- Strona główna
- Jak nosić kurtkę budrysówkę?
Jak nosić kurtkę budrysówkę?
Poradniki
Jak nosić kurtkę budrysówkę?
Zimowe okrycia wierzchnie nie kończą się na eleganckich płaszczach i casualowych parkach. Bardzo stylowym kompromisem między tymi dwoma modelami jest budrysówka. Funkcjonalna i jednocześnie bardzo elegancka, z którą bez problemu stworzysz mnóstwo nieformalnych i bardziej smart casualowych outfitów.
Jak łatwo się domyślić, budrysówka, podobnie jak wiele innych ponadczasowych fasonów, ma wojskowy rodowód. Została stworzona z myślą o żołnierzach brytyjskiej marynarki wojennej. Typowe dla budrysówki są duży kaptur, kieszenie i przede wszystkim kołki zamiast tradycyjnych guzików. Wszystkie te elemenety bardzo szybko na dobre wpisały ten fason do kanonu męskiej mody. Pierwsze budrysówki, które szyto w latach I i II wojny światowej, miały beżowy kolor, były dość obszerne i szyte z grubej wełnianej tkaniny. Po wojnie kurtki męskie z zapięciem na kołki spodobały się tak bardzo cywilom, że od razu zagościły w modzie ulicznej. Szczyt ich popularności przypada na lata 50. i 60. ubiegłego stulecia, a współcześni topowi projektanci regularnie prezentują kurtki męskie inspirowane właśnie budrysówkami. Te nowoczesne wciąż mają charakterystyczne kołki, ale coraz częściej oferowane są w różnych kolorach od granatu, oliwki, khaki po mocniejsze odcienie.
Budrysówki swoją popularność zawdzięczają nie tylko oryginalnemu wyglądowi. Przede wszystkim są wyjątkowo wygodne i praktyczne. Ich luźniejszy krój pozwala ubierać się na przysłowiową „cebulkę”, a sama kurtka świetnie wypada w towarzystwie ubrań eleganckich, casualowych i sportowych. Z tym jednym okryciem można więc wyczarować wyjątkowo dużo modnych i stylowych outfitów na różne okazje.
Budrysówki świetnie prezentują się jako element stylizacji do pracy. Dobrze wyglądają z koszulą i krawatem, casualową marynarką albo swetrem i kolorowymi chinosami. W stylizacjach z budrysówką mile widziane są też flanelowe koszule w dużą kratę, sztruksy albo jeansy. Swetry nie muszą być jednolite i gładkie. Pod budrysówka równie dobrze wyglądają modele w wyrazistych kolorach, w pasy albo charakterystyczne norweskie wzory.
W stylizacjach typowo sportowych, budrysówka znakomicie wygląda z nowoczesnymi joggerami. Ale lepiej już zrezygnować z kultowej bluzy i postawić na nieformalną koszulę albo bawełniany longsleeve czy sweter. Budrysówka fantastycznie uzupełni też rockowy look w zimowe dni. By stylówka wyglądała modnie i drapieżnie, wystarczy wybrać do niej skórzane spodnie, regularne szare jeansy albo niebieskie czy granatowe spodnie jeansowe z wyrazistymi przetarciami. Wiarygodności takim rockowym stylówkom dodają jeszcze flanelowa koszula w kratę, skórzana biżuteria, T-shirt z grunge'owym printem i obowiązkowo ciężkie buty, najlepiej glany.
W stylizacjach z budrysówką, warto pamiętać też o dodatkach. Budrysówki znakomicie wyglądają zestawione z szalami, wełnianymi kominami o grubym splocie. Ich charakter fantastycznie podkreślają dzianinowe czapki bez pomponów i ozdób. Look warto uzupełnić o skórzane rękawice i dużą męską torbę. Z butów można poeksperymentować ze skórzanymi modelami w brązowym kolorze. Urok budrysówki świetnie podkreślają modne sztyblety, ponadczasowe trzewiki, ale równie dobrze można wybrać do nich brogsy, stylowe monki albo po prostu buty sportowe.