Odzież militarna w mainstreamie! Sprawdź propozycje Denley.pl na wiosnę.
Styl militarny zupełnie nie poddaje się trendom, a wręcz coraz bardziej zyskuje na aktualności i niezależności. Odzież militarna to tego rodzaju ubranie, w którym każdy pojedynczy element ma swoje konkretne przeznaczenie. Pomimo dostosowania militariów do rytmu miejskiego, te nadal spełniają swoje pierwotne funkcje. A przede wszystkim są idealne dla miłośników prostoty, ponadczasowości i praktyczności.
W mieście, w plenerze czy na szlaku… odzież militarna jest zawsze w ofensywie. Szczególnie wiosenne kolekcje zachęcają, by wzór moro na ubraniach znów przyjąć za najlepszego sojusznika w męskiej garderobie!
Czym jest motyw moro?
Przede wszystkim warto mieć świadomość, że „moro” traktujemy jako ogólne hasło dla wzoru kamuflażu w barwach ochronnych. Było by poprawniej, gdybyśmy „moro” zastępowali słowem „kamuflaż”. Ale w związku z tym, że i tak wiadomo o co chodzi – „moro” też jest w porządku. Choć termin ten dotyczy konkretnego rozmieszczenia „plam” na tkaninie wg. struktury produkowanej w czasach PRL, to w powszechnym kanonie określamy tym hasłem deseń kamuflujących plam na odzieży. Tak czy inaczej wzór moro został zaprojektowany w tym celu, by naturalnie wtapiać się w tło zieleni, brązu, roślin i rozmaitych krajobrazów (np. pustynnych, leśnych).
Ubrania militarne, które tak ochoczo nosimy dziś na ulicach miast – nie były zaprojektowane z myślą o modzie. Oczywiście teraz ma to zupełnie inny charakter i designerzy, uwzględniając militarne wpływy, proponują kolekcje ubrań męskich wpisujące się w codzienny styl, natomiast początkowo liczyła się przede wszystkim funkcja. Świetnie, że teraz łączy się jedno z drugim. Dzięki temu odzież wojskowa stała się uniwersalna, powszechnie dostępna i przystosowana do miejskich warunków.
Khaki, czyli odcień pyłu.
O ile ubrania militarne z motywem moro świetnie korespondowały z typowo leśnymi klimatami, to już np. na terenach pustynnych sprawdzało się inne rozwiązanie. Stąd w odzieży o militarnym sznycie mocno zarysowuje się konkretna kolorystyka. Chodzi między innymi o kolor khaki. Barwa ta też była wykorzystywana jako wojenny kamuflaż. Ubrania w tym nurcie mają dość szeroką paletę – rozpoczynając od odcienia oliwkowego, poprzez żółcie, aż do piasku.
Odzież militarna na wiosnę!
Spisuje się na medal tak w przestrzeni miejskiej, jak i warunkach outdoorowych. Oscyluje gdzieś na granicy pomiędzy stylem sportowym, a szytym na miarę casualem. Odzież militarna dla mężczyzn charakteryzuje się tym, że ma wiele wzorów, odmian, twarzy. Zwał jak zwał. Ale istnieje równie wiele możliwości jej wykorzystania. Jej funkcjonalność, a także ogromne możliwości przy tworzeniu outfitów sprawiają, że niezależnie od zastosowania – sprawdza się w totalnie różnorodnych sytuacjach. Tych przewidzianych i tych, które mogą zaskakiwać. To lubimy!
Spodnie militarne, spodnie moro, chinosy!
Spodnie to często podstawa outfitu w stylu utility, czyli nawiązującego do militariów. Tutaj liczy się kolorystyka: khaki, beże, szarości, a także motywy moro w ich szerokim ujęciu. Spodnie militarne to oczywiście popularne bojówki męskie, czyli spodnie z kieszeniami cargo. Obszerne kieszenie są dosłownie wpisane w wojskowość. Odkąd do użytku wprowadziła je armia brytyjska w 1938 roku, funkcjonują w obiegu przez cały czas. W modzie miejskiej pełnią wprawdzie bardziej rolę użytkową niż ochronną, ale nadają stylizacji militarnego szyku. Jeśli zaś nie mają charakterystycznych kieszeni – wówczas wyróżniają się motywem kamuflażu. Przy czym współcześnie, ten, wcale nie musi komponować się z otoczeniem. W modzie streetwear bardzo modne są wzory moro w ekspresyjnych, wyróżniających się kolorach.
Ale nie tylko bojówki i spodnie moro mają wojskowy rodowód. Jeśli zależy ci na klasycznej elegancji – postaw na chinosy! Te również zawdzięczamy Brytyjczykom! Otóż nosili je oni stacjonując w Indiach, w XIX wieku. Były one stosunkowo przewiewne, komfortowe i miały maskujący, pustynny kolor. Przejęły je inne armie, a następnie trafiły do mainstreamu, gdzie szczególnie dzięki nurtowi „preppy” zrobiły międzynarodową karierę. Ich styl, zarówno w klasycznym wydaniu, jak i w formie szortów jest doceniany do dziś. Są bazą męskiego casualu!
Kurtki w militarnym stylu.
Niezbędne w poprzednich, w tym i w kolejnych sezonach. A wszystko dlatego, że są to modele ponadczasowe. Wiosną szczególną uwagę warto jest zwrócić na kurtki przejściowe w militarnym stylu. Z pewnością będą to lekkie kurtki parki, a także męskie kurtki bomberki.
Kurtki parki mają niesamowicie bogatą historię sięgającą dawnych pokoleń… Eskimosów. Z okresu nam bliższego warto wiedzieć, że podobnie jak spodnie chino rozpropagowała subkultura „preppy”, tak na modę na kurtki parki wpływ mieli „modsi”. To dzięki nim element uniformu wojskowego szturmem przedarł się do głównego nurtu. Maskujące, stonowane kolory, ponadczasowy design, funkcjonalność sprawiły, że dziś bez kurtki parki trudno wyobrazić sobie sezon wiosenny w modzie.
Zresztą nie inaczej ma się sprawa, jeśli idzie o militarny model bomber jacket! To dopiero są kurtki wysokich lotów! I to dosłownie, bo od przeznaczenia wzięła się ich nazwa, więc łatwo zrozumieć, do czego służyły one lotnikom. Kultowa bomberka jest dziś najbardziej poszukiwanym i pożądanym modelem kurtki na świecie, jest modna ponadczasowo!
T-shirty moro, bluzy militarne.
Elementy militarne przemyca się dziś właściwie w każdym elemencie męskich stylizacji. To może być T-shirt, militarna bluza z kapturem lub bez. To mogą być też rozmaite akcesoria, a nawet biżuteria, których styl związany jest w jakiś sposób z wojskowością. Odzież militarna cechuje się wszechstronnością i praktycznością. Bez wątpienia takie ciuchy to idealne pozycje w szafach pragmatycznych mężczyzn, którzy lubią łączyć tradycje z trendami. Czy to w zestawach monochromatycznych, czy też w bardziej „szałowych”, gdzie zestawia się ubrania militarne z tymi z „cywila”.