- Strona główna
- Triki w pielęgnacji odzieży i dodatków
Triki w pielęgnacji odzieży i dodatków
Poradniki
Triki w pielęgnacji odzieży i dodatków
Umiejętność tworzenia świetnych stylizacji to podstawa, żeby wykreować idealny look. Nie mniej ważna jest jednak pielęgnacja odzieży. Nawet najpiękniejsza marynarka czy koszula nie będą wyglądać dobrze, jeśli będą wygniecione. Prawdziwą zmorą mogą okazać się brudne buty, przebarwienia odzieży i wszelkie plamki. Dbanie o wygląd nie musi jednak wcale być czasochłonne. Wystarczy znać kilka sprytnych trików, które pozwolą zapewnić ubraniom i dodatkom świetny wygląd i przedłużyć ich trwałość.
Pranie – podstawowe zasady
Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji ubrań jest oczywiście pranie. Warto zawczasu wyrobić w sobie kilka dobrych nawyków. Przede wszystkim należy unikać prania ze sobą ubrań w różnych kolorach. Najlepiej jest je sortować kolorami. Dobrze jest też sprawdzać skład materiałowy ubrań. Różne tkaniny producenci zazwyczaj zalecają prać w różnych temperaturach. Przed wybraniem programu prania, dobrze jest wyczytać informacje z metki i ustawienia pralki dopasować do ubrania z najdelikatniejszego materiału.
Nie bez znaczenia są preparaty piorące. Oprócz proszków na pewno warto docenić kapsułki piorące, zastosować płyn do płukania i preparat do zmiękczania twardej wody. Trzeba też pamiętać, że pralka nie powinna być wypchana po same brzegi. Jeśli w bębnie jest trochę luzu, efekty prania będą jeszcze lepsze, a same ubrania mniej wygniecione. Przydatnym gadżetem są woreczki do prania. Dobrze jest w nich umieścić bieliznę, sznurówki i skarpetki.
Jeśli w pralce znalazły się ubrania kolorowe, które mogą zafarbować, dobrze jest do prania dorzucić jeszcze chusteczkę wyłapującą kolor. Nowe ubrania, które mogą farbować, na wszelki wypadek zawsze warto prać oddzielnie. Po chusteczki do prania można też sięgać w innych sytuacjach. Przy praniu białych rzeczy nieocenione są chusteczki wybielające, które pozwolą usunąć zszarzenia i zżółcenia.
Kiedy samo pranie to za mało?
Nawet jednak najlepsze pralki często nie radzą sobie z uporczywymi plamami. Na to również są stare, sprawdzone sposoby. Przed włożeniem do pralki szczególnie brudnych ubrań, warto zastosować jeden z trików, który poradzi sobie z każdym zabrudzeniem.
Zaschnięte plamy warto namydlić szarym mydłem, lekko zaprać, wysuszyć suszarką i dopiero wtedy wrzucić do prania.
Krew z ubrania można usunąć tylko w jeden sposób – trzeba ją najpierw zaprać zimną wodą.
Ubranie zaplamione czerwonym winem również można uratować. Tkaniny nie można pocierać, żeby plama nie wsiąkła w strukturę materiału. Zamiast tego dobrze jest ją kilka razy polać niewielką ilością białego wina.
Są również sprawdzone sposoby na tłuste plamy. Zazwyczaj pomaga naniesienie na nie płynu do mycia naczyń. Można również posypać plamę pudrem dla dzieci albo rozkruszoną kredą i zostawić na kilka godzin.
Zmorą potrafią być również plamy od dezodorantu, szczególnie widoczne na ciemnych ubraniach. Taki zabrudzony materiał można spróbować potrzeć kawałkiem jeansu. Jeśli to nie pomoże, warto sięgnąć po spirytus salicylowy albo techniczny.
Z kolei zażółcenia i plamy od potu można usunąć, stosując mieszankę sody oczyszczonej, wody i soku z cytryny. Inną metodą jest wtarcie w plamy pod pachami mieszanki płynu do naczyń, wody utlenionej i sody (proporcje – łyżeczka płynu, 3 łyżeczki wody utlenionej i 2 łyżeczki sody).
Jeśli domowe sposoby zawiodą, można też sięgnąć po preparaty czyszczące. Pofarbowane ubrania może uratować dobry odbarwiacz. Dobre efekty zapewnia też dodanie do prania specjalnych granulek do usuwania plam albo namoczenie szczególnie brudnych ubrań w rozpuszczonych granulkach bezpośrednio przed praniem.
Jak szybko wysuszyć ubrania?
Na szybsze suszenie ubrań również są sposoby. Żeby ubrania się nie gniotły, dobrze jest je strzepnąć przed rozwieszeniem. Warto docenić też wieszaki i suszyć na nich koszule i marynarki – nie tylko wyschną szybciej, ale i zachowają idealną formę. W słoneczne dni ubrania można suszyć na dworze, ale suszarkę najlepiej jest umieścić w zacienionym miejscu, a same ubrania wywrócić na lewą stronę. Zapobiegnie to blaknięciu kolorów.
Przy suszeniu w pomieszczeniu, suszarkę można postawić przy kaloryferze. Można również wieszać na suszarce na przemian mokre ubrania i suche ręczniki, które będą chłonąć wilgoć.
Jak szybko wyprasować ubrania?
Stosując sprytne triki można również znacznie skrócić czas prasowania ubrań. Podstawa to dobre nawyki przy praniu. Pralka nie powinna być szczelnie wypchana, ubrania dobrze jest od razu po wypraniu wyciągać z pralki, strzepnąć i starannie rozwiesić. Dobrze jest też sięgnąć po żelazko, kiedy pranie jest lekko wilgotne. O wiele szybciej można sobie wtedy poradzić z zagnieceniami. Skuteczne są również specjalne mieszanki z octem albo z wódką.
W pierwszej należy wymieszać ćwierć szklanki octu i szklankę wody, dodać kilka kropli olejku lawendowego i roztwór przelać do buteleczki z rozpylaczem. Taką mgiełką należy spryskać szczególnie uporczywe zagniecenia.
Żeby stworzyć mieszankę z wódka, należy wymieszać 1/3 szklanki wódki i 2/3 szklanki wody, dodać kilka kropli olejku cytrynowego i dobrze wymieszać, a potem rozpylać na zagniecenia.
Niezależnie od materiału, ubrania zawsze dobrze jest prasować na lewej stronie, co pozwoli uniknąć ich uszkodzenia.
Przy prasowaniu można też sobie pomóc, stosując kilka gadżetów. Zagniecenia na niewielkich powierzchniach można łatwo usunąć prostownicą do włosów. Przydatne są też niewielkie deski do prasowania, tzw. rękawniki, które pozwalają szybko wyprasować rękawy i kołnierzyki koszul.
Warto jest też wyposażyć się w specjalny pokrowiec na deskę do prasowania, który odbija ciepło. Dzięki temu prasuje się 2 razy szybciej, jednocześnie od dołu i od góry. Pokrowiec można też łatwo zastąpić. Wystarczy położyć bezpośrednio na deskę do prasowania folię aluminiową, na nią miękki ręcznik i ubranie, a potem prasować.
Lekko zagniecione ubrania można wyprasować parą. Świetnym gadżetem jest parownica, ale nie zawsze trzeba ją stosować. Często wystarczy zawiesić ubranie w łazience, tuż przed prysznicem lub wejściem do wanny. Po kąpieli ubranie jest zwykle gotowe do włożenia.
Buty – jak o nie dbać, by długo służyły?
Każdą stylizację zazwyczaj świetnie podkręcają buty. Z tego choćby względu warto otoczyć je szczególną troską. Najmniej problemów przy pielęgnacji sprawiają buty ze skóry licowej. Wystarczy je regularnie pastować, a będą dobrze służyć przez wiele lat. Na pewno jednak nie trzeba się zniechęcać do butów zamszowych. By zawsze wyglądały dobrze, dobrze jest mieć specjalną szczotkę do zamszu i weluru. Zabrudzenia można też łatwo usunąć, pocierając je lekko pilnikiem albo gumką do mazania. Są również świetnie sposoby na zadbanie o eleganckie lakierki albo buty z lakierowanymi wstawkami. Jeśli pojawiają się na nich matowe rysy, wystarczy je wysmarować wazeliną, by znów wyglądały jak nowe. Blask z kolei przywróci im płyn do szyb. Sprytnie można się pozbyć również nieprzyjemnego zapachu. W takim wypadku wystarczy włożyć do butów na noc kilka torebek herbaty.
Trochę uwagi warto poświęcić też najmodniejszym od paru sezonów białym, sportowym butom. Żeby prezentowały się dobrze, muszą zachować nieskazitelny, śnieżnobiały kolor. Jeśli po białe sneakersy albo trampki sięga się dość często, zwykłe mydło może nie wystarczyć. Ale problem z zabrudzeniami i szarzeniem rozwiążą już szczoteczka i wybielająca pasta do zębów.