Poliester — co to za materiał oraz jakie są jego właściwości?
Ubrania z poliestru są prawie tak powszechnie dostępne, jak te z bawełny. Jest to druga najbardziej powszechna tkanina, z jakiej wykonuje się ubrania. Spotkać go można w bardzo wielu elementach garderoby, zarówno letniej, jak i jesiennej i zimowej, choć zdecydowanie bardziej nadaje się do ubrań, które nosi się w chłodniejszych porach roku, gdyż na pytanie: czy poliester oddycha, należy odpowiedzieć, że nie. Jest to materiał w pełni nieoddychający, nieprzepuszczający powietrza, zatem powoduje potliwość. Poliester właściwości ma bardzo konkretne, przede wszystkim jest niesamowicie wytrzymały, zdecydowanie bardziej aniżeli inne tkaniny. Jego włókna są bowiem bardzo odporne na wielokrotne prania, ponadto nie odkształca się od długiego i wielokrotnego noszenia. Nie jest także sprężysty ani nie rozciąga się, chyba że występuje z domieszką elastanu. Poliester w dotyku może być bardzo różny, odzież wykonana z tego materiału może być zarówno bardzo gładka, jak i chropowata, w zależności od rodzaju tkaniny. W poniższym artykule odpowiemy na wiele pytań z poliestrem związanych, między innymi: poliester z czego jest robiony? Poliester co to za materiał? Czy poliester to dobry materiał? A także poliester wady i zalety, jak je rozpoznać? Zapraszamy do lektury.
Poliester — co to za materiał?
Poliester to syntetyczny materiał, coraz częściej produkowany w procesie recyklingu, a więc jest ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Tekstylia tego typu mają zarówno swoje wady i zalety wynikające z produkcji oraz zauważalne podczas ich noszenia, ale na pewno nie można im zarzucić, że zaśmiecają środowisko. Ogromną zaletą poliestru jest to, że jest niesamowicie wytrzymały w przeciwieństwie na przykład do organicznych tkanin takich na len, jedwab, czy nawet dość odporna na uszkodzenia bawełna. Poliester zdecydowanie deklasuje je wszystkie w kategorii wytrzymałości.
Poliester — wady i zalety tego materiału
Produkcja poliestru, która odbywa się poprzez recykling, jest jedną z największych zalet tego materiału. Podobnie jak to, że jest bardzo mocny i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wielokrotne pranie, o czym była już mowa wcześniej. T-shirty i koszulki męskie doskonale sprawdzą się na przykład na siłownię na trening albo podczas uprawiania joggingu. W połączeniu z odrobiną elastanu, materiał ten jest na tyle sprężysty, że doskonale sprawdzi się jako odzież sportowa właśnie. Idealne na jesień i zimę będą także bluzy męskie, bluzy damskie, które w wielu przypadkach wczesną jesienią będą mogły posłużyć jako odzież wierzchnia.
Jak dbać o ubrania z poliestru?
Ogromną zaletą poliestru jest także to, że nie trzeba o niego jakoś bardzo wyjątkowo dbać. Zwyczajna pielęgnacja, a więc regularne pranie, suszenie w odpowiednich warunkach oraz przechowywanie zgodnie z zaleceniami producenta w zupełności wystarczą, aby ubrania z poliestru posłużyły przez długie lata. Szczególnie jeśli mowa o kurtkach przejściowych, które bardzo często wykonane są z tego właśnie materiału. Jakie elementy odzieży z poliestru warto wybierać na jesienne, chłodniejsze miesiące? Na pewno warto sięgnąć po poliestrowe legginsy damskie, które sprawdzą się zarówno podczas ćwiczeń, jak i do noszenia na co dzień, na przykład do tuniki bądź długiego kardiganu w połączeniu z T-shirtem albo bluzką.
Czy ubrania z poliestru po czasie mogą się rozciągnąć?
Poliester nie jest przewiewny, ale jest bardzo mocny i długoletni. Oczywiście po pewnym czasie może okazać się, że nieco się rozciągnie, ale w większości przypadków nie będzie to bardzo uciążliwe ani nie spowoduje, że dane ubranie stanie się niezdatne do noszenia. Problem poliestru jest taki, że może być on łatwopalny, ale jest bardzo łatwy do wyprasowania i nie gniecie się tak bardzo jak choćby bawełna. Ponadto nawet nieco rozciągnięty poliester pod wpływem ciepła będzie mógł się ponownie skurczyć i wrócić do swojej pierwotnej wersji. Dlatego warto zapamiętać, że w bardzo wielu przypadkach, receptą na rozciągnięty poliester może być zwyczajne go wyprasowanie przy pomocy żelazka ustawionego na średnią temperaturę.