Choose your language
and country
bułgarski
czeski
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
francuski
chorwacki
węgierski
włoski
litewski
polski
rumuński
słowacki
szwedzki

Polonez! Jak przygotować się do tego, by dobrze wypaść na studniówce?

2019-01-14
Polonez! Jak przygotować się do tego, by dobrze wypaść na studniówce?

Tradycyjny polonez, który mimo upływu lat i wciąż zmieniających się trendów – uroczyście rozpoczyna wielki bal!

Poloneza czas zacząć!

Polonez obok krakowiaka i mazurka – to najstarszy polski taniec. Korowód par, symbolizujący pokój i zgodę, nazywany również chodzonym, wolnym lub pieszym. To po polsku, bo nazwa „polonez” wzięła się od francuskiego słowa „polonaise”. Ten tańczony na dworach szlacheckich taniec utrzymany w metrum trójdzielnym wywodzi się z ludowości, a stanowił nieodzowną część dworskich ceremoniałów.

polonez
Elegancki, atramentowy garnitur męski – idealny na Studniówkę. Denley.pl

Polonez! Jak tańczyć?

Układ korowodu przygotowywany jest najczęściej indywidualnie, w zależności od liczby par, wielkości sali i pomysłu na taniec. Wymaga on dostojności i powagi, dlatego tańczy się go w strojach wieczorowych. Na studniówkę damy najczęściej zakładają wieczorowe sukienki, panowie zaś smokingi lub garnitury.

Dawniej najpopularniejszym utworem, do którego tańczono na studniówkach był polonez a-moll „Pożegnanie ojczyzny” autorstwa Michała Ogińskiego, jednak od czasu ekranizacji „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy – większym powodzeniem cieszy się polonez skomponowany przez Wojciecha Kilara.

Polonez polega na chodzeniu w parach po liniach prostych i krętych, wyznaczanych przez parę prowadzącą. Kroki są tu posuwiste, płynne i utrzymanie w umiarkowanym bądź wolnym tempie. Para kroczy za parą tworząc kolumnę, następnie jedna z par kieruje się w lewo, kolejna w prawo, itd.

  • Sylwetka – ma być wyprostowana, z dumnie wzniesioną głową.
  • Tancerze winni poruszać się w sposób dostojny, elegancki, poważny, a jednocześnie swobodny.
  • Para ustawia się bokiem do siebie.  Partner po lewej stronie partnerki ujmuje jej dłoń i podtrzymuje ją, wyciągając do przodu.
  • Na „raz” partnerzy lekko uginają kolana i wysuwają do przodu stopę (kobieta prawą, mężczyzna lewą). Pierwszy krok jest najdłuższy, najbardziej dynamiczny, mocny, ze zdecydowanym przeniesieniem ciężaru ciała. Dwa pozostałe kroki na „dwa” i na „trzy” – znacznie łagodniejsze.
  • Istotne w Polonezie są ukłony – delikatne skinienia głową wykonywane są przez tancerkę i tancerza w momencie „na raz”, ale też w chwili rozdzielania się i ponownego łączenia par.
  • Podstawowy krok poloneza urozmaicany jest licznymi figurami, które tworzą układ. Najpopularniejsze to: taniec w kole, ustawienie czwórkami, mijanka, spirala, wąż i oczywiście tunel. Tutaj tancerze w korowodzie unoszą ręce do góry, a pary z początku pochylają się i przechodzą dołem.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel