Jak prać swetry, żeby ich nie zniszczyć?
Sweter to jedna z ulubionych części garderoby Polaków, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Na rynku znaleźć można mnóstwo modeli i rodzajów swetrów, które mogą być wykonane z różnych tkanin, w tym przede wszystkim z wełny i kaszmiru, ale nie tylko. Włókna swetrów są bardzo delikatne i aby służyły nam długo, należy się z nimi odpowiednio zajmować i pielęgnować. Zastanawiasz się w jakiej temperaturze prać swetry? Jak prać wełniane swetry w pralce? I przede wszystkim w czym prać swetry, aby ich nie zniszczyć? Poniżej czeka na Ciebie kilka porad, które powinny rozwiać Twoje wątpliwości.
Jak prać swetry, żeby ich nie zniszczyć?
Czy swetry można prać w pralce? Większość tak, aczkolwiek przed wrzuceniem jakiejkolwiek części odzieży do pralki należy najpierw zapoznać się z informacjami, jakie widnieją na metce. Może się zdarzyć, że pewne bardzo delikatne swetry będą miały na metce znak miski, co oznacza że należy je wyprać ręcznie. Takie pranie najczęściej sprowadza się do namoczenia swetra w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu przeznaczonego do prania tkanin delikatnych na przykład wełnianych. Pamiętaj, że swetra nie należy zbyt mocno wyciskać, ale też nie można pozostawić go całkowicie ociekającego wodą, gdyż będzie schnął bardzo długo i może się zniekształcić pod ciężarem wody. Istnieje ryzyko, że się wyciągnie na długości lub w okolicy rękawów. W ilu stopniach prać swetry w rękach? Taka informacja również powinna widnieć na metce, zazwyczaj jest to 20, 30 lub maksymalnie 40 stopni Celsjusza.
Jak prać swetry w pralce?
Sporą ilość swetrów można prać w pralce. Aby jednak jak najlepiej o nie dbać, należy prać je w płynach i proszkach specjalnie do tego celu przygotowanych. Pamiętaj, aby w pralce wybrać odpowiedni program, w zasadzie każda pralka powinna mieć program prania o nazwie: wełna, który jest idealny do prania delikatnych tkanin, nawet kaszmiru i wełny. Najczęściej program ten pierze w temperaturze 20 stopni. A co z wirowaniem? Jeśli wybierzesz odpowiedni program w pralce, powinien on także zawierać lekkie wirowanie, które pomoże osuszyć sweter z pierwszej, największej ilości wody. Ważną informacją przy pielęgnacji swetrów jest także to, aby nigdy nie suszyć ich w suszarkach elektrycznych oraz w nasłonecznionych miejscach. Do suszenia swetrów wybieraj zawsze suche, ciemne miejsce. Swetry należy suszyć układając je na płasko na gładkiej powierzchni.
Jak prać i przechowywać wełniane swetry?
Swetry wykonane z wełny to te, które są najbardziej delikatne i wymagają najwięcej pielęgnacji. Włókna wełniane mają to do siebie, że potrafią bardzo szybko i łatwo się wyciągnąć bądź odkształcić, dlatego zarówno podczas noszenia wełnianego swetra, jak i podczas jego prania należy być wyjątkowo ostrożnym. Swetry wełniane i kaszmirowe to produkty, które kupowane są na kilka sezonów. Trzeba pamiętać, aby w sezonach, kiedy ich nie nosimy, odpowiednio je przechowywać, w ciemnym i suchym miejscu. Pamiętaj także, aby w miejscach, gdzie przechowujesz tego typu odzież zadbać o umieszczenie preparatów, które odstraszają mole ubraniowe. Są to na przykład zawieszki zawierające lawendę lub specjalne pułapki z substancjami chemicznymi, które wabią mole i tym samym nie pozwalają im niszczyć odzieży
W ilu stopniach prać swetry?
Informację o tym, w ilu stopniach wyprać swój ulubiony sweter znajdziesz na metce od producenta. Zarówno swetry męskie,jak i swetry damskie powinny zawierać taką wskazówkę. Nigdy nie próbuj prać swetrów w wyższej niż dopuszczalna temperaturze, bo możesz je zwyczajnie zniszczyć i nie mieć już szansy ich odratowania. Zalecana przez większość producentów temperatura prania delikatnych swetrów i golfów to najczęściej 20 lub 30 stopni Celsjusza.