Przewodnik po kurtkach męskich: kurtka anorak!
Na popularności w modzie miejskiej coraz bardziej zyskuje kurtka anorak (z języka grenlandziego: anoraq). Nosił ją (w wersji sznurowanej) nawet sam Brad Pitt w filmowej, a zarazem kultowej adaptacji autobiografii Henry’ego Harrera pt. „7 lat w Tybecie”.
Kurtka anorak – najważniejsze cechy:
- To lekka, ciepła kurtka zakładana przez głowę.
- Wykorzystywana jako ważny element ekwipunku wspinaczkowego i turystycznego, cechuje się dużą kieszenią zewnętrzną z przodu, do której dostęp jest z każdej strony – z góry i z boków. Nie posiada natomiast kieszeni bocznych.
- Charakteryzuje tę kurtkę również krótki zamek błyskawiczny kończący się na klatce piersiowej. Powstał on po to, aby łatwiej było włożyć i zdjąć kurtkę przez głowę i jest to główna cecha odróżniająca wiatroszczelne anoraki od klasycznej kurtki wiatrówki.
- Obowiązkowe są tu również: obszerny kaptur, sznurki ściągające w pasie i przy kapturze, a także rękawy wykończone od środka ściągaczem. Wszystko po to, aby maksymalnie chronić użytkownika.
- Najpopularniejsze kolory odwołują się do militariów, ale w sportowych wersjach tych kurtek, które wykorzystuje się do uprawiania sportów zimowych – występują wszelkie możliwe zestawienia kolorystyczne.
Historia!
Setki lat temu anoraki wytwarzali Inuici, czyli rdzenni mieszkańcy obszarów arktycznych i subarktycznych, znani nam bliżej jako Eskimosi. Kurtki te były wówczas ciężkie, bo za materiał służyły skóry zwierząt i ryb. Mieszkańcy krajów rozwiniętych dowiedzieli się o nich dopiero na początku XX wieku, ale na upowszechnienie tych modeli potrzeba było trochę czasu.
Anoraki noszone były przez żołnierzy angielskich i niemieckich podczas II WŚ. Przemysł modowy zajął się nimi na poważnie w latach 70-tych, dostosowując do obowiązujących trendów. Dziś anorak to już nie tylko element stroju pozwalającego przetrwać trudne, wietrzne warunki atmosferyczne. Te niezwykle wygodne i stylowe kurtki wyszły nawet poza nurt sportowy. Stały się nieodzowną częścią mody miejskiej.
Dla kogo anorak?
Absolutnie dla każdego chłopaka i mężczyzny!
Choć jest to kurtka, którą początkowo stworzono na potrzeby ekstremalnej egzystencji i może kojarzyć się ze stylem sportowym, to jednak z powodzeniem adaptuje ją również stylowy casual i swobodny streetwear. Zimowa kurtka anorak, której siostrą jest kurtka kangurka – doskonale koresponduje z jeansami i z chinosami.