Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

Jak prać i pielęgnować ubrania?

Jak prać i pielęgnować ubrania?

Co prawda trendy w modzie zmieniają się co sezon, ale nie warto ulegać im w stu procentach. To nie tylko sposób, by wypracować własny styl, ale i zaoszczędzić. Kiedy jednak zaczynamy już kupować ubrania z założeniem, że mają posłużyć przez kilka sezonów, dobrze jest zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, ale i jakość, a także nauczyć się odpowiednio o nie dbać.

Odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie ubrań może zwiększyć trwałość ubrań i zachować ich piękny wygląd. Na dobry początek warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi na metce. Istotne są informacje o zalecanej temperaturze prania i prasowania. Dobrze jest też spojrzeć na rodzaj materiału, z którego wykonane jest ubranie. Tkaniny syntetyczne i naturalne bardzo się od siebie różnią pod wieloma względami, inne są zalecenia co do ich prania, suszenia i wreszcie prasowania.

Pielęgnacja ubrań na co dzień

Podstawa przy dbaniu o ubrania to odpowiednia pielęgnacja na co dzień. Nawet minimalista powinien mieć zawsze co najmniej po kilka sztuk każdego elementu garderoby. Zamiast codziennie nosić te same spodnie jeansowe, dobrze jest dać im odpocząć jeden albo kilka dni. Ta sama zasada dotyczy koszulek, swetrów czy wreszcie butów.
Niezmiernie istotne jest także wietrzenie ubrań. Zaraz po zdjęciu nie powinno się ich umieszczać w szafie.
Dobrze jest również zadbać o odpowiednią organizację garderoby. W szafach i szufladach można wykorzystać organizery, wieszaki z kolei dobrze jest umieszczać w jednym kierunku, a ubrania wieszać w szafie w zależności od ich długości – od najdłuższych do najkrótszych. Niezmiernie ważna jest też przestrzeń w szafie. Ubrania dobrze jest wieszać pojedynczo na wieszakach, nie powinny też za ciasno wisieć, ponieważ nie tylko sprawia to, że bardziej się gniotą, ale jest też znacznie większe prawdopodobieństwo, że w szafie zalęgną się mole.
Na pewno nie można też zbagatelizować roli wieszaków. Niezmiernie ważny jest ich rozmiar. Za duże lub za małe mogą odkształcić ubrania. Dobrze jest też zwrócić uwagę na ich zakończenia (najlepiej zaokrąglone) i materiał. Świetne są wieszaki drewniane, dobrze wypolerowane, które nie haczą delikatnych tkanin i pięknie prezentują się w szafie.

Wbrew pozorom nie wszystkie ubrania warto umieszczać na wieszakach. Marynarki, koszule, płaszcze, kurtki czy sukienki na pewno warto powiesić, ale już ciężki wełniany sweter lepiej jest starannie złożyć i umieścić na półce, żeby nie rozciągał się pod wpływem własnego ciężaru.
Dobrze jest też zaopatrzyć w specjalne pokrowce na eleganckie ubrania jak zimowy płaszcz z wełny, garnitur czy jedwabną sukienkę. Nie tylko uchroni je to przed kurzem, ale i znacznie bardziej niebezpiecznymi dla nich molami.

Z pewnością warto zaopatrzyć się w golarkę do ubrań i specjalną rolkę do czyszczenia. Ta pierwsza wspaniale odświeży płaszcze, swetry i wszelkie dzianiny, które zazwyczaj mają skłonność do mechacenia się, zwłaszcza w miejscach narażonych na tarcie. Rolka z kolei pozwoli szybko i skutecznie usunąć z ubrań niepożądane paproszki, kłaczki czy włosy.
Dobrze jest też uważać z kosmetykami. Tkaniny mogą zabrudzić nie tylko kolorowe pudry, ale i kremy czy antyperspiranty. Dobrze jest więc zaczekać do momentu aż wchłoną się w skórę, zanim ubierze się ubranie.

Pranie ubrań

Przy praniu ubrań, koniecznie trzeba sugerować się wskazówkami producenta umieszczonymi na metce. Zwykle jest to informacja o rodzaju prania i temperaturze wody. Jeśli na znaczku (symbolu z miską wody) pojawi się rysunek z dłonią, oznacza to, że ubranie można prać jedynie ręcznie. Temperatura na symbolu oznacza zaś maksymalną temperaturę, w jakiej można prać dane ubranie.
Jeśli na metce znajdziemy umieszczoną w kółku literę P lub F, ubranie jest przeznaczone do czyszczenia chemicznego. Tej zasady dobrze jest przestrzegać zwłaszcza w przypadku ubrań, w których ważny jest odpowiedni ich kształt, takich jak marynarki, płaszcze czy kurtki. Szczególną ostrożność należy również zachować przy korzystaniu ze środków wybielających. Na pewno nie można przesadzić z ich ilością. Koniecznie też trzeba zwrócić uwagę na metce na znak z trójkątek – jedynie takie ubrania można poddawać działaniu środków wybielających.

Temperatura prania jest najważniejsza w przypadku ubrań wzorzystych i kolorowych. Zbyt wysoka może nie tylko spowodować ich blaknięcie, ale i farbowanie. Dlatego po wybraniu programu prania z odpowiednią temperaturą, dobrze jest też wrzucić do pralki dodatkowo chusteczkę, która wyłapuje kolor.

Na efekty prania wpływ mają także zastosowane środki piorące. Warto zaopatrzyć się w preparaty odpowiednie do prania tkanin białych i kolorowych, dobrze jest też wykorzystywać specjalne kapsułki zachowujące kolor i płyn zmiękczający, który dodatkowo nadaje ubraniom świeży zapach. Dobrze jednak wiedzieć, że ten ostatni preparat nie nadaje się do prania odzieży sportowej i bielizny termoaktywnej. Nie można też przesadzić z ilością preparatów, w tym celu dokładnie trzeba się zapoznać z instrukcjami od producenta. Jeśli ubrania mają szczególnie uporczywe plamy, warto je zaprać jeszcze przed włożeniem do pralki. Szarym mydłem dobrze jest również przetrzeć szczególnie narażone na zabrudzenia kołnierzyki.

Ubrania w pralce można też odpowiednio ochronić przed mechanicznym uszkodzeniem. Wszystkie zamki, rzepy i guziki koniecznie trzeba zapiąć przez wrzuceniem ubrań do pralki. Przed farbowaniem i blaknięciem ubrania w pewnym stopniu może też uchronić wywrócenie ich na lewą stronę. Przydatne, zwłaszcza w przypadku bielizny, sznurówek, wkładek do butów i ubrań z delikatnych materiałów, są także specjalne woreczki do prania.

Starym, sprawdzonym sposobem na pranie jest także segregowanie ubrań. Ważne jest grupowanie na ubrania jasne i ciemne, ale dobrze jest też zwracać uwagę na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Jeśli do prania wybiera się ubrania z różnych materiałów, należy wybrać najniższą z zalecanych na metkach temperaturę prania. Ubrań nie można też umieszczać w pralce zbyt ciasno. Im ich więcej, tym pranie jest mniej dokładne, rośnie też ryzyko osadzenia się resztek proszku na ubraniach.

Szczególnie delikatne tkaniny jak wełna czy jedwab wymagają prania ręcznego. Przed umieszczeniem ich w ciepłej, ale nie za gorącej wodzie, trzeba rozpuścić w niej preparat piorący (zastosować można specjalny płyn, mydło albo płatki mydlane). Przed praniem, ubrania dobrze jest przez chwilę namaczać, a potem, w zależności od tkaniny, ugniatać albo lekko trzeć. Dobrze jest też unikać mocnego wykręcania ubrań.

Suszenie

Przy pielęgnacji ubrań na pewno nie można zbagatelizować roli odpowiedniego ich suszenia. Przede wszystkim ubrania nie powinny zbyt długo leżeć w pralce, a przed ich rozwieszeniem dobrze jest je lekko wytrzepać (później ułatwi to prasowanie). Koszule i marynarki warto umieścić do suszenia na dobrze wyprofilowanych, plastikowych wieszakach o łagodnie zaokrąglonych końcach. Swetry dobrze jest rozłożyć i suszyć na płasko, żeby nie rozciągnęły się pod swoim ciężarem. Klamerki najlepiej jest przyczepiać przy szwach, żeby nie odcisnęły się na tkaninie.
Przy suszeniu trzeba unikać wystawienia ubrań na słońce. Żeby ubrania nie wyblakły, najlepiej jest je suszyć na lewej stronie, w cieniu albo przy otwartym oknie.

Podstawowe wskazówki co do suszenia ubrań można również znaleźć na metce ubrania. Sposobu suszenia dotyczą kwadratowe oznaczenia. Koło w kwadracie dopuszcza suszenie w bębnie pralki przy zredukowanych (jeśli na oznaczeniu jest dodatkowo kropka) albo normalnych obrotach (dwie kroki w oznaczeniu).

Prasowanie

W zależności od rodzaju materiału, należy zastosować się także do zaleceń dotyczących prasowania. Producent z reguły oznacza je poprzez symbol z żelazkiem, w którym umieszczone są czarne kropki. Im ich więcej, tym wyższa jest dozwolona temperatura prasowania. Jednej kropce odpowiada temperatura do 110 stopni (prasowanie tkanin syntetycznych, jak np. poliester), dwóm – 150 stopni, a trzem – 200 stopni (np. len). Dla lepszej ochrony tkaniny, dobrze jest prasować na lewej stronie, a w przypadku najdelikatniejszych tkanin, można również prasować je poprzez dodatkową ściereczkę.
Mocne zagniecenia najlepiej jest wyprasować z pomocą pary, świetnie prasują się również lekko nawilżone ciepłą wodą ubrania.
Prasowanie warto rozpocząć od kołnierzyka i rękawów, a na koniec zostawić przód i tył ubrania, żeby w ten sposób nie powodować powstawania dodatkowych zagnieceń podczas samego prasowania. Wyprasowane ubrania dobrze jest umieścić najlepiej na wieszaku, a dopiero gdy ostygną powiesić je w szafie albo ubierać. Dzięki temu ubrania zachowają pożądany kształt i będą się mniej gniotły.

Rodzaje materiałów i ich pielęgnacja

Przy dbaniu o ubrania, dobrze jest znać również podstawowe właściwości poszczególnych tkanin.

Włókna syntetyczne, jak poliester, nylon, elastan zazwyczaj są odporne na zagniecenia i trwałe. Zwłaszcza jednak przy prasowaniu, trzeba pamiętać, by ustawić żelazko na niską temperaturę i ograniczyć zastosowanie pary.
Ubrania z acetatu i wiskozy również potrzebują odpowiedniej temperatury, a dodatkowo przed zniszczeniem uchroni je prasowanie ich np. przez wilgotny ręcznik albo ściereczkę.

Naturalne bawełna i len wymagają już wyższych temperatur przy prasowaniu. Chociaż przyjęło się przekonanie, że denim, z którego są szyte jeansy charakteryzuje się szczególną wytrzymałością, również trzeba o niego dobrze zadbać. Z uwagi na farbowanie jeansów, najlepiej jest je prać, suszyć i prasować na lewej stronie. Pozwoli to na zdecydowanie dłużej zachować ich kolor.

Delikatne wełna i kaszmir źle znoszą pranie, dlatego warto ograniczyć je do minimum. By utrzymać te tkaniny w czystości, zazwyczaj wystarczy je bardzo dobrze wywietrzyć. Z uwagi na właściwości wełny, zabrudzenia i plamy są zazwyczaj powierzchniowe i można je łatwo usunąć zwilżoną szmatką albo delikatnie sprać. Jeśli pranie jest konieczne, wełnianych tkanin nie można za długo namaczać, za mocno trzeć, a prać można je tylko w lekko ciepłej wodzie, korzystając z delikatnych preparatów do wełny albo mydła czy szamponu.

W szczególny sposób trzeba zadbać o ubrania sportowe. Zarówno kurtki z membraną, które mają chronić przed wiatrem i deszczem, jak i termoaktywną bieliznę, należy czyścić odpowiednimi preparatami. Na pewno trzeba unikać środków zmiękczających i przestrzegać zaleceń co do temperatury prania. Zazwyczaj sportowe kurtki najlepiej jest prać raz na sezon, bieliznę natomiast dobrze jest odświeżać po każdym treningu.

pixel