Styl preppy w modzie. Najważniejsze kwestie, o których powinieneś wiedzieć!
Na tym blogu nawiązywaliśmy do niego wielokrotnie! Nic dziwnego! Styl preppy jest wpływowy! Sam zaś raczej nie ulega trendom i cechuje się absolutną ponadczasowością!
Historia!
Styl preppy miał swój początek w prywatnych szkołach amerykańskich, stanowiących przedsionek do wstępu na renomowane uczelnie, gdzie zresztą też szybko „się rozgościł”. I to właśnie elitarnym uniwersytetom przypisuje się jego źródło (Harvard, Oxford, Yale, Princeton i pozostałe, skupione wokół Ivy League).
Preppies to subkultura, która w swoich szeregach miała uczniów lub absolwentów takich placówek. Wyróżniali się oni nie tylko charakterystycznym sposobem ubierania (koszulki polo i bluzy z emblematami uczelni, lekko dopasowane spodnie, tweedowe marynarki, mokasyny). Również używanym przezeń slangiem, manierami, etykietą i sposobami wypoczywania (żeglowanie, strzelectwo, krykiet) – odzwierciedlającymi przynależność do klasy wyższej.
Początkowo, uniformów szkolnych z lat 30-50 tych XX wieku nie łączono z konkretnym stylem. Jednak sportowa elegancja, prestiż, jakość – z czasem znajdowały naśladowców wśród „niższych sfer”. W 1970 roku, w kultowej powieści „Love Story” Ericha Segala – po raz pierwszy użyto słowa „preppy”. Określało ono głównego bohatera, studenta Harvardu i dziedzica fortuny i było wariacją od słowa „preparatory”, odnoszącego się do kursów przygotowawczych, o których mowa wyżej. Dekadę później powstała przekorna wobec ówczesnej popkultury pozycja „Offical Preppy Handbook” Lisy Birnach, która niezamierzenie została okrzyknięta poradnikiem. Nastała moda na bycie preppy!
Jaki jest styl preppy?
Ujmując go w dwóch słowach, reprezentuje on „amerykański snobizm” i nie chodzi tu tylko o sposób ubierania się, lecz o styl bycia. To miła powierzchowność, uprawianie sportów (tenis, golf, pływanie, jazda konna), aspirowanie do wspinania się po drabinie społecznej. Jednak jeśli chodzi o odzież, to łatwo go rozpoznać. A ująć można go w ramach sportowej elegancji. Minimalistyczne formy, markowe ubrania… prostota połączona z elegancją to wyznacznik tego stylu. Nie ma tu miejsca na awangardę. Liczy się konserwatyzm i najwyższa jakość!
Błękitne blezery, białe tenisówki, koszulki polo. Granatowe marynarki z monogramami, swetry w wielokolorowe romby, szare bluzy sportowe, proste szorty chino – to niekwestionowane ikony preppy. Nie są jednak zakładane ot tak. Muszą być nieskazitelnie czyste, wyprasowane, schludne, perfekcyjnie dopasowane! Najlepiej w jasnych kolorach i w klasycznych formach, z subtelnie umieszczonymi, a zarazem odznaczającymi się logotypami najlepszych producentów.
Oczywiście styl ewoluował i przenika się z casualem. Wpisują się w niego kolorowe chinosy męskie, klasyczne jeansy, kardigany, besjbolówki. Co współcześnie warto mieć w nurcie preppy?
Przeczytaj wpis pt. „Twoja baza w stylu preppy. Mix ubrań, których potrzebujesz!”!