Wiecznie spocone dłonie. Jak zwalczyć ten delikatny problem?
Ciągle spocone dłonie potrafią uprzykrzyć życie!
Spocone dłonie – przyczyny.
O przewlekłej, nadmiernej potliwości możemy mówić wówczas, gdy gruczoły potowe wydzielają ilość potu przekraczającą normę. W przypadku dłoni objawia się to tak, że są one wiecznie mokre i jest to na tyle uciążliwe, że trudno pracuje się przy komputerze, a nawet prowadzi samochód! Nie mówiąc już o poczuciu obniżenia własnej wartości w sytuacjach, w których z kimś się witamy i z tej okazji podajemy komuś dłoń. Lub wówczas, gdy chcemy złapać kogoś za rękę…
Gruczoły potowe, podobnie jak inne części naszego ciała – reagują pod wpływem emocji, środowiska, predyspozycji zdrowotnych. Najczęstsze przyczyny nadmiernej potliwości dłoni, czyli hiperhydrozy to:
- Sytuacje nerwowe, uciążliwe, stresujące – powodujące wyrzut adrenaliny (aktywowany przez emocje) nastrajający organizm do „walki”.
- Duszne, ciepłe otoczenie (przegrzane pomieszczenie, upał na zewnątrz).
- Zła dieta! Nadmierne pocenie się może powodować wiele spożywanych produktów lub napojów np. czosnek, cebula, kofeina, alkohol, pikantne jedzenie.
- Palenie papierosów – nikotyna stymuluje gruczoły potowe.
- Zaburzenia hormonalne spowodowane takimi przypadłościami jak np.: zaburzenia czynności tarczycy, cukrzyca, problemy z prostatą.
- Nadmierna potliwość dłoni stwierdzona jako przypadłość, nierzadko odziedziczona. Może być powiązana z chorobą.
Aby skutecznie rozprawić się z tym przykrym problem, który dotyczy aż 3% populacji, warto zacząć od ustalenia jego źródła. Czy wiąże się z nadmierną reakcją w trudnych sytuacjach, czy może jest to problem natury zdrowotnej? Jeśli potliwość dłoni pojawia się regularnie – należy skonsultować się z lekarzem. Nadmierną potliwość dłoni leczy się bowiem farmakologicznie i psychologicznie. Jednak w większości przypadków sprawę wystarczy przeczekać lub używać technik relaksacyjnych! Dobre samopoczucie, spokój ducha to podstawa. O to warto dbać zawsze!
Spocone dłonie – domowe sposoby na pozbycie się problemu!
- Regularnie myj ręce wodą (bez mydła).
- Korzystaj z chusteczek higienicznych i antybakteryjnych (warto jest mieć je zawsze przy sobie).
- Dobrze jest też posiadać przy sobie antybakteryjny żel do czyszczenia dłoni, którego możesz użyć w każdej chwili, szczególnie, gdy akurat nie masz dostępu do bieżącej wody.
- Podobnie, jak w przypadku pocących się stóp – używaj talków dla niemowląt. Puder pochłania pot, możesz wcierać go w dłonie tak, jak wciera się w nie krem.
- Popijaj napar z szałwii. Dwie, trzy szklanki ziółek dziennie pomogą wyeliminować problem.
- Przed snem (2-3 razy w tygodniu) można stosować na dłonie zwykłe antyperspiranty. Jest to rozwiązanie doraźne, ale zawsze coś!
- Warto jest wdrożyć wszelkie rozwiązania eliminujące stres. Ten może być przyczyną hiperhydrozy, ale też potęgować jej nieprzyjemne skutki.
- Dermatolodzy zalecają również botoks.
Przeczytaj też: „Śmierdzący problem, czyli jak poradzić sobie z poceniem stóp?”.