Materiały ekologiczne - 5 najbardziej eko tkanin
Eko materiały do tworzenia odzieży są w ostatnim czasie bardzo trendy. Widać to na każdym kroku, w sklepach stacjonarnych i internetowych większych marek można na metce znaleźć informację o tym, że dana tkanina jest ekologiczna. Producenci bardzo mocno zwracają na to uwagę, podobnie zresztą jak klienci i użytkownicy. Świadomość ekologiczna nieustannie rośnie i coraz więcej osób stara się dbać o ekologię, jednym ze sposobów na to, jest właśnie kupowanie ubrań wykonanych z ekologicznych tkanin. Jakie to tkaniny? Jakich produktów szukać? Jakie są najbardziej ekologiczne tkaniny? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule, nie przegap!
Materiały ekologiczne - co warto wiedzieć o eko tkaninach?
Jeśli zainteresowałeś się tym tematem to znaczy, że myślisz o tym, aby Twoja garderoba była bardziej przyjazna środowisku. To ogromny krok w dobrą stronę. Co zatem musisz wiedzieć o ekologicznych tkaninach do produkcji ubrań? Przede wszystkim wiedz, że produkowane są one w zgodzie z najsurowszymi standardami ekologicznymi, nie wykorzystuje się do ich produkcji pestycydów, a odpady produkcyjne ulegają biodegradacji. Co to oznacza? Tylko tyle i aż tyle, że przy produkcji eko materiałów nie tworzy się dodatkowych śmieci, których na Ziemi jest już zdecydowanie za dużo. Materiał ekologiczny to także taki, który powstaje na skutek recyklingu, to znaczy przetworzenia używanych już materiałów. Jakie tkaniny można poddać recyklingowi? Chociażby poliester, który coraz częściej jest przetwarzany i dzięki temu jest eko, mimo że nie jest materiałem naturalnym, a w swojej pierwotnej wersji powstaje z użyciem chemikaliów.
Rodzaje materiałów ekologicznych
Jak już wspomniano wcześniej, materiały ekologiczne można podzielić na te naturalne, organiczne, wytwarzane w zgodzie ze środowiskiem oraz te pochodzące z recyklingu. Naturalne tkaniny ekologiczne to:
szczególny rodzaj bawełny, najbardziej rozchwytywany w ostatnich latach. Także najbardziej wytrzymały i nieniszczący się zbyt szybko. Bawełna organiczna zbierana jest ręcznie, nie używa się do niej maszyn, a więc nie zanieczyszcza się środowiska naturalnego.
to tkanina podobnie jak tencel wytwarzana z włókien celulozowych. Produkcja lnu jest niewiarygodnie ekologiczna i przyjazna dla środowiska, użyźnia bowiem glebę i pomaga w jej cyrkulacji. Len bardzo dobrze się nosi, pozwala on skórze oddychać, nie powoduje uczuleń ani alergii.
ubrania wykonane z włókien konopi są niesamowicie lekkie, wygodne i miłe dla skóry. Ich produkcja jest stuprocentowo ekologiczna, a materiał biodegradowalny. W Polsce niezbyt popularna tkanina na odzież, aczkolwiek niewątpliwie jest to przyszłość wielu manufaktur odzieżowych.
skóra naturalna już od ponad dwudziestu lat jest passe. Coraz mniej producentów pozwala sobie na produkcję ubrań i galanterii ze skór pochodzenia zwierzęcego. Do ich produkcji coraz częściej wykorzystuje się ekologiczne materiały skóropodobne, które są eko i równie eleganckie jak skóry naturalne.
- • WEŁNA
- • JEDWAB
- • BAWEŁNA NIEORGANICZNA
Materiały ekologiczne w przemyśle odzieżowym - czy to już standard?
Niestety jeszcze nie jest to światowy standard, ale wszystko idzie w tę stronę, że już za kilkadziesiąt lat materiały ekologiczne będą przyszłością branży odzieżowej. Materiały ekologiczne w modzie są wykorzystywane między innymi do produkcji takich ubrań jak: sukienki damskie gładkie, t-shirty damskie gładkie, bluzy damskie gładkie, czy też spodnie z imitacji skóry / skórzane. Wszystkie te produkty możesz znaleźć w sklepie internetowym Denley.pl. Zapraszamy na eko zakupy!