Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

Jak przygotować samochód na wiosnę?

2017-03-17
Jak przygotować samochód na wiosnę?

Jak przygotować samochód do wiosny?

  • O samochód zadbaj kompleksowo. Umyj karoserię. Zabieg ten ma na celu nie tylko to, aby pozbyć się błota pośniegowego i zimowego brudu. Przede wszystkim chodzi o to, by pozbyć się resztek soli i chemikaliów. Nie żałuj wosku!
  • Szczególną uwagę należy zwrócić także na podwozie i wyczyścić je możliwie dokładnie, bo to własnie ono rdzewieje najszybciej! To efekt dostawiania się w jego zakamarki soli i piasku, które to własnie wiosną, pod wpływem wody np. z kałuż – będą trawić auto. Wiosna to dobry moment na konserwację. Czyszcząc nadwozie zwróć uwagę czy nie pojawiły się ogniska rdzy oraz ubytki lakiernicze.
  • Wymień wycieraczki. Te, zimą, solidnie się napracowały, straciły pióra i wyżej nie polecą. Najprawdopodobniej niedokładnie zbierają wodę. Jako, że czekają nas wiosenne opady deszczu – warto być na tę sytuację przygotowanym w 100% i zapewnić sobie doskonałą widoczność.
  • Aby zadbać o samochód po zimie – wyczyść również jego wnętrze. Przyłóż się do odkurzania, mycia szyb z obu stron i pozbycia się nadmiaru wilgoci. Resztki wody powstałej ze śniegu wniesionego na obuwiu same same nie wyparują. Wilgoć przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni w układzie wentylacyjnym samochodu. Możesz przekazać auto w ręce specjalistów, ale są też prostsze metody. Najprostszy sposób – zostawienie samochodu na słońcu z otwartymi drzwiami i bagażnikiem, aby się porządnie wysuszył. Pamiętaj również o wyczyszczeniu, a nawet wymianie dywaników, a już na pewno o ich wysuszeniu. Aby w aucie powiewało wiosenną świeżością energią wyczyść kokpit i zaimpregnuj tapicerkę za pomocą odpowiednich środków.
  • Być może klimatyzacja również wymaga odgrzybienia – to ważne dla zdrowia, by tego pilnować.
  • Uszczelki gumowe posmaruj wazeliną techniczną, aby się nie wykruszały.
  • Jedną z najważniejszych spraw jest oczywiście wymiana opon na letnie. Możesz to zrobić wówczas, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się w granicach 4-6 stopni Celcjusza w okresie co najmniej 2 tygodni. Więcej o wymianie opon i ich eksploatacji możesz przeczytać w tym wpisie na blogu: Zbieraj się do wymiany opon na letnie!
  • Zadbaj też o ciśnienie kół. Sprawdź czy są dobrze wyważone i napompowane.
  • Poza oponami wymień również płyny – olej silnikowy, płyn w układzie chłodzenia, płyn hamulcowy i olej w układzie wspomagania.
  • Sól, piasek, niskie temperatury mają wpływ na elementy układu hamowania. Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego udaj się do serwisu w celu sprawdzenia układu hamulcowego, systemu ABS, amortyzatorów i o kontroli zawieszenia. Związane z nim usterki mogą być bardzo niebezpieczne.
  • Nie pomiń też wymiany żarówek jeśli któraś z ich nie spełnia swojej funkcji.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
pixel