Jak skurczyć sweter, czyli ratowanie rozciągniętego swetra
Swetry, tak uwielbiana w okresie jesienno-zimowym część garderoby, to jedne z najchętniej wybieranych przez mężczyzn i kobiety ubrań w ostatnich dwóch miesiącach. Co roku, gdy tylko zaczyna się jesienna aura za oknem, w sklepach stacjonarnych i internetowych zauważa się wzmożone zainteresowanie tą kategorią ubrań. Każdy poprzez ubiór chce dodać sobie trochę ciepła, otulić się miękkim sweterkiem i najchętniej nie musieć nigdzie wychodzić, tylko spędzać czas przy dobrej książce lub filmie, w swoim ulubionym swetrze i z kubkiem kakao w dłoni. Wydawać by się mogło, że swetry mogą być problematyczną częścią garderoby tylko wtedy, gdy się kurczą w praniu i nie da się ich odratować, a tymczasem może także zdarzyć się tak, że podczas noszenia swetry aż nadto się rozciągną i przez to staną nieestetyczne, wielkie, niesymetryczne i zwyczajnie jakby zużyte. Czy wówczas można je jakoś naprawić i sprawić, aby wróciły do swej poprzedniej, właściwej formy? Jeśli nurtuje Cię zagadnienie, jak zmniejszyć rozciągnięty sweter lub jak skurczyć sweter w praniu, to poniższy artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiamy poradnik na temat tego, jak skurczyć sweter z akrylu oraz jak skurczyć sweter z bawełny, który zbytnio rozciągnął się podczas noszenia lub niedostatecznej albo złej pielęgnacji.
W jakich przypadkach koniecznie może być rozciągnięcie swetra?
Czasami zdarza się, że sweter wyprany w pralce w nieodpowiedni sposób, na przykład w zbyt wysokiej temperaturze może się skurczyć. Dzieje się tak dlatego, że jego włókna ulegają sfilcowaniu, a więc zbijają się, powodując zmniejszenie objętości danego swetra. W takim wypadku czasami nie ma opcji odratowania tak potraktowanego swetra, wszystko zależy od tego, a jakiej tkaniny jest on wykonany. Inaczej dzieje się, gdy sweter nazbyt się rozciągnie, czy to podczas noszenia, czy też długiego przechowywania w szafie czy garderobie w zły sposób. Pamiętaj, aby nigdy nie wieszać swetrów na wieszakach w szafie i nie zostawiać ich w ten sposób na dłuższy czas (na przykład cały sezon letni, czyli kilka miesięcy), ponieważ gdy po takim czasie zdejmiesz sweter z wieszaka, może okazać się, że jest on całkowicie zdeformowany, powyciągany i wygląda po prostu strasznie. Swetry najlepiej przechowywać na półkach lub w szufladach, ciasno zwinięte.
Kurczenie swetra w praniu — jaka temperaturę wybrać?
Jeśli przytrafi Ci się taka sytuacja, że sweter się rozciągnie, możesz próbować skurczyć go w praniu, a więc wykorzystać to, co często dzieje się nieświadomie i niszczy swetry. W tym przypadku wiedza o tym, jak skurczyć sweter w praniu może okazać się zbawienna. Zarówno swetry damskie, jak i swetry męskie może spotkać taki los, sprawdź jak sobie z tym poradzić.
Poniżej 3 najbardziej skuteczne sposoby na skurczenie rozciągniętego swetra:
-
UŻYJ ODŻYWKI DO WŁOSÓW – jeśli sweter z wełny nazbyt się rozciągnął, możesz odwrócić ten proces przy użyciu odżywki do włosów. Zawarte w niej substancje mają właściwości zmiękczające, a co za tym idzie także rozkurczające. Sfilcowana wełna pod wpływem działania odżywki do włosów rozejdzie się, co sprawi, że sweter odzyska swój poprzedni fason. Nie zapomnij o odpowiednim wysuszeniu swetra, zawsze rób to układając go na płasko, najlepiej na rozłożonym, suchym ręczniku i daleko od źródła ciepła w postaci kaloryfera, czy nagrzanego piecyka.
-
WYPIERZ W NISKIEJ, A WYPŁUCZ W WYSOKIEJ TEMPERATURZE – to kolejny doskonały sposób, zbawienny dla wełny wpływ ma tutaj różnica temperatur. Korzystając z pralki lub piorąc ręcznie, najpierw do prania w proszku lub płynie użyj niskiej temperatury, a więc takiej w okolicach 30-40 stopni Celsjusza, a następnie podczas płukania zwiększ ją nawet do 60 stopni, wówczas włókna swetra po doznaniu swego rodzaju szoku temperaturowego, skurczą się i pozwolą swetrowi wrócić do jego pierwotnej postaci. Również w przypadku tej metody pamiętaj o suszeniu swetra na płasko i z dala od źródeł ciepła (na przykład gorącego kaloryfera).
-
WŁÓŻ WILGOTNY SWETER NA DŁUŻSZY CZAS DO ZAMRAŻALNIKA – sposobem kontrowersyjnym, ale skutecznym jest umieszczenie wilgotnego swetra w foliowej torbie, a następnie w zamrażalniku. Kilka godzin w takim warunkach powinno sprawić, że włókna swetra zaczną się obkurczać. Po wyciągnięciu ubrania z zamrażalnika, wyjmij go też z foliówki i przez kilka minut delikatnie rozciągaj. Następnie pozostaw go w ciepłym i suchym miejscu do całkowitego wyschnięcia. Oczywiście susz go tylko i wyłącznie na płasko.