierzyk do kształtu twarzy. Wówczas powstaje pytanie: który kołnierzyk jest dobry dla każdego?

Najlepszym rozwiązaniem jest kołnierzyk typu kent. Pasuje on niemal do każdego kształtu twarzy i jest najbardziej uniwersalnym ze wszystkich modeli kołnierzyków męskich.

KIEDY ZAKŁADAĆ?
  • Kołnierz prosty kent jest idealny na każdą okazję: uroczystą kolację, do biura, na nieformalne spotkanie. Jest uniwersalny. Jeśli do koszuli z kołnierzykiem prostym zakładasz krawat, pamiętaj, że pasuje do niej pojedynczy węzeł prosty;
  • Włoski (Hai, Cut away)  to bardziej formalny typ kołnierzyka. Jego krawędzie są szeroko rozstawione. Nadaje się na bardziej oficjalne okazje, jest bardzo elegancki. Pasuje do niego jedwabny krawat wiązany podwójnym węzłem Windsor;
  • Łamany (wykładany) – pasuje do wyjątkowo oficjalnych fraków, surdutów i smokingów. Powinien mieć zakryte plisą guziki. Najlepiej koresponduje z nim mucha lub plastron. Idealny na ślub.
  • Stójka – zakłada się go wyłącznie pod marynarkę ze stójką. Koszula ze stójką ma formalny charakter, pasuje na biznesowe spotkania, można ją nosić też do biura. Nie zakłada się do niej krawata ani muchy.
  • Button-down (soft roll collar) – kołnierz, którego końce są przypinane do koszuli za pomocą guzików. Uważa się go za mniej formalny, najlepiej prezentuje się w biurze. Nie powinno się go zakładać na oficjalne okazje, takie jak ślub. Przeczytaj też: „Koszula button-down. Potrzeba matką wynalazku!”.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel