Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

Moda a wojsko!

2020-07-26
Moda a wojsko!

Armia narzuca trendy! I choć jej wpływ nie wydaje się na co dzień jakoś szczególnie odczuwalny, to jest wprost odwrotnie. Drony, które są dziś powszechnie dostępnymi gadżetami, inteligentne roboty – te i inne wynalazki inspirowane są właśnie militarnymi potrzebami. Podobnie było z odzieżą, którą początkowo tworzono na potrzeby wojsk, a następnie zaadaptowano ją w mainstreamie. Moda a wojsko?! Czy mają wspólny mianownik? Oczywiście! 

Od chinosów po rozpinane swetry! Mnóstwo codziennych ubrań, które znajdują się dziś w twojej szafie ma militarne korzenie!

Weźmy np. krawat, czyli tzw. zwis męski. Wywodzi się on z małych, wiązanych chustek, które to nosili (do swoich mundurów) Chorwaci – w czasie wojny 30-letniej (1618 – 1648). „Krawat” nazwany tak przez Francuzów ewoluował, a jego kształt, jaki znamy dziś, powstał w 1926 roku. Zmodernizował go Jesse Langsdorf w Nowym Jorku.

kardigan
Kardigan – dziś perfekcyjny element domowej stylówki! Denley.pl

Kultowy kardigan, czyli rozpinany sweter. Imienia użyczył mu hrabia Cardigan, a wełniane kamizelki z dzianiny nosili początkowo oficerowie kawalerii podczas szarży przeciwko Rosjanom w czasach wojny krymskiej (1853-1856). Nazwa swetra i jego styl utkwiły w świadomości Brytyjczyków, pragnących uhonorować swojego bohatera.  Model ten sprawdził się w codziennym życiu wilków morskich z Morza Północnego, a w pierwszej połowie 20-wieku był on już podstawą domowego stroju męskiego.

W temacie „moda a wojsko” nie można pominąć spodni chino! „Pantalony chino” wprowadzono jako element umundurowania, do europejskich sił zbrojnych, w XIX wieku. Chińską tkaninę o bawełnianym splocie, z jakich były wykonane importowali również Amerykanie i korzystali z niej do produkcji spodni, których armia używała w czasie wojny amerykańsko-hiszpańskiej w 1898 roku. O chinosach mawiało się też „khaki”, a to wszystko z powodu koloru… A jest za niego odpowiedzialny porucznik armii brytyjskiej Harry Lumsden, który służył w Indiach i szukał sposobu na zakamuflowanie jasnego, bawełnianego umundurowania żołnierzy… za pomocą rzecznego błota lub herbaty albo przypraw (kawa, curry). Udało się! Niewątpliwie – zapisał się tym w historii mody!

ubrania moro
Spodnie z kieszeniami cargo i z motywem moro – militarny klasyk. Denley.pl

Przeczytaj też: „Motyw moro w modzie męskiej”

A jak już jesteśmy przy spodniach to należy wspomnieć o modelach z kieszeniami cargo. Spodnie bojówki są dziś szeroko wykorzystywane. Na poligonach, ale też w modzie miejskiej czy też przez eksploratorów przyrody. A powstały w 1938 roku dla brytyjskich sił zbrojnych.

T-shirty, choć powstały jako bielizna męska, to swoją popularność zawdzięczają marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki. Koszulki do noszenia pod mundurem wyszły na zewnątrz i miało to miejsce również w czasie wojny amerykańsko-hiszpańskiej. Po prostu – było gorąco. Dosłownie i w przenośni. I tak T-shirty, w ciepłym klimacie, stały się elementem codziennego stylu marynarzy. Nie trzeba było czekać, by weszły do mody powszechnej.

moda a wojsko
Kurtka bomberka z motywem moro! Denley.pl

Również płaszcze i kurtki męskie mają militarne korzenie i ta grupa okryć wierzchnich jest całkiem pokaźna! Wśród najbardziej popularnych wojskowych modeli, które nosi się dziś na co dzień znajduje się m. in. męski trencz, a także kurtka bomberka, kurtka pilotka i kurtka parka.

Poznaj nasz cykl, by dowiedzieć się więcej: Przewodnik po kurtkach męskich! 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel