Jak odświeżyć marynarkę bez oddawania jej do pralni?
Marynarka, czy to od garnituru, czy nie, dla większości mężczyzn jest tylko atrybutem, który zakładają na siebie, gdy rzeczywiście są do tego zmuszeni. Na przykład przez elegancką sytuację, uroczystość, czy przyjęcie. Badania wskazują, że mężczyźni nie przepadają za noszeniem tej części garderoby. Coraz więcej z nich, szczególnie młodych mężczyzn zamiast marynarki woli założyć bluzę, sweter, czy lekką kurtkę typu bomberka. Niewielu z nich nosi także marynarkę na co dzień, do pracy i zwyczajnie jako element codziennego looku. Niektórzy jednak muszą i to do nich głównie kierowany jest ten artykuł, choć niekoniecznie. W końcu każdy z Was panowie, raz na jakiś czas musi marynarkę założyć. W jaki sposób czyścić ją bez oddawania jej do pralni? Jak odświeżyć marynarkę bez wychodzenia z domu i oddawania jej do profesjonalnego czyszczenia? Czy można wyprać ją w pralce? Jak pozbyć się nieestetycznych zagnieceń i jakiś domowych sposobów użyć, aby nie zniszczyć marynarki? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Czy marynarkę można prać w pralce?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Teoretycznie marynarki męskie wykonane są z bardzo drogich, często szlachetnych, delikatnych i co za tym idzie nienadających się do prania w pralce tkanin typu: wełna, dobrej jakości bawełna, czy len. Jednakże niektóre z nich mogą być prane w pralce, wszystko bowiem zależy od tego, jakie informacje na metce podał producent. Jeśli widnieje tam informacja o tym, że daną marynarkę można prać w pralce bębnowej, wówczas zwiń ją delikatnie podszewką na wierzch i włóż do pralki. Program ustaw na bardzo delikatne pranie, najlepiej w chłodnej wodzie, w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza (chyba, że producent rekomenduje inną temperaturę ). Marynarkę pierz zawsze osobno, bez innych rzeczy, wiruj na najniższych obrotach i wyjmij z pralki zaraz po zakończonej sesji prania. Susz na płasko, na przykład rozkładając ją na ręczniku. Nigdy nie wystawiaj mokrej na działanie ostrych promieni słonecznych, dla bezpieczeństwa nie susz także w suszarkach bębnowych.
Odświeżanie marynarki z zapachu potu - jak to zrobić najskuteczniej?
Twoja marynarka nie wygląda na brudną, ale czujesz, że jest nieświeża i nieładnie pachnie? Zapewne to przepocona marynarka, którą wystarczy skutecznie odświeżyć. Zastanawiasz się, jak odświeżyć marynarkę pod pachami? Usuwanie zapachu potu z marynarki wcale nie musi być trudne, możesz to zrobić przy pomocy wody, pary wodnej z olejkiem aromatycznym, alkoholu, perfum lub sody oczyszczonej. Zasyp wrażliwe, nasiąknięte potem miejsca marynarki sodą oczyszczoną i pozostaw tak na kilka godzin, to najprostszy sposób na przepocone ubrania pod pachami.
Szybkie odświeżanie marynarek bez konieczności oddawania ich do pralni
Jeśli nie chcesz oddawać marynarki do pralni, nie masz na to czasu, lub zwyczajnie szkoda Ci pieniędzy, możesz ją skutecznie wyprać domowymi sposobami. Na przykład przy pomocy pary wodnej, czyszczenie ubrań w kąpieli parowej to niezwykle prosta sprawa, wystarczy tylko mieć w domu żelazko z funkcją wypuszczania pary (a teraz w zasadzie każde dostępne na rynku taką funkcję posiada) lub stację parową. Rozwieś marynarkę na wieszaku, a następnie poddają ją procesowi czyszczenia gorącą parą. Jeśli chcesz, aby dodatkowo nabrała ładnego świeżego zapachu, do wody dodaj kilka kropel swoich ulubionych perfum lub na przykład kwasku cytrynowego, który nada jej orzeźwiającego zapachu.
A jak wyczyścić marynarkę i spodnie, albo cały garnitur na sucho? Jeśli nie ma widocznych zabrudzeń, a na materiale osadziły się tylko paprochy i niewielkie kłaczki, możesz wyczyścić ubranie przy pomocy rolki do czyszczenia. Najlepiej przed każdym ważnym wyjściem delikatnie przeroluj każdą część garderoby, w zależności od sposobu przechowywania, ubrania mogą zbierać różną ilość takich lekkich zabrudzeń. Warto pamiętać, że w procesie pielęgnacji przechowywanie ma ogromne znaczenie dla trwałości Twoich ubrań. Tyczy się to w szczególności tych części garderoby, które nosisz rzadziej, czyli właśnie marynarek i garniturów.