Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

Jak odświeżyć płaszcz zimowy?

2021-01-22
Jak odświeżyć płaszcz zimowy?

Sezon zimowy w pełni, na ulicach królują ciepłe kurtki zimowe i płaszcze, które podobnie jak każdą inną część garderoby należy odświeżyć przynajmniej raz przed sezonem i najlepiej ponownie w połowie sezonu. Jeśli Twój płaszcz ma Ci posłużyć dłużej niż przez jeden sezon, warto odpowiednio o niego zadbać i poddać go specjalnej pielęgnacji. Jak to zrobić? Zastanawiasz się jak dbać o płaszcze damskie? Jak wyczyścić płaszcz z wełny? Jak odnowić płaszcz z flauszu? Albo jak prasować płaszcz wełniany? Przeczytaj kilka porad poniżej i bądź na bieżąco z przydatną wiedzą o pielęgnacji tej wyjątkowej części garderoby.

Czy można prać płaszcze?

Oczywiście, jeśli producent dopuszcza takie rozwiązanie na metce umieszczonej przy produkcie. Pranie w pralce jest bezpieczne, jeśli postępujesz zgodnie z zaleceniami. Pamiętaj, aby wełnianych płaszczy nie prać zbyt często i w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż może to doprowadzić nawet do ich sfilcowania. Jeśli chcesz tylko odświeżyć swój płaszczyk, wypranie go w pralce w niskiej temperaturze będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jak wyczyścić płaszcz z wełny?

Jeżeli Twój płaszcz jest natomiast nieco bardziej zabrudzony możesz spróbować go wyczyścić w warunkach domowych, lub oddać do profesjonalnego czyszczenia do pralni. Ubrania bardziej delikatne, w tym z tkanin wełnianych warto czyścić w specjalistycznej pralni, aby mieć pewność, że się nie zniszczą. Jeśli jednak chcesz poddać płaszcz pielęgnacji w domu, użyj do tego specjalnych środków do prania delikatnych ubrań z wełny i kaszmiru.

Jak odnowić płaszcz z flauszu?

Produkty wykonane z flauszu, głównie płaszcze należą do tej kategorii odzieży, których absolutnie nie należy prać w pralce! Jeśli musisz odświeżyć płaszcz z flauszu użyj do tego parownicy. Jeśli natomiast chcesz usunąć plamy, natrzyj je delikatnie detergentem przeznaczonym do odplamiania wełny, a następnie spłucz niewielką ilością zimnej wody.

Jak wyprasować płaszcz?

Płaszcz, niezależnie od tego z jakiego materiału został wykonany, w większości przypadków nie powinien być poddawany prasowaniu. Zbyt wysoka temperatura może bowiem skutecznie zagrozić delikatnym włóknom. Jeśli musisz wygładzić płaszcz i nadać mu odrobiny świeżości, zrób to przy pomocy parownicy, ewentualnie żelazka parowego, pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiedniej odległości urządzenia od tkaniny. Nigdy nie przykładaj żelazka, czy nasadki parownicy bezpośrednio do materiału.

Jak dobrze przechowywać płaszcze?

Przechowywanie płaszczy zimowych może być dość mocno problematyczne, gdyż najczęściej są one sporych rozmiarów, wykonane są z grubych, zajmujących dużo miejsca materiałów. Ponadto płaszcze nosi się przez krótszą część roku, co wiąże się z tym, że większą część czasu muszą one spędzić odwieszone głęboko w szafie. Pamiętaj, aby płaszcz zawsze wieszać na drewnianym, szerokim wieszaku, a nie składać i układać w szafie. Jest to niesamowicie istotne, gdyż dzięki temu płaszcz nie straci swojego kształtu. Należy także pamiętać o odpowiedniej formie przechowywania, to znaczy nigdy nie zostawiać płaszcza bez zabezpieczenia. Odzież tego typu jest bowiem bardzo mocno narażona na działanie szkodników takich jak mole odzieżowe. Zagrażać jej mogą także wilgoć, zbytnie nasłonecznienie i zbyt wysoka temperatura otoczenia. Płaszcze trzeba zatem przechowywać w ciemnym, suchym miejscu (nigdy nie na słońcu). Zawsze powinny być umieszczone w materiałowym, foliowym lub plastikowym pokrowcu, szczelnie zamkniętym, aby nie było do nich dostępu z zewnątrz. Płaszcz zimowy, to część garderoby, która często służy właścicielowi dłużej niż rok, czy dwa lata, dlatego należy dbać o jak najlepsze warunki jego przechowywania i pielęgnację.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel