Rodzaje swetrów męskich: sweter warkoczowy!
Sweter warkoczowy to z całą pewnością jeden z najlepszych zimowych pewniaków! Ten klasyk to niezbędnik modnego narciarza po godzinach, lubującego się w stylu Apres Ski. Jest on też fantastycznym elementem garderoby dla fanów ciepła i ponadczasowego wizerunku! Doskonały na zimowe popołudnia i wieczory!
Przeczytaj też: „Moda Apres-Ski”.
W latach 50-tych ubiegłego wieku, sweter warkoczowy stał się podstawowym elementem zawartości amerykańskich szaf! Jednak choć na jego międzynarodową sławę wpływ wywarli amatorzy sportów zimowych, to akurat ten model swetra ma swoje początki nie na ośnieżonych stokach górskich, a nad nieustępliwym Oceanem Atlantyckim.
Model, którego splot przywodzi na myśl sieć rybacką (warkocz jako efekt krzyżujących się sznurków) stworzony został dla rybaków i rolników z Wysp Aran u wybrzeża Irlandii, u ujścia Zatoki Galway. Owa faktura (indywidualnie opracowana poprzez poszczególne klany, będąca elementem tożsamości) miała zapewniać pomyślność na morzu! Zaś gruby sweter miał oczywiście utrzymywać komfort cieplny poławiaczy. Również właściwa nazwa „Aran Sweater” bierze swój początek w dziewiarskich pokoleniach zamieszkujących grupę wysp. Wiele ściegów odzwierciedla elementy sztuki celtyckiej.
Sweter Aran spełniał mnóstwo funkcji. Oryginalny splot każdego modelu identyfikował rybaków, którzy stracili życie na morzu. Jednak to dość smutna ciekawostka… Specjalne sploty o unikalnym znaczeniu gwarantowały jednocześnie nieprawdopodobną funkcjonalność. Taki sweter warkoczowy nie pozwalał na przenikanie deszczu. Cechował się też tzw. oddychalnością i uwalnianiem pary, przez co pomagał w zachowywaniu idealnej temperatury ciała. Wełna, o wspaniałych zdolnościach izolacyjnych sprawiała, że sweter mógł chronić zarówno przed nadmiernym ciepłem, jak i zimnem.
Brak wykwalifikowanych dziewiarzy, a także korzyści ekonomiczne spowodowały, że kultowy sweter warkoczowy produkowany jest głównie maszynowo, a modele ręcznie robione stały się rzadkie i cenne. Mimo to ponadczasowy synonim dumy irlandzkiego dziedzictwa ma duże uznanie na całym świecie. Choć współczesne swetry tego typu jedynie nawiązują do tych tradycyjnych – są one niezwykle pożądane!
Z czym łączyć sweter warkoczowy?
W środowisku suchym, a więc na co dzień – męski sweter z warkoczowym splotem świetnie prezentuje się z parą jeansów i z butami typu derby. To może być golf, ale i kardigan. Sweter z warkoczami doskonale uzupełni minimalistyczne stylizacje, jak i te bardziej ekstrawaganckie. Modele szare, kamelowe, albo te w kolorze złamanej bieli są najbardziej popularne. Jednak równie dobrze prezentują się swetry granatowe, czarne, bordowe czy też w kolorze butelkowej zieleni. Sweter warkoczowy nosimy zimą na rozmaite, nieformalne okazje, no i oczywiście – zabieramy go jadąc na narty!