Jak przygotować się do morsowania?
Morsowanie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne, a śmiałkom, którzy zdecydują się na uprawianie tej ekstremalnej formy aktywności – przynosi mnóstwo zdrowotnych korzyści! Uprawianie morsowania hartuje, buduje odporność organizmu, poprawia wydolność i metabolizm, ale i leczy! Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, świetnie poprawia ukrwienie skóry, rozprawia się z cellulitem u kobiet, wszelkimi problemami skórnymi i alergiami. Pro-zdrowotnie działa na kości i stawy niwelując ewentualny ból i poprawiając zakres ich ruchu!
Kąpanie się w lodowatej wodzie, o ile nie cierpisz na problemy kardiologiczne (przed rozpoczęciem morsowania powinien to potwierdzić lekarz) – przynosi same pozytywne efekty i nie niesie za sobą skutków ubocznych. Mogą to robić nawet dzieci! W trakcie zanurzania w ekstremalnie zimnej wodzie dochodzi do skurczu powierzchownych naczyń krwionośnych, poprawia się krążenie. Działa to jak krioterapia i ma naprawdę wymierne korzyści.
Należy odpowiednio przygotować się do morsowania w Bałtyku lub lokalnych zbiornikach wodnych (jeziora, zalewy), w towarzystwie doświadczonej grupy kolegów.
Jak przygotować się do morsowania?
- Najważniejsza jest porządna rozgrzewka! Powinna opierać się ona na ćwiczeniach aerobowych. Wskazane są przebieżki i pajacyki.
- Wybierając się na morsowanie, warto mieć na sobie ciepły dres, albo sportowe spodnie i bluzę, które sprawdzą się w trakcie rozgrzewki, jak i po wyjściu z lodowatej wody.
- Niezbędniki morsa to ciepła czapka zimowa i grube rękawiczki, które chronią przed szybką utratą ciepła newralgicznych części ciała.
- Do wody wchodzi się w klasycznych kąpielówkach, a po zimnej ziemi najlepiej przemieszczać się klapkach. W czasie przebierania się – morsy najczęściej używają karimaty, na której stają.
- Po krótkiej, kilkuminutowej kąpieli trzeba dokładnie się wytrzeć, włożyć na siebie ciepłe ubrania i rozgrzać się gorącą herbatą z termosu.