Jak przygotować samochód do podróży?
2017-07-07
Bo jeśli zamierzasz śmignąć na wakacje swoim samochodem – to mam dla Ciebie kilka bezcennych wskazówek! Pozwolą Ci one w najwyższym stopniu zadbać o bezpieczeństwo pasażerów i Twoje własne i przygotować samochód do podróży. Sprawią, że w wakacje nie będziesz musiał martwić się o to, że coś stuka i puka.
Jak przygotować samochód do podróży?
- Po pierwsze – mam nadzieję, że przygotowałeś wcześniej swój samochód do wiosny. Jeśli się do tego przyłożyłeś – to pewnie świetnie służy Ci do tej pory. Jeśli nie – to szybko nadrób zaległości. Wierzę, że gumy wymieniłeś już dawno, ale czy poddałeś furę niezbędnej konserwacji? Przed wyjazdem pilnie udaj się do diagnosty czy zaufanego mechanika, zrób solidny przegląd i bezwzględnie dokonaj wszelkich niezbędnych napraw.
- Jadąc na wakacje – spodziewaj się gorącej atmosfery. Mam tu na myśli panujące w różnych częściach Europy czy świata temperatury, ale i wzmożoną eksploatację auta. Koniecznie sprawdź wszystkie płyny, a także szczelność układu chłodniczego.
- Pamiętaj również o kontroli poziomu oleju silnikowego i ewentualnej wymianie filtra!
- Oczywiście sprawdź też opony – ich napompowanie, ciśnienie oraz głębokość bieżnika. Nie zapomnij o kole zapasowym, które „na drogę” powinno być w idealnym stanie. Opony to jeden z podstawowych elementów, od których silnie zależy bezpieczeństwo podróżowania!
- Być może w 100% ufasz swojemu samochodowi, jednak mimo to – zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie Assistance na czas podróży, gwarantujące holowanie, naprawę, podstawienie auta zastępczego, a nawet nocleg. Generalnie, w trasie, papiery muszą się zgadzać. Poza ubezpieczeniem – sprawdź czy nie kończy się termin ważności przeglądu i czy polisa OC nie wygasa. W schowku samochodowym, oprócz atlasu i przewodników, umieść instrukcję obsługi auta – nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać…
- Wysprzątaj samochód, pozbądź się zbędnych rzeczy. Przygotuj w bagażniku miejsce na walizki i torby oraz podręczne rzeczy, które w trasie – nie powinny „walać się” po samochodzie. Oprócz bagaży w bagażniku powinny znaleźć się również: apteczka, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy, odblaskowa kamizelka, gaśnica i komplet podstawowych narzędzi.
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2017