The Mods. Eleganccy buntownicy czy niewolnicy elegancji?
Ta dominująca przez okres dekady w Wielkiej Brytanii subkultura narodziła się pod koniec lat 50-tych XX wieku. Swoje wartości, które miały obalać dotychczas obowiązujące normy, koncentrowała na muzyce i awangardowych stylizacjach – akcentując swoją odrębność od starszego pokolenia klasy robotniczej, któremu po wojnie zaczęło powodzić się lepiej. Modsi odcinali się od jego tradycyjnego sytemu wartości, marzyli o wolności i beztroskim, ekscytującym życiu w lepszym świecie.
Co ich charakteryzowało?
Modernizm i moda. Muzyka eksperymentalna, rock’n’roll’, modern jazz, beat i hard rock. Skutery Vespa i Lambretta, które były synonimem prestiżu i grupowej tożsamości, dowożące właścicieli do pracy w biurze czy sklepie, na spotkanie towarzyskie lub koncert w nadmorskiej miejscowości .
Każdy przedstawiciel pokolenia The Modernist posiadał także nieodłączny charakterystyczny dla kręgu atrybut. Była to… kurtka parka!
Choć modsi obalali obowiązujące normy, podważali skostniałe stereotypy egzystencjalne, słuchali głośnej nuty, a ich ekspresję wyrażał elegancki i starannie dobrany strój – stali się pewnego rodzaju niewolnikami mody.
Mężczyźni inspirowali się stylem reprezentowanym przez włoskie i francuskie gwiazdy wielkiego ekranu. Początkowo nosili szykowne, idealnie skrojone i dopasowane garnitury zapinane na 3 guziki, nieskazitelnie białe koszule, wąskie krawaty, skórzane buty ze spiczastymi noskami i ciemne okulary.
Z czasem i w kolejnych odłamach subkultury modne stały się stroje bardziej swobodne. Koszulki polo, wspomniane już kurtki parki, wąskie spodnie, pustynne buty i topowe jeansy produkowane przez Levi Strauss (o historii jeansów możesz przeczytać TUTAJ).
Modsi musieli być na bieżąco, ich ubrania co 10 minut wypadały z obiegu na rzecz kolejnych…
Chcieli przeciwstawiać się podziałom klasowym pokazując, że high fashion, drogie garnitury, luksusowe dobra są dla każdego. W gruncie rzeczy byli modni za wszelką cenę, nierzadko snobistyczni i pociągał ich konsumpcjonizm, który przejawiał się w obsesji stylu i w wyszukanych rozrywkach. Ekscytował ich clubbing i narkotyki.
Niewątpliwy wpływ na zakończenie ery Modsów miały walki między odłamami subkultury, a także inną popularną społecznością – rockersów – żyjących z dnia na dzień, gardzących wzorami i normami, afiszujących się niechlujnym strojem. Swoją rolę odegrała też szerząca się komercjalizacja, w wyniku której różne dobra szybko stawały się oklepane, mniej fajne i nieinteresujące. Ostatecznie czas The Mods ustał wraz z nadejściem nowego ruchu kontrkulturowego – hipisowskiego Flower Power.
Wielka Brytania była kolebką ogromnego wpływu jaki na świat wywarli Modsi. Ich epoka była krótka, jednak oddziaływanie tak silne, że wyszukany i pedantyczny styl Modsów inspiruje do dziś.
[adrotate banner=”31″]