Kurtka pilotka. Z czym ja nosić?
Wśród nich jest mega klasyk – kurtka pilotka, znana także jako starsza siostra bomberki.
Klasyki mają to do siebie, że mają bogatą historię. Nie inaczej jest w przypadku pilotki czy aviatorki. To kolejna cześć garderoby o niebanalnej przeszłości i związana z militariami. Dobrze wiedzieć co się nosi, dlatego na początek mam dla Was opowieść o kurtce pilotce – w małej pigułce.
Podczas I Wojny Światowej, amerykańscy piloci bombowców latali samolotami, które miały otwarte kokpity. Jak łatwo sobie wyobrazić – było skrajnie zimno. We wrześniu 1917 roku, armia amerykańska oficjalnie zatwierdziła projekt Aviation Clothing Board, rozpoczynając tym samym dystrybucję ciężkich, skórzanych kurtek lotniczych podszytych kożuchem i wykończonych kołnierzami. Model tego typu kurtki zaprojektował Leslie Irvin, który w 1926 założył firmę produkcyjną, stając się też głównym dostawcą.
Na równi z rozwojem technologi „aerospace”, ewoluowały również modele okryć wierzchnich. Różniły się one od siebie pewnymi elementami, w zależności od potrzeb konkretnych lotniczych formacji wojskowych.
Najbardziej charakterystyczne i ponadczasowe okazały się modne do dziś bomber jacket, a także mocno kojarzące się z asami lotnictwa kurtki typu A i G . Wśród nich skórzana G1 z naszywkami, zaprojektowana w 1947 roku. W świecie mody cywilnej rozsławił ją Toma Cruise, który jako Maverick śmigał w pilotce w filmie „Top Gun” – na motorze…
Podobnym modelem jest starsza od niej, kultowa B-15, podszyta owczą wełną i uchodząca za jedną z najbardziej funkcjonalnych, ciepłych, termo-izolacyjnych kurtek w historii.
Cechą charakterystyczną B-15 są ukośne kieszenie, dodatkowa kieszeń na ramieniu (na długopis), ściągacze na rękawach i w pasie oraz ciepły kołnierz. Zarówno B-15 jak i wspomniany model G-1 były skórzane.
Kolejne ewolucje w militariach, ale i współczesna moda, dostosowująca ubrania do oczekiwań cywilów, inspirujących się wojskowym stylem sprawiły, że mamy dziś bogatą ofertę kurtek aviatorek nawiązujących do mniej lub bardziej znanych modeli wojskowych.
Są to zarówno kurtki skórzane jak i z materiałów syntetycznych, zmodyfikowane o kanony współczesnej mody ulicznej, ale nadal o mocnym, męskim charakterze.
Z czym nosić kurtkę pilotkę?
Przede wszystkim popularna aviatorka to okrycie wierzchnie, które ma za zadanie ochronić przed zimnem. Jest idealna na jesień, zimę i wczesną wiosnę. W zależności od modelu może służyć jako kurtka przejściowa lub zimowa.
Będzie świetnie wyglądać z jeansami, bojówkami lub joggerami. Pod tego tupu kurtkę można założyć gładki T-shirt albo longsleeve. Jeśli chodzi o obuwie – codzienną stylizację warto dopełnić traperami albo sneakersami.
W opcji skórzanej, doskonale zagra ze spodniami eleganckimi np. chino oraz z koszulą czy sweterem v-neck lub golfem.
Trzymajcie się ciepło!
[adrotate banner=”50″]