Perfumy, woda toaletowa, woda perfumowana... czym się różnią?
Perfumy, woda toaletowa, woda perfumowana… najczęściej wszystkie te typy zapachów wrzucamy do jednego worka, nazywając je ogólnie – perfumami. Tymczasem wspomniane produkty zapachowe różnią się od siebie. Nie tylko składem i ceną, ale również przeznaczeniem! Podobnie jak ubrania – zapachy nosimy stosownie do pory roku i okoliczności!
Produkty perfumeryjne dzielą się ze względu na stężenie zawartych w nich olejków eterycznych.
Podział:
- Perfumy zawierają najwięcej olejków zapachowych (15-40% zawartości) i we flakonach są one silnie skoncentrowane, pachną niezwykle intensywnie. Utrzymują się na skórze najdłużej, nawet przez cały dzień lub przez całą noc. Wystarczą dosłownie 2-3 krople preparatu, by zacząć roztaczać wokół siebie aromatyczną aurę! Uwaga! Perfumy wchodzą w reakcję z tkaninami – mogą je uszkodzić, odbarwić.
- Woda perfumowana (eau de parfum) zawiera mniej olejków zapachowych niż perfumy (8-15%), jest od nich delikatniejsza, szybciej ulatnia się, choć jej zapach też jest dość silny. Na ciele utrzymuje się od 6 do 8 godzin, jednak gdyby spryskać nią ubrania – niektóre nuty zapachowe mogą ulatniać się nawet po kilku dniach! Choć oczywiście – spryskujemy głównie skórę
- Woda toaletowa (eau de toilette) ma w składzie od 5-10% olejków zapachowych i jest jeszcze delikatniejsza niż woda perfumowana. Lekki aromat świeżości daje się wyczuć do 4 godzin od aplikacji. Co istotne – ten rodzaj zapachów można stosować na włosy i alternatywnie – na odzież, bowiem nie pozostawia plam.
Przeczytaj też: „Perfumy na ubraniach! Sprawdź, co robisz źle!”.
Woda toaletowa czy perfumy – kiedy i na jakie zapachy stawiać?
Kierujemy się własnymi preferencjami, a także porą roku. Przeczytaj też: „Męskie perfumy! Piramida nut!”. Latem aplikujemy zapachy rześkie, lekkie, a więc świetnie sprawdza się w tym okresie woda toaletowa lub woda perfumowana. Na zimę najlepiej nadają się zapachy cięższe, bardziej intensywne, czyli perfumy.
Ale powyższe zasady mogą być interpretowane swobodnie, bo oprócz pory roku znaczenie ma również pora dnia, a także okazja! I tak na przykład – do pracy lepiej jest stosować zapachy lżejsze, takie które dodadzą szyku, jednak nie będą dominować nad „atmosferą całego biura”. Z kolei na wieczór – do lokalu czy na randkę – lepiej sprawdzą się mocne perfumy, oczywiście aplikowane w rozsądnych ilościach!