Przegląd koszul: Vichy
To w końcu kratka czy paski? Już wyjaśniam. Przyjrzyjcie się dokładnie koszuli z poniższego zdjęcia. Jej kratka utworzona jest z przecinających się pod kątem prostym prążków poziomych i pionowych. Ot i cała tajemnica!
GINGHAM / VICHY. KULTOWA CZY OBCIACHOWA?
O tej kratce mówi się różnie. Poza superlatywami, w których jawi się nam jako stylowa, minimalistyczna, topowa – mówi i myśli się o niej w kontekście staromodnym… Pamiętacie obiadki u babci, podane na stole wyłożonym ceratą? No więc właśnie. Określenia: ceratowa, obrusowa, stołówkowa nie wzięły się znikąd. Z drugiej strony, dla tego faktycznie ponadczasowego wzoru – takie opinie mogą być nieco krzywdzące.
Faktem jest, że pierwsze wzmianki o tej kratce pojawiły się już w 1615 roku w Anglii, do której dotarła z kolonii indyjskich i indonezyjskich, a następnie… zawojowała świat. Wyspy Brytyjskie, Stany Zjednoczone, Francja…
Motyw vichy (przechrzczony z „gingham” we Francji) przodował w dekoracji domów i na ulicach. Był wykorzystywany zarówno do produkcji tekstyliów (do tej pory jest zresztą bardzo popularny) jak i hollywoodzkich kreacji wielkich gwiazd. Aktorzy i grane przez nich postaci wyniosły wzór vichy do statusu kultowego. Wśród nich: Brigitte Bardot, Katherine Hepburn, Sean Connery.
Nacechowane prostotą, minimalizmem i harmonią – koszule vichy, świetnie sprawdzają się jako najbardziej wyrazisty element całego outfitu. Dobrze wyglądają też z marynarkami lub swetrami, gdzie widać tylko fragment koszuli. Klasykiem jest oczywiście granat i błękit na białym tle, ale inne kolory prezentują się równie ciekawie, Są idealne dla fanów sportowej elegancji, pasują na nieformalne spotkania.
Z CZYM NOSIĆ KOSZULĘ VICHY?
- Z nieformalną marynarką
- W połączeniu z gładkimi tkaninami o jasnych lub wyrazistych barwach
- Z chinosami lub jeansami
[adrotate banner=”40″]