Poliester czy wiskoza? Krótki przewodnik po materiałach syntetycznych
Bawełna, poliester, elastan, poliamid, wiskoza, kaszmir, akryl, jedwab… Znasz te wszystkie słowa i nazwy, ale nie do końca jesteś w stanie jasno określić co oznaczają i jakie właściwości danych tkanin i materiałów reprezentują? Masz w swojej szafie bawełniane jeansy i T-shirty, ale materiały te kompletnie różnią się od siebie wyglądem i właściwościami, dlatego intryguje Cię jakim cudem mogą być wykonane z tej samej (teoretycznie) tkaniny? Zastanawiasz się, dlaczego część z elementów Twojej odzieży się gniecie, a inne pozostają gładkie, nawet jeśli niechlujnie wrzucisz je do szafy bez składania? Ciekawi Cię, jakie tkaniny są pochodzenia naturalnego, a jakie wykonane są z tworzyw sztucznych? Chcesz wiedzieć poliester czy wiskoza co lepsze? Albo, czy ubrania z wiskozy są dobre i przyjemne dla Twojej skóry? Jeśli zastanawiasz się, czy wiskoza oddycha, albo czy wiskoza się mechaci to zapraszamy do przeczytania poniższego poradnika, a właściwie przewodnika po materiałach sztucznych.
Najpopularniejsze materiały syntetyczne — poliester czy wiskoza?
Materiały, z jakich wykonana jest większość ubrań dostępnych na rynku, podzielić można zasadniczo na te pochodzenia naturalnego i te wykonane z tworzyw syntetycznych, czyli sztuczne. Do grupy tych pierwszych zaliczamy: wełnę, jedwab naturalny, bawełnę, len, lyocel, czy sizal. Włóknami sztucznymi są natomiast między innymi: poliester, poliamid, elastan, wiskoza czy mikrofibra. Najpopularniejszymi i najczęściej używanymi do produkcji odzieży materiałami są z pewnością poliester i wiskoza i to im poświęcimy dziś najwięcej czasu. Jakie są ich podstawowe właściwości? Które z nich jest lepsze? I co warto kupować, aby cieszyć się ubraniami jak najdłużej?
Ubrania z poliestru — jakie warto wybrać?
Poliester to najbardziej znana i najprostsza oraz najtańsza w produkcji tkanina syntetyczna. Jest wytrzymały, łatwy do pofarbowania, tani i sprawdza się w wielu rodzajach ubrań. Jakie ubrania z poliestru możemy znaleźć najczęściej? Są to przede wszystkim koszulki typu T-shirty, longsleevy, koszule męskie, czy sukienki. Często z poliestru wykonane są także kurtki damskie i kurtki męskie, których ogromnych wybór znajdziesz w Denley.pl. Rzadziej produkuje się z niego spodnie, aczkolwiek nie jest to niespotykane. Poliester ma to do siebie, że jest niesamowicie wytrzymały, co jest ogromnym atutem jeśli weźmiemy pod uwagę wielokrotne pranie ubrań, wielogodzinne jej noszenie i ciągłe narażenie na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto bardzo łatwo się go pierze i jeszcze łatwiej prasuje, trudno jest go zniszczyć, nawet jeśli jesteś w tej kwestii szczególnie uzdolniony. Minusami popularnego poliestru jest to, że łatwo się elektryzuje i bywa nieprzewiewny, a więc nie jest polecany osobom, które łatwo się pocą oraz nie powinno się go nosić w bardzo wysokich temperaturach, na przykład upalnym latem.
Wiskoza — co to za materiał i gdzie się najlepiej sprawdza?
Zapewne nieraz słyszałeś i zastanawiałeś się nad tym, czy to prawda, czy wiskoza jest naturalna? Choć zaliczana jest ona do materiałów syntetycznych, jest pochodzenia roślinnego, gdyż wykonuje się ją z włókien celulozy. Proces pozyskiwania i przeróbki jednak czyni ją materiałem sztucznym, aczkolwiek ma pewne cechy wspólne z materiałami naturalnymi. Wiskoza w odróżnieniu od poliestru jest przewiewna i miła dla ciała, daje efekt chłodzący, dlatego idealnie nadaje się na letnie, gorące dni i wysokie temperatury powietrza. Jej właściwości są bardzo zbliżone do bawełny, łatwo się gniecie i ma dość małą wytrzymałość, szczególnie w porównaniu z wcześniej opisywanym poliestrem. Jakie części garderoby wykonane z wiskozy najczęściej możemy znaleźć? Są to przede wszystkim sukienki, letnie koszulki, krótkie spodenki typu shorty i wiele innych tak zwanych lekkich ubrań.
Poliester czy wiskoza — co wybrać?
Wiskoza a poliester – które wybrać? Tak naprawdę są to dwa zupełnie różne materiały, a to jaki wybrać zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby. Na pewno warto zaznaczyć, że poliester lepiej sprawdzi się zimą, a wiskoza latem. Co jeszcze? Zależy to także od Twoich preferencji i potrzeb cieplnych. Jeśli jesteś osobą, której zawsze i wszędzie jest zimno, możesz częściej sięgać po ubrania poliestrowe, które będą Cię grzać i nie przepuszczać powietrza, jeśli natomiast jesteś z tych, którym wciąż jest gorąco, wówczas wybieraj chłodzącą wiskozę.