Parasol gentlemana, czyli męski styl w deszczu!
Parasol!
I nie ma co uśmiechać się pod nosem i wzdychać, że gadżet ten zaczął tracić na popularności. Bo pod parasolem można poczuć się jak łysy król z Bliskiego Wschodu, który tysiące lat temu przemierzał swoje krainy w rydwanie, podróżując w cieniu baldachimu. Albo jak Pierwszy Cesarz Chin – Qin – Shi Hunag. Dawniej, tylko najpotężniejsi ludzie korzystali z tej formy ochrony przed żywiołami i to za ich czasów powstały pierwowzory dzisiejszego parasola.
Parasol to nie tylko praktyczne narzędzie chroniące. W modzie, może on być też świetnym akcesorium podkreślającym formalny charakter męskiego ubrania czy też nonszalanckim dodatkiem do wielkomiejskiej stylizacji. Zresztą to właśnie jako stylowy dodatek – parasol przedostał się do kanonu mody w czasach starożytności i opanował europejskie salony w średniowieczu. Jego historia jest nie tylko długa, ale i ciekawa. W czasach nam współczesnych, parasol był wykorzystywany przez agencje szpiegowskie jako narzędzie do ukrywania broni, np. paralizatora! I nie spisuję Wam tu historii o Jamesie Bondzie. To sama prawda!
Statystyki mówią, że parasola używa się w celach ochronnych tylko kilka razy w roku. Częściej może służyć jako stylowy dodatek i wśród modnych mężczyzn traktowany jest jako jeden z najistotniejszych elementów arsenału gentlemana, obok scyzoryka czy materiałowej chusteczki. Elegancki mężczyzna w garniturze i płaszczu, wyposażony w porządny parasol – nie zawsze musi z niego korzystać. Ale, gdy u swojego boku ma piękną kobietę, a z małej chmurki siąpi na nią deszcz – zdecydowanie może zaimponować kulturą rozkładając go nad wybranką.
A na co zwrócić uwagę wybierając parasol?
- Na funkcjonalność. Warto pamiętać, że parasolki są produkowane z różnego rodzaju tkanin. Niektóre nie chronią przed deszczem, za to chronią przed słońcem. Jeśli potrzebujesz parasola, pod którym schronisz się przed deszczem – wybierz ten o nieprzemakalnym materiale. Jeśli chcesz wyjechać na wiosenne wakacje w Rzymie i siedząc w kafejce – schronić się przed nadmiarem słońca – postaw na przeciwsłoneczny. Na rynku dostępne są również modele wielofunkcyjne.
- Na jakość. Rolą parasola jest ochrona. Zwracaj uwagę na to, by rączka była wytrzymała, a konstrukcja i materiał czaszy – solidne.
- Na to, czy pasuje do Twojego stylu!? Parasol dobieraj równie skrupulatnie jak wiosenną kurtkę przejściową. Kupując upewnij się, że jego kolor będzie współgrał z większością ubrań wiszących w Twojej szafie i że ma odpowiedni kształt. Jeśli np. nie jesteś królową angielską – nie decyduj się na kulistą parasolkę z przezroczystej folii, której użyłbyś obserwując wyścigi konne. Jeżeli cenisz sobie nieprzeciętny styl – wybierz elegancką laskę i podkreśl takim parasolem swój wiosenny look.