Kieszenie cargo i ich historia!
Nawet kieszenie mają swoją historię! I to fascynującą!
Słowo „kieszeń” pochodzi od staro-francuskiego „poque”, co tak naprawdę oznacza torbę. Bo warto wiedzieć, że zanim powstały kieszenie – były małe torby. I to one służyły do przenoszenia podręcznych drobiazgów, a w zasadzie – akcesoriów niezbędnych w czasie walk, polowań, itd.
Kieszeń to woreczek, mała torba – wszyta w ubranie.
Kieszenie – czyli woreczki wszyte w ubrania!
Od połowy XV wieku były one doszywane do odzieży np. do spodni – w formie odrębnych woreczków. Mocowano je na talii za pomocą sznurka i noszono w nich drobiazgi i monety. Były to czasy grasowania złodziejaszków, kieszonkowców i w związku z zabezpieczaniem się przed nimi – woreczki zaczęto chować pod ubranie. Jednak nie było to zbyt wygodne i wymusiło zmiany. Kieszenie musiały stać się bardziej płaskie i łatwiej dostępne dla użytkowników, gdy trzeba było wyjąć z nich np. pieniądze.
To zapoczątkowało ewolucję, która spowodowała, że zaczęto wszywać kieszenie bezpośrednio w odzież. Początkowo do męskich bryczesów, potem w płaszcze, a w XVIII kieszenie zdobiły również kamizelki. Po 1900 roku kieszenie wprost opanowały męską garderobę. Były już nie tylko wewnętrzne, ale i zewnętrzne – kieszeń na zegarek, kieszeń boczna, itd.
Kieszeń cargo – The cargo pocket!
Jednymi z najpopularniejszych, najbardziej sławnych i charakterystycznych kieszeni są kieszenie cargo. Kieszenie cargo w spodniach, które znane nam są dzisiaj jako spodnie bojówki, wprowadzili Brytyjczycy w roku 1938. Tak powstał praktyczny, rewolucyjnie funkcjonalny mundur bojowy o nazwie „Battledress”. Jego spodnie wyposażono w dużą kieszeń bojową z przodu (lewa strona przy kolanie), w której można było przechować mapę, natomiast w górnej kieszeni z prawej chowano opatrunki i akcesoria przeznaczone do udzielania pierwszej pomocy.
Naszywane, obszerne, solidne i praktyczne kieszenie zaczęły pojawiać się również na koszulach i kurtkach i w zależności od jednostki militarnej – wypełniano je czym się dało. Skarpetami, racjami żywnościowymi, medykamentami, granatami. Wojska wykorzystywały ich nieprawdopodobną funkcjonalność.
Współcześnie, kieszenie cargo – świetnie prezentują się na cywilnych ubraniach. Zdobią męskie spodnie, szorty, a także kurtki. Warto pamiętać, że im więcej kieszeni naszytych jest na ubranie, tym staje się ono mniej formalne. Dlatego odzież z kieszeniami cargo najlepiej wpisuje się w outdoor i w luźny, miejski styl. Luz luzem, ale nie znaczy to, że wygląd się nie liczy. Choć kieszenie są duże – nigdy nie wypełniamy ich po brzegi. To naczelna zasada! Poza poligonem nie wygląda to dobrze. Ale drobne, podręczne rzeczy, które nie zniekształcą sylwetki wypukłościami – można w kieszeniach przenosić jak najbardziej!