Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

Męski strój formalny, czyli kilka zasad biznesowego ubioru

2023-01-03
Męski strój formalny, czyli kilka zasad biznesowego ubioru

Każdy mężczyzna raz na jakiś czas musi założyć na siebie formalny ubiór. Okazji do włożenia takiego outfitu jest mnóstwo, od uroczystości rodzinnych, przez bardziej formalne spotkania z przyjaciółmi, po kolacje i bankiety biznesowe. Stroje formalne męskie mogą przyjąć różną formę w zależności od okoliczności w jakich będziesz je nosił, możemy rozróżnić między innymi: strój formalny wieczorowy, strój formalny dzienny, strój bankietowy męski, strój biznesowy męski, czy strój półformalny męski. Każdy z nich wiązać się może z tym, jaki dress code męski obowiązuje w Twojej firmie, czy na uroczystości, na którą się wybierasz. Jak dobrać idealny dla Ciebie oraz pasujący do okazji ubiór formalny? Czy strój oficjalny męski musi zawsze opierać się na garniturze bądź smokingu? Co to jest strój formalny i jak go poprawnie skomponować? Rodzaje strojów oraz ich zastosowanie i przeznaczenie. Przeczytaj nasz krótki przewodnik po oficjalnych stylach ubioru dla mężczyzn.

Czym jest męski strój formalny?

Męski strój formalny to taki, który zakłada się na specjalne okazje. Czyli jakie? Można je podzielić na kilka podstawowych kategorii: uroczystości rodzinne, spotkania biznesowe i wielkie wyjścia wieczorowe. Pierwsze z nich zdecydowanie przytrafiają się najczęściej, ponieważ są to śluby, wesela, komunie, chrzty i pogrzeby, a także eleganckie przyjęcia urodzinowe i jubileusze bliższych i dalszych członków rodziny. Niewątpliwie na każdą z nich wypada założyć koszulę z kołnierzykiem, niekoniecznie musi być biała, ale ważne, aby była elegancka. Jakie są cechy takiej koszuli? Jej kołnierzyk powinien być spiczasty i sztywny, może mieć guziki na końcach klap kołnierzyka. A co z mankietami? Eleganckie koszule męskie powinny mieć mankiety bez guzików, a za to z otworami, na które można założyć ozdobne spinki. Taki mankiet ze spinkami wystaje najczęściej poza marynarkę, co nadaje całej stylizacji niesamowicie formalnego charakteru. Koszule tego typu mają nieco dłuższe rękawy aniżeli tradycyjne koszule dla mężczyzn.

Rodzaje męskich strojów formalnych

Ile jest rodzajów ubiorów formalnych dla mężczyzn? Czy są one jakoś szczególnie określone i opisane? Odpowiedź brzmi nie, aczkolwiek my postanowiliśmy podzielić je na trzy grupy, stroje których podstawą jest: garnitur, smoking i marynarka.

  1. GARNITUR
    Strój męski formalny, który opiera się na garniturze jest zdecydowanie najczęściej wybierany przez mężczyzn, to bezpieczna klasyka, która sprawdza się w każdych formalnych okolicznościach. I choć wybór garnituru wcale nie musi być najprostszy, to wielu mężczyzn sięga po niego najchętniej, wiedząc że jeden dobrze dobrany garnitur może się okazać idealnym strojem formalnym nawet na kilka lat. Do garnituru warto mieć w szafie kilka eleganckich koszul, na pewno jedną w śnieżnobiałym kolorze i dwie lub trzy w print lub w kolorze, na przykład jasnoróżowa, błękitna, beżowa lub czarna.

  2. SMOKING
    Formalna stylizacja męska oparta na smokingu przyda się w bardziej eleganckich okolicznościach typu bankiet, bal, uroczysta gala lub bardzo wystawne wesele. Smoking ma to do siebie, że nie nosi się go na co dzień, a tylko i wyłącznie na specjalne okazje. Czym różni się od garnituru? Smoking ma zdecydowanie delikatniej ścięte klapy marynarki, są one zaokrąglone, a nie spiczaste, jak w przypadku marynarki garniturowej. Ponadto klapy takiej marynarki od smokingu są najczęściej wykonane z błyszczącej, eleganckiej tkaniny typu welur, aksamit lub inne szlachetne materiały. Jaką koszulę powinno się nosić do smokingu? Nieco inną aniżeli do garnituru, powinna ona bowiem mieć zakryte guziki wzdłuż koszuli oraz posiadać otwory w mankietach na spinki.

  3. MARYNARKA
    Marynarka jest składową zarówno garnituru, jak i smokingu, ale może być także bazą do utworzenia osobnego formalnego stroju. Jeśli posiadasz jedną, klasyczną, dobrej jakości, elegancką marynarkę, możesz na jej podstawie uformować kilka bardzo eleganckich, oficjalnych stylizacji na większe i mniejsze formalne wyjścia. Jak to zrobić? Możesz połączyć marynarkę ze spodniami typu chinosy albo klasycznymi jeansami oraz koszulą i wciąż wyglądać elegancko. Na rynku polskim znajdziesz różnego rodzaju marynarki męskie, zarówno te bardzo eleganckie, z błyszczącej tkaniny lub z błyszczącymi wstawkami, po te w stylu sportowym, wykonane z elastycznej i lekkiej tkaniny.

Na jakie okazje sprawdzi się męski strój formalny?

Jeśli na co dzień nosisz wygodne T-shirty, bluzy, jeansy lub bojówki albo spodnie dresowe, to założenie stroju formalnego od czasu do czasu może nie być dla Ciebie proste i przyjemne. Albo wręcz odwrotnie możesz sprawiać Ci to radość i możesz chcieć w takiej wyjątkowej sytuacji ubrać się po prostu dobrze. Jakie to okazje? Na pewno każde świąteczne spotkanie w gronie rodziny, czy przyjaciół warto celebrować w eleganckiej stylizacji. Ponadto, co oczywiste, na takie okazje jak ślub, wesele, chrzest, pierwsza komunia, pogrzeb, czy uroczyste przyjęcie rocznicowe albo urodzinowe także trzeba sięgnąć po strój typowo formalny. A co z sytuacjami biznesowymi? W niektórych firmach obowiązuje specjalny dress code, który zobowiązuje swoich pracowników do formalnego ubioru, w innych garnitur, czy marynarkę z chinosami zakłada się tylko na specjalne spotkania biznesowe i tym podobne okoliczności.

Strój formalny i strój biznesowy — najważniejsze elementy

Czy klasyczny strój formalny męski różni się czymś od klasycznego stroju biznesowego? Trochę tak, ponieważ klasyczna elegancja w swojej pierwotnej formy wywodzi się z innych okoliczności niż biznesowe, więc będzie nieco inaczej formowana. W stroju formalnym na wielkie wyjścia, na przykład do opery albo na ważną rodzinną kolację, czy bankiet albo bal dopuszcza się założenie muszki do koszuli. W stroju biznesowym natomiast muszka byłaby lekką przesadą i w tej sytuacji zdecydowanie lepiej pozostać przy klasycznym i bezpiecznym krawacie.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel